Świętokrzyskie winnice. Czemu warto odwiedzić je w lipcu?

Świętokrzyskie winnice mają w sobie mnóstwo uroku. Winne szczepy najbardziej upodobały sobie lessowe ziemie Sandomierszczyzny, dlatego tutaj winnic jest najwięcej. Ale znajdziemy je także koło Opatowa, Staszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Buska-Zdroju i Pińczowa. Lipiec to dobry czas na ich odwiedzanie. Krzewy są teraz bujne i zielone, a winiarze mają więcej czasu, niż w sierpniu czy we wrześniu, na oprowadzanie gości i opowiadanie im o swojej pracy i pasji.

Latem winnice tętnią życiem. Są jak plenerowe centra kultury. Odbywają się tu pikniki, koncerty, kina pod chmurką, głośne czytania. Można zorganizować sobie urodziny, grilla, wieczór panieński czy spotkanie z przyjaciółmi. Wiele winnic oferuje też noclegi, więc warto zostać na dłużej. Albo zaparkować w pobliżu camper, rozłożyć hamak i cieszyć się spektakularnymi zachodami słońca nad wzgórzami.

Wiele winnic oferuje komfortowe noclegi wśród malowniczych wzgórz   Wiele winnic oferuje komfortowe noclegi wśród malowniczych wzgórz
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Boom na enoturystykę

Na lipiec przypada w winnicach szczyt sezonu wegetacyjnego. Krzewy intensywnie rosną, owoce zaczynają dojrzewać i zmieniać kolor: czerwone odmiany stają się fioletowe, a białe lekko przezroczyste. Winiarze skupiają się na ochronie roślin. Przycinają liście, co zapewnia gronom przewiewność i dużą dawkę słońca. Kwitnie enoturystyka, która w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna. Winnice odwiedza się przede wszystkim dla degustacji. To wielka frajda spróbować wina w miejscu, gdzie powstaje. Posłuchać o historii, poznać sposoby produkcji, pospacerować wśród krzewów, uginających się od owoców. W Świętokrzyskiem produkuje się wina białe, różowe i czerwone, od wytrawnych po słodkie. Wyróżniają się świeżością i aromatami owoców charakterystycznych dla chłodniejszego klimatu. Mają wielbicieli i zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia na konkursach w całej Polsce. Najczęściej nasadzaną odmianą winogron jest Solaris, uprawiane są tu też tak szlachetne odmiany jak Zweigelt, Cabernet Cortis, Chardonnay i Cabernet Sauvignon.

Na lipiec przypada w winnicach szczyt sezonu wegetacyjnego. Krzewy intensywnie rosną, owoce zaczynają dojrzewać i zmieniać kolor   Na lipiec przypada w winnicach szczyt sezonu wegetacyjnego. Krzewy intensywnie rosną, owoce zaczynają dojrzewać i zmieniać kolor
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Długa i piękna tradycja

Historia winiarstwa w regionie sięga XII wieku. Winorośl dotarła tu wraz z zakonnikami z Hiszpanii, Włoch i Francji, którzy budowali kościoły i klasztory.  Zakładali też pierwsze winnice – cystersi w Jędrzejowie i Wąchocku, dominikanie w Sandomierzu, paulini w Pińczowie. Wino, które produkowali początkowo służyło celom liturgicznym, z czasem trafiło na stoły szlachty i bogatych mieszczan. 500-letnią, piękną tradycję produkcji wina kończy w XVII wieku ochłodzenie klimatu, które bardzo dało się we znaki wrażliwej winorośli oraz konserwanty. Umożliwiały one długie przechowywanie produktów, przywożonych z południa Europy i składowanych w chłodnych piwnicach, kopanych w lessowych skałach. Nie bez znaczenia były też gusta Polaków - woleli słodkie nalewki owocowe i pitne miody. Pamiątką i świadectwem tych czasów są nazwy miejscowości, np. Winiary i Winiarki na Sandomierszczyźnie.

Na winiarskim szlaku

Tradycje winiarskie regionu ożywają na początku lat dwutysięcznych. Wtedy rozpoczynają się pierwsze nasadzenia. Dziś winnic jest już kilkadziesiąt. W większości to rodzinne manufaktury, kameralne miejsca, gdzie wina nie produkuje się na przemysłową skalę, a prace pielęgnacyjne i zbiory wykonywane są ręcznie. Do prowadzenia winnicy trzeba zaangażowania, miłości, a niektórzy twierdzą, że nawet szaleństwa. Winiarze to ludzie z ogromną wiedzą, którą chętnie się dzielą. Podobnie jak historią swojej pasji: jedni pomysł na założenie winnicy przywieźli z dalekiej podróży, dla innych był to sposób na powrót w rodzinne strony. Wraz z opowieścią o miejscu dostajemy wyjątkowe doświadczenie degustacji win, często w połączeniu z innymi regionalnymi produktami, np. serami, chlebem, oliwą.

Uprawie winorośli sprzyja korzystny mikroklimat, łagodne wzgórza, wapienne gleby   Uprawie winorośli sprzyja korzystny mikroklimat, łagodne wzgórza, wapienne gleby
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Od 2015 r. istnieje Sandomierski Szlak Winiarski, powołany z inicjatywy Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Tworzy go dziś 9 winnic położonych w okolicy miasta, oddalonych od niego od około 5 do 45 km. Zwyczajowo wyróżnia się dwa główne trakty Szlaku Winiarskiego – Trakt Królewski liczący 26 km, na którym znajduje się większa część winnic oraz Trakt Pieprzowy – krótszy, o długości 5,6 km, obejmujący 3 winnice. W okolicach Wilczyc, Staszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego jest wiele małych, rodzinnych wytwórni, gdzie wino tworzone jest z pasją i entuzjazmem. Winnice można odwiedzić, podpatrzeć prace, poznać proces produkcyjny, zostać na noc.

 Podczas wizyty w winnicy można poznać tajniki pielęgnacji krzewów   Podczas wizyty w winnicy można poznać tajniki pielęgnacji krzewów
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jeśli nie zdążycie w lipcu, zaplanujcie pobyt na koniec lata. Od sierpnia do października w winnicach trwają zbiory, wtedy można zobaczyć proces produkcji od podstaw i skosztować młodego wina. Doczekało się ono własnego święta, które w listopadzie kończy rok winiarza.

Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego   Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie urzeka spokojem, inspiruje historią i zachwyca przyrodą. Po drodze nam z turystyką, która smakuje lokalnie, z weekendowymi wypadami bez wielkiego planu, z odkrywaniem nieoczywistych miejsc, do których chce się wracać. 
Do zobaczenia na świętokrzyskich szlakach turystycznych, kulturowych i kulinarnych! – zachęca Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Województwa Świętokrzyskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Funkcja zapisywania artykułów jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.