Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II

Jeżeli Kościół w Afryce jest dzisiaj ostoją katolickiej moralności, to dzieje się tak być może ze względu na męczeństwo paziów Jego Królewskiej Mości Mwangi II.

Nazbierało nam się nieco charakternych mężczyzn w tym numerze. I to bez specjalnego planu. Jednak dobrze, że tak się stało, bo pobożnych i odważnych mężczyzn potrzeba naszemu światu jak powietrza. Na czoło wybija się Andrzej Poczobut. Sprawia wrażenie, jakby nie miał w sobie lęku. Po pięciu latach spędzonych w ciężkim więzieniu, mówi z pełnym spokojem, że wraca na Białoruś. Jakby w samą paszczę lwa. Co prawda został ułaskawiony i żaden wyrok już na nim nie ciąży, ale kto by tam wierzył Łukaszence. Tamtejsze sądy pod byle pretekstem znowu mogą go wysłać na długie lata do kolonii karnej. A Poczobut powtarza: „Muszę tam wrócić”. A co do jego wiary, nie wiem, jaka ona jest, wyznaje jednak, że w więzieniu to właśnie ona pomogła mu najbardziej. „Jeżeli człowiek jest ateistą, to żyje tu i teraz, a kiedy zabierają mu czas, to zabierają mu wszystko. A jeżeli człowiek jest wierzący, wie, że Ktoś patrzy na to, co się z nim dzieje. Ta wiara pomaga, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteś sam” – powiedział w rozmowie z „Gościem”. Nie ulega wątpliwości, że tacy ludzie są najbardziej niewygodni dla wszelkiego rodzaju zamordystów. Gdyby tylko mógł, Łukaszenka najchętniej wykupiłby Poczobutowi bilet do Ameryki czy jeszcze dalej w klasie biznes. I byłby to lot w jedną stronę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

Czytasz fragment artykułu

Subskrybuj i czytaj całość

już od 14,90

Poznaj pełną ofertę SUBSKRYPCJI

Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »

ks. Marek Gancarczyk ks. Marek Gancarczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. W roku 1996 otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” pełnił od 2003 do 2018. W 2025 roku ponownie objął to stanowisko. W 2008 roku otrzymał nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Od 2018 roku jest prezesem zarządu Fundacji Opoka. Od 2018 do 2025 roku był redaktorem naczelnym portalu Opoka.