Pomysł zaproszenia ziomków sudeckich do Brna był inicjatywą czeskiej organizacji obywatelskiej „Metting Brno” od dawna inicjującej dialog czesko-niemiecko-żydowski. W listopadzie 2025 r. organizacja wydała oświadczenie, w którym napisano m.in.: „Jesteśmy głęboko przekonani, że w ciągu osiemdziesięciu lat od zakończenia wojny przeszliśmy jako sąsiedzi długą drogę – od wrogości, przez wysiłki na rzecz wzajemnego zrozumienia, aż po pojednanie, które zostało formalnie potwierdzone przez przedstawicieli konstytucyjnych obu naszych krajów w duchu przyjaźni. Uważamy, że nadszedł czas, aby pójść o krok dalej: wyciągnąć rękę do naszych byłych współobywateli i ich potomków. Zapraszamy społeczność sudeckich Niemców do zorganizowania spotkania w Brnie w 2026 r.”. Pod apelem podpisało się kilkadziesiąt znanych osób: artystów, filozofów, historyków, polityków i dziennikarzy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Czytasz fragment artykułu
Subskrybuj i czytaj całość
już od 14,90 zł








