Albo nie słyszą, albo nikt nie woła

Nie ma chyba dzisiaj bardziej kontrkulturowego obrzędu, jak przyrzeczenie biskupowi czci i posłuszeństwa.

Nie jest ich wielu, ale jednak są. W jednej diecezji jest ich pięciu, w drugiej siedmiu, a jeszcze gdzie indziej ani jednego. W Katowicach na przykład abp Andrzej Przybylski wyświęcił na kapłanów sześciu diakonów. Całkiem spora liczba jak na czas posuchy, z którym mamy do czynienia od wielu już lat. Nie wiem, dlaczego seminaria duchowne tak bardzo opustoszały. Bardzo słaby wydaje mi się argument demograficzny, zgodnie z którym kleryków jest mniej, bo roczniki maturzystów są mniej liczne. Tyle tylko, że pomiędzy na przykład rokiem 2010 a 2025 liczba kleryków zmniejszyła się trzykrotnie, a liczba maturzystów o połowę. A poza tym uciekanie się do demografii jest – jak mi się zdaje – sposobem na budowanie stanu świętego spokoju. Nic złego przecież się nie dzieje, jeszcze księży nie brakuje. Jeszcze nie, ale już niedługo, jeżeli nic się nie zmieni, krótka kołdra da o sobie znać.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

Czytasz fragment artykułu

Subskrybuj i czytaj całość

już od 14,90

Poznaj pełną ofertę SUBSKRYPCJI

Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »

ks. Marek Gancarczyk ks. Marek Gancarczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. W roku 1996 otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” pełnił od 2003 do 2018. W 2025 roku ponownie objął to stanowisko. W 2008 roku otrzymał nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Od 2018 roku jest prezesem zarządu Fundacji Opoka. Od 2018 do 2025 roku był redaktorem naczelnym portalu Opoka.