Zajęcie podwyższonego ryzyka

Młodzi, choć noszą w sercu ziarno powołania, nie decydują się na kapłaństwo, bo nie kojarzą księdza z odwagą ani z jakimś specjalnym zadaniem.

Na Niedzielę Dobrego Pasterza mamy jasny przekaz: pasterz nie może się bać. Musi być odważny wobec wilków, musi godzić się na cierpienie i nie może dawać fałszywego pokoju. Te trzy ważne postulaty postawił ks. Jerzy Szymik w czasie konferencji wygłoszonej w Wielkim Poście do księży katowickich. Odnoszę wrażenie, że rzadko pojawiają się one w dyskusjach o nas, księżach – jacy mamy być, co mamy robić. A mamy być odważni, gotowi na cierpienie i skłonni do burzenia świętego spokoju, jeżeli oparty jest na fałszu. Podzielam punkt widzenia księdza profesora. I żeby nie było wątpliwości, piszę to ja, człowiek podszyty strachem, któremu nie jest obce pragnienie świętego spokoju.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

Czytasz fragment artykułu

Subskrybuj i czytaj całość

już od 14,90

Poznaj pełną ofertę SUBSKRYPCJI

Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »

ks. Marek Gancarczyk ks. Marek Gancarczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. W roku 1996 otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” pełnił od 2003 do 2018. W 2025 roku ponownie objął to stanowisko. W 2008 roku otrzymał nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Od 2018 roku jest prezesem zarządu Fundacji Opoka. Od 2018 do 2025 roku był redaktorem naczelnym portalu Opoka.