Nowy numer 08/2024 Archiwum

Konstanty Ildefons Gałczyński – poeta o wielu twarzach. Która z nich była prawdziwa?

Zmarły 70 lat temu Konstanty Ildefons Gałczyński skrywał swoją wrażliwość pod wieloma maskami. Tylko od czasu do czasu przebijała się przez nie prawda o jego duszy.

Był jednym z poetów najlepiej czujących melodię języka polskiego, o czym dobitnie świadczy fakt, że do jego wierszy powstało setki piosenek. Śpiewali je Marek Grechuta, Anna German, Magda Umer, Alicja Majewska, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych. A dziś sięgają po nie nawet raperzy. Czego szukamy w jego poezji? Czy tylko melodii właśnie, słownych błyskotek, ozdobników, ornamentów? Czy może jednak jest w tych wierszach coś, co pozwala wyjść poza słowo, zobaczyć świat inaczej – oczami poety obdarzonego ponadprzeciętną wyobraźnią?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego