Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Każdy z pracujących jest zobligowany do rozliczenia PIT. Niektórym osobom wydaje się to nader trudne, szczególnie gdy pracuje się w kilku miejscach.

Nie trzeba jednak wcale zlecać rozliczenia księgowej. Wystarczy tylko wybrać program do rozliczania PIT.

Jak możesz rozliczyć PIT przez Internet?

Aby rozliczyć PIT przez Internet niezbędny jest identyfikator podatkowy. Może być to PESEL albo NIP. Jeżeli nie posiadacie e-podpisu, to konieczne będzie podanie przychodu za rok ubiegły. Wśród informacji jakie musicie jeszcze podać jest oczywiście data urodzenia. Warto zauważyć, że online możecie rozliczyć nie tylko PIT-37, ale też PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jeżeli rozliczacie ryczałt, a więc PIT-28, to także możecie zrobić to przez Internet. Dotyczy to także karty podatkowej, czyli PIT-16 czy PIT-19A, czyli zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów. Wiadomo, że nie każdy posiada e-podpis. W takim przypadku stosuje się zabezpieczenie oparte o konkretne informacje o podatniku, a więc pamiętajcie, że kwota przychodu musi dotyczyć obliczeń za poprzedni rok podatkowy. Może dotyczyć także wartości 0. Ma to miejsce wtedy, gdy dwa lata wcześniej niż rok podatkowy nie zostało złożone żadne zeznanie bądź roczne obliczenia podatku. Decydując się na rozliczenie przez Internet, można sporo zyskać przede wszystkim zdecydowanie szybciej otrzymacie zwrot podatku. Jednocześnie ryzyko błędu zasadniczo nie istnieje, gdyż program pokazuje błędy. W ten sposób nie trzeba obawiać się wezwania z Urzędu Skarbowego. Na tym zalety się nie kończą, gdyż składanie PIT stacjonarnie bywa naprawdę czasochłonne, gdyż kolejki są duże. Na szczęście można to zrobić online - szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. 

Jak szybko i łatwo rozliczyć PIT przez Internet? 

Podczas procesu rozliczenia podatku należy na bieżąco sprawdzać swoje dane. Można też samodzielnie wybrać organizację, na którą chce się przeznaczyć swoje 1,5% podatku. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają i zweryfikowaliście informacje, to wystarczy zaakceptować dane i PIT zostaje wysłany. Oczywiście może się okazać, że Wasze zeznanie zostało przygotowane jako indywidualne, a chcecie rozliczyć się z małżonkiem. W takim przypadku wystarczy tylko wejść w zakładkę wspólnie z małżonkiem, a następnie uzupełnić wszystkie dane kolumna po kolumnie. Można też wypełnić PIT w 5 minut. Wystarczy po kolei odpowiedzieć na pytania w formularzu, a następnie wypełnić kilka najważniejszych, wymaganych rubryk. Program do rozliczania PIT wyliczy podatek na podstawie wpisanych wartości z PIT 11A, PIT 11, lub PIT-40A. Zawsze pamiętajcie o sprawdzeniu wpisanych danych przed wysłaniem PIT. Jeżeli w PIT wyszła nadpłata podatku, to musicie jeszcze podać swój numer konta, aby właściwy Urząd Skarbowy mógł bezpośrednio na nie przelać pieniądze ze zwrotu podatku. Musicie jeszcze poczekać na weryfikację i UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Przypominamy jeszcze, że ulga na dzieci naliczana jest automatycznie, pod warunkiem, że taką deklarację składaliście rok wcześniej. Jeżeli dopiero urodziło Wam się dziecko, to oczywiście musicie podać dane zgodnie z instrukcją, a więc imię i nazwisko dziecka, PESEL, a także ilość miesięcy, za które obowiązuje ulga. Dotyczy to także miesięcy niepełnych. Kreator rozliczeń to rzeczywiście dobre rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast