Nowy numer 39/2023 Archiwum

Polacy zaoszczędzą nawet 4000 zł na rachunkach za prąd

Jeszcze więcej energii w niższej cenie – zostały podwyższone limity zamrożenia cen energii elektrycznej.

Od początku roku gospodarstwa domowe w Polsce płacą zaledwie 40 proc. realnej ceny zużywanej energii, natomiast większa część kosztów jest pokrywana z rządowej Tarczy Solidarnościowej. To dzięki niej nie odczuwamy konsekwencji kryzysu energetycznego wywołanego wojną w Ukrainie, wzrostem cen surowców oraz wzrostem kosztów zakupów uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które objęły zasięgiem całą Europę.

Obowiązujące od stycznia w ramach Tarczy Solidarnościowej limity zużycia energii na poziomie 2000, 2600 i 3000 kWh zostały właśnie podniesione. Gwarantują one, że energia zużyta poniżej limitu będzie kosztowała tyle, co w zeszłym roku, czyli ok. 41 gr za kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą limit, za zużytą powyżej niego energię zapłacą również niewiele więcej, bo ok. 69 gr za kWh.

Rząd przyjął nowelizację ustawy, na mocy której limit zużycia energii po preferencyjnej, zamrożonej stawce został podniesiony z 2000 do 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych, dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi z 2600 do 3600 kWh, natomiast dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny – z 3000 do 4000 kWh.

To znacznie więcej niż przeciętne zużycie energii elektrycznej, które wynosi w polskich domach ok. 2000 kWh rocznie, co zabezpieczy polskie rodziny przed potencjalnie wyższymi rachunkami za prąd.

Dzięki zastosowaniu rządowej Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3000 do nawet 4000 zł mniej.

Wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, również te, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczył dotychczasowy limit. Ewentualna nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Polacy zaoszczędzą nawet 4000 zł na rachunkach za prąd

Rząd zdecydował także o obniżeniu od października ceny energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm z ok. 78 gr do 69 gr za kWh.

– Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej ceny netto energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych zostały zamrożone i nie wzrosły rok do roku. Wynoszą one nieco ponad 40 groszy za kilowatogodzinę, czyli ok. 10 eurocentów, i są jednymi z najniższych w Europie, podczas gdy średnia unijna to 25 eurocentów. Najwyższe dotykają m.in. Czechy, Grecję i Irlandię, gdzie ceny energii dla gospodarstw domowych sięgają 40 eurocentów za kWh. W Polsce ok. 60 proc. kosztów cen energii jest pokrywane w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej, ze środków specjalnego Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują spółki energetyczne oraz budżet państwa – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.

Szczegółowe informacje dot. podwyższonych limitów zamrożenia cen energii dostępne są na www.liczysieenergia.pl – stronie kampanii edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której celem jest uświadomienie, jak racjonalnie korzystać z energii, a tym samym ograniczyć wysokość rachunków za prąd.

Materiał Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast