Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ile naprawdę kosztuje ślub kościelny?

Para zakochanych wypowiada uroczystą przysięgę, zawierając ślub kościelny. Te słowa niejednokrotnie wzruszają do łez, podobnie jak cała oprawa uroczystości, która porusza serca.

Jednak, aby stanąć na ślubnym kobiercu i powiedzieć sakramentalne „tak”, państwo młodzi muszą przejść kurs, zadbać o formalności i pokryć koszty ślubu.

Formalności przed ślubem kościelnym

Sakramentu małżeństwa może udzielić parafia panny młodej i pana młodego na równych prawach. Czasem jednak zdarza się, że para młoda upatrzy sobie inne miejsce na zawarcie związku małżeńskiego, szczególnie bliskie sercu, a wówczas potrzebna jest zgoda z parafii uprawnionej.

Istnieją dwa sposoby, aby uzyskać zgodę na ślub kościelny w innej parafii. Pierwszy to pismo księdza z parafii uprawnionej, w którym upoważnia inną parafię do udzielenia sakramentu małżeństwa i dopilnowania wszelkich formalności. Drugi sposób to skompletowanie niezbędnej dokumentacji przez parafię uprawnioną i poinformowanie o tym fakcie wraz z prośbą o pobłogosławienie małżeństwa innej wybranej przez młodych parafii. 

Opłaty związane ze ślubem kościelnym

Kosztów związanych ze ślubem kościelnym jest niestety wiele, a wysokość poszczególnych opłat częściowo zależy od miejsca zamieszkania. Kwota główna to tzw. „co łaska” i jest opłatą za usługę księdza i udzielenie ślubu. Pozostałe opłaty to ceny za usługi związane z uroczystością. Tak naprawdę poszczególne kwoty nie są aż tak duże, jednak po zsumowaniu okazuje się, że powstaje całkiem pokaźna suma. 

Na koszty ślubu kościelnego składa się kilka pozycji:

  • opłata za ślub: od 200 do 800 zł,
  • koszt wynajęcia organisty: ok. 200 zł, 
  • usługi osoby sprawującej rolę kościelnego: ok. 50 zł,
  • danie na zapowiedzi przedślubne: do 250 zł,
  • sprzątanie kościoła: do 200 zł.

Składka na tacę podczas uroczystości ślubnej 

Istnieje możliwość poinformowania księdza przed uroczystością, że państwo młodzi chcą, aby podczas mszy ministrant nie chodził z tacą. W takim przypadku należy zrekompensować składkę na tacę, dokładając do koperty określoną kwotę pieniędzy. W każdej parafii może to być zupełnie inna suma, a rozpiętość między kościołami jest naprawdę duża, więc najlepiej zapytać o to księdza. Rada dla pary młodej: warto o tym pomyśleć już wcześniej, zanim suknia ślubna i wiele innych spraw na liście do załatwienia całkowicie pochłonie młodą parę.

Spowiedź przedślubna i nauki przedmałżeńskie 

Jeszcze wcześniejszym krokiem w drodze do zorganizowania ceremonii ślubu kościelnego są nauki przedmałżeńskie i spowiedź przedślubna. Państwo młodzi mają do wyboru standardowy kurs w parafii, do której należy kurs weekendowy, a nawet nauki prowadzone online. Obecnie jednak niewielu księży z parafii akceptuje nauki online i proszą oni o osobiste uczestniczenie w wykładach.

Wracając do spowiedzi przedślubnej: para młoda musi odbyć dwie spowiedzi. Pierwszą po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych, czyli ok. 2–3 miesiące przed ślubem, a drugą niedługo przed samą uroczystością ślubu kościelnego.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast