Nowy numer 21/2023 Archiwum

Pogoda w Katowicach

Katowice położone są w centralnej części województwa śląskiego, głównie w obrębie Pogórza Katowickiego. Miasto jest pełne kontrastów: z jednej strony – zabytkowe kamienice, z drugiej – nowoczesne wieżowce.

Katowice położone są w centralnej części województwa śląskiego, głównie w obrębie Pogórza Katowickiego. Miasto jest pełne kontrastów: z jednej strony – zabytkowe kamienice, z drugiej – nowoczesne wieżowce. Historycznie miasto skupione było wokół wydobycia węgla i produkcji metalurgicznej, do dziś w świadomości wielu osób spoza regionu utożsamiane jest z ciężkim przemysłem. Centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem liczby ludności i powierzchni miasto aglomeracji górnośląskiej leży na szlaku głównych krajowych i międzynarodowych połączeń drogowych i kolejowych.

Pogoda w Katowicach

Klimat

Według wieloletnich obserwacji klimat Katowic określa się jako kontynentalny. Wpływ na to mają takie naturalne czynniki geograficzne jak rzeźba terenu, wysokość nad poziomem morza, oddalenie od dużych zbiorników wodnych (Ocean Atlantycki). Dodatkowo równoleżnikowe położenie wzgórz oraz Brama Morawska na południowy zachód od Katowic przyczyniają się do przepływu różnych mas powietrza (przeważa wpływ mas oceanicznych). Gdy napływają polarno-morskie masy powietrza z zachodu, klimat staje się łagodny w zimie i chłodny w lecie. Zamiast tego polarne masy kontynentalne ze wschodu powodują chłodne i suche powietrze zimą oraz gorące i suche – latem. Słaby wiatr o średniej prędkości 3,3 m/s wieje głównie z zachodu i południowego zachodu. Przez około 60 dni w roku występuje pokrywa śnieżna. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat pogody w Katowicach, warto sprawdzać prognozę https://icmmeteo.pl/34207/katowice.

Warunki pogodowe

Średnia roczna temperatura w mieście wynosi +8,6 °C. Ciepły sezon trwa około 3,5 miesiąca, kiedy maksymalna średnia dobowa temperatura przekracza +19 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec z maksymalną średnią temperaturą dzienną +23 °C.

Najwięcej turystów odwiedza Katowice od połowy czerwca do końca sierpnia. W tym okresie pogoda sprzyja długim spacerom, ale aby zła pogoda nie popsuła planów, warto sprawdzić prognozę na dzień icm meteo.

Zimna pora trwa 3,6 miesiąca z maksymalną średnią dobową temperaturą +5°C. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy minimalna średnia dobowa temperatura wynosi -4°C.

Najniższa zanotowana temperatura w Katowicach wynosiła -27,4°C 8 stycznia 1987 roku. Najcieplejszym dniem był 29 sierpnia 1992 roku, kiedy temperatura sięgnęła +36 °C. Średnia roczna suma opadów w mieście wynosi 721 mm, a największą ilość można zaobserwować w lipcu – 110 mm. Rekord dobowego opadu zanotowano 21 kwietnia 1972 roku – 82 mm.

Podsumowanie

Mimo swojej przemysłowej historii Katowice są uważane za jedno z najbardziej zielonych polskich miast. Prawie połowę powierzchni miasta zajmują lasy i parki, a niemal dwie trzecie – to tereny zielone. W lasach Katowic jest wiele turystycznych szlaków: pieszych, rowerowych i konnych. Katowickie parki – to popularne miejsca spacerów i spotkań. Co roku w Parku im. T. Kościuszki odbywają się różne wydarzenia, dzięki którym odwiedzający mogą podziwiać nie tylko piękno otaczającej ich przyrody, ale także różne rodzaje sztuki.

Jeśli chcesz zapoznać się ze Śląskiem, warto zacząć od Katowic. Jest to wspaniałe miasto, pełne niespodzianek. Odwiedzający znajdą tu prawdziwe cuda architektury z różnych epok, a także różne wyjątkowe miejsca o ciekawej historii i głęboko zakorzenionych lokalnych tradycjach. Postindustrialne zabytki, wspaniała historyczna i nowoczesna architektura, dawne osiedla górnicze i unikalne tereny zielone Katowic przyciągają turystów z całego świata.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast