Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pasja

Widziałem Pana, Tego, którego zabiły nasze grzechy. Zmartwychwstał.

Spojrzenie wiary
W mieście, w wielojęzycznym tłumie, wyróżniają się prawosławni. Ich obecność zaskakuje. Dopiero po chwili namysłu dociera do katolika, że święte płótno także dla ortodoksów jest relikwią. Więcej: – We wschodniej liturgii Męki Pańskiej całun odgrywa bardzo ważną rolę, a ikona z twarzą Jezusa (jej pierwowzorem jest twarz z całunu) jest jedną z obowiązkowych w ikonostasie – wyjaśnia Nina Nikołajewna, która przyjechała do Turynu z Petersburga. Wzrusza także obecność sióstr zakonnych. Trwają na medytacji, zapatrzone w święty wizerunek. Kontemplują. Nie muszą podchodzić tak blisko jak inni. Płótno jest widoczne z daleka i w ciemności kościoła dobrze rozpoznaje się zarys postaci. – Dla mnie jest to odbicie ciała Oblubieńca – wyznaje ciemnoskóra siostra z Francji.

– Jestem tu, żeby odnowić swoje śluby – dodaje, gotowa na radykalizm wiary i radykalizm wierności. Wśród pielgrzymów widać wielu niepełnosprawnych. Wiedzą doskonale, czego szukają w spojrzeniu na całun. – Chcę mieć pewność, że On wie, co się ze mną dzieje – mówi bez ogródek uśmiechnięta Barbara Gnaszyńska, która przyjechała z pielgrzymką z Warszawy. – Że rozumie, co to znaczy ból ponad siły, że dzięki temu, co sam przeszedł, nie pozostanie obojętny na moje cierpienie – podkreśla, a po namyśle dodaje: – Z Jego strony otrzymałam to, czego się spodziewałam. Teraz kolej na mnie, ja też muszę dotrzymać warunków naszej umowy – mówi, prosząc jednocześnie, by wolontariuszka wjechała z nią do prowizorycznej kaplicy, w której trwa adoracja eucharystyczna i sakrament pokuty.

Nareszcie!
Lubię znaki, które Bóg daje ludziom. Lubię przekonywać się, że On wie, co robi, że nad wszystkim czuwa. Tak było i tym razem. Rok Kapłański, rocznica święceń i całun, święte płótno grobowe Jezusa wystawione przez kilka tygodni do publicznej adoracji. Czy mogło mnie tam zabraknąć? – tamtego chłopca, a dzisiaj księdza zakochanego od 25 lat w Człowieku z całunu?

« 1 2 3 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama