Nowy numer 5/2023 Archiwum

„Wrzucamy szósty bieg” – minister Marlena Maląg o polityce rodzinnej w 2022 r.

2022 rok dla rodzin z małymi dziećmi rozpoczął się od wejścia w życie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Od kwietnia można składać wnioski o rządowe dofinansowanie do opieki żłobkowej. Rok kończy ogłoszenie zmian w programie Maluch+, dzięki któremu przybędzie ponad 100 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Wrzucamy szósty bieg – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzice najmłodszych dzieci wymagają szczególnego wsparcia państwa w opiece nad swoimi pociechami. Musimy stworzyć im odpowiednie warunki, by umożliwić – jeśli tylko chcą – podejmowanie pracy. Godzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy dzieci są jeszcze bardzo małe – przekonuje minister Marlena Maląg.

Działania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2022 r. były w dużej mierze poświęcone nowym instrumentom wsparcia dedykowanym właśnie rodzicom najmłodszych dzieci.

  • W styczniu 2022 roku w życie wszedł Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia, przyznawane niezależnie od dochodów. W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, a kwota wsparcia to ok. 3,1 mld zł.
  • Od kwietnia 2022 roku można składać wnioski o rządowe dofinansowanie do opieki żłobkowej dla dzieci nieobjętych kapitałem. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki. W 2022 roku ze wsparcia ma skorzystać ok. 110 tys. dzieci.
  • Z kolei ostatniego dnia listopada br. premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg ogłosili zmiany w nowej edycji programu Maluch+. Zmiany mają przyczynić się do tego, że z mapy Polski znikną „białe plamy”, czyli gminy, w których nie działa ani jeden żłobek czy klub dziecięcy.

Zwiększamy finansowanie programu – na jego funkcjonowanie przeznaczymy 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać może ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi. Każda z placówek przez 36 miesięcy będzie otrzymywać dofinansowanie do funkcjonowania – wylicza minister rodziny.

Zmiany w programie Maluch+

„Wrzucamy szósty bieg” – minister Marlena Maląg o polityce rodzinnej w 2022 r.

Nowa edycja programu to uporządkowanie i wdrożenie ogólnopolskich jasnych kryteriów wsparcia opieki żłobkowej.

  • Środki będą dzielone zgodnie z algorytmem, który zakłada, że gminy uzyskają konkretną pulę środków finansowych do wykorzystania na tworzenie miejsc opieki zgodnie z jej potrzebami.
  • Można będzie uzyskać dofinansowanie do utworzenia nowych miejsc opieki zarówno w nowych, jak i już istniejących placówkach.
  • Na utworzenie nowych miejsc gmina będzie miała trzy lata, natomiast podmiot inny niż jednostka samorządu terytorialnego – 2 lata. Daje to dużą elastyczność.

Dzięki nowym zasadom docieramy do każdej gminy w Polsce i oferujemy wsparcie finansowe każdemu zainteresowanemu samorządowi. Naszym celem jest, aby w każdej gminie był przynajmniej jeden żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun dla dzieci do 3. roku życia. Dzięki nowej edycji programu ten cel jest coraz bardziej realny – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program Maluch+

Program Maluch realizowany jest od 2011 roku, ale to za rządów Zjednoczonej Prawicy nabrał rozpędu. W 2018 roku niemal trzykrotnie zwiększono dofinansowanie na tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – ze 151 mln zł do 450 mln zł rocznie – dzięki czemu znacznie wzrosła dostępność miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowany zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Od 2016 roku powstało tych miejsc ponad 140 tys. Dziś funkcjonuje przeszło 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, oferujących ponad 228 tys. miejsc opieki nad maluchami.

Za tymi liczbami stoją oczywiście zwiększone środki na funkcjonowanie programu. W latach 2016–2021 rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył na ten cel ok. 2,1 mld zł. Teraz nakłady na program wzrosną ponaddwukrotnie, do kwoty 5,5 mld zł.

„Wrzucamy szósty bieg” – minister Marlena Maląg o polityce rodzinnej w 2022 r.

Polityka rodzinna rządu Zjednoczonej Prawicy

Rozwój usług dedykowanych rodzinie to jeden z elementów polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd PiS. Na programy wsparcia rodziców w wychowaniu dzieci (Rodzina 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dofinansowanie do opieki żłobkowej) rząd przeznaczył już 215 mld zł.

Tylko w 2022 roku na politykę rodzinną przeznaczono blisko 86 mld zł. W 2015 r. było to ok. 32 mld zł.

Materiał informacyjny MRiPS

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy