Nowy numer 48/2022 Archiwum

Jak otworzyć konto bankowe bez wychodzenia z domu?

Wielu osobom korzystanie z bankowości kojarzy się przede wszystkim z czasochłonnymi wizytami w oddziale i staniem w kolejce. W dobie powszechnego dostępu do internetu coraz więcej spraw możesz jednak załatwić on-line. Sprawdź, czy założenie rachunku bankowego bez wychodzenia z domu jest możliwe i jak zrobić to wygodnie.

Kiedy skorzystasz z zakładania konta on-line?

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez banki, możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu, który przeznaczysz na inne, ważniejsze sprawy. Otwieranie rachunku on-line przyda Ci się, kiedy chcesz założyć konto w banku, który nie ma stacjonarnej placówki w Twoim mieście. Dobrym przykładem jest Nest Bank, który otworzył biura jedynie w największych aglomeracjach i dopiero od niedawna zaczyna „zagęszczać” sieć punktów usługowych.

Zaletą rozwiązań bankowości internetowej jest dostęp do konta z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej, jeśli zdecydujesz się założyć konto online, nie musisz umawiać się na spotkanie z kurierem i czekać, aż przywiezie Ci umowę.

Poszczególne banki oferują różne metody otwierania rachunku bankowego przez internet. Zwykle będziesz miał do wyboru kilka rozwiązań. Często spotykane rozwiązania to:

  • konto przez selfie;
  • wideoweryfikacja;
  • przelew weryfikacyjny;

Część banków stosuje inne, zaprojektowane indywidualnie mechanizmy (np. umowa podpisywana za pomocą SMS, mobilny doradca).

Wybierz taką metodą, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom. Dobrze czujesz się ze smartfonem w dłoni? Załóż konto metodą na selfie. Wolisz rozmowę z pracownikiem banku on-line? Lepszym wyborem będzie wideoweryfikacja.

Na czym polegają najpopularniejsze sposoby zakładania konta on-line i co powinieneś o nich wiedzieć?

Metoda na selfie

Zakładanie konta bankowego na selfie polega na wykorzystaniu smartfona z dostępem do internetu oraz kamery wbudowanej w urządzenie. Będziesz potrzebował również dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu.

Cały proces zaczyna się od podania w formularzu danych z dowodu, a następnie wykonaniu skanu obu stron dokumentu (awers i rewers). Za pomocą kamery robisz także zdjęcie twarzy, które jest uploadowane do systemu.

Algorytm rozpoznawania znaków OCR odczytuje dane dokumentu. Inny analizuje rysy Twojej twarzy i porównuje je z załączonym zdjęciem.

Zakładanie konta z wykorzystaniem selfie oferują m.in. Bank Pekao, BNP Paribas i ING Bank Śląski.

Wideoweryfikacja

Wideoweryfikacja przebiega podobnie do pierwszego sposobu, ale zamiast wykonywać zdjęcie dokumentu tożsamości oraz swojej twarzy, łączysz się z konsultantem banku. To on w trakcie rozmowy prosi o okazanie dowodu osobistego, a także zaprezentowanie twarzy z kilku stron. Czasami dodatkowa weryfikacja tożsamości obejmuje pytania pozwalające na potwierdzenie tożsamości (np. o numer PESEL) i wysyłanie kodu SMS.

Jeśli chcesz założyć konto metodą wideoweryfikacji, wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z laptopa z wbudowaną kamerą.

Jako miejsce rozmowy wybierz jasne i ciche pomieszczenie. Zdecydowanie unikaj zatłoczonych lokalizacji takich jak centra handlowe lub lotniska. Nie łącz się ze stroną banku poprzez publiczną sieć Wi-Fi. Wiele z nich nie jest zabezpieczonych, co tylko ułatwia zadanie cyberprzestępcom.

Z metody wideoweryfikacji skorzystasz m.in. w Santander Bank Polska, BNP Paribas i PKO BP.

Przelew weryfikacyjny

Założenie konta z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego wymaga, abyś posiadał już rachunek w innym banku. W formularzu do otwarcia konta podaj dokładnie takie same dane, na jakie zostało założone pierwsze konto, a następnie wykonać przelew na symboliczną złotówkę.

Przelew weryfikacyjny stopniowo traci na popularności ze względu na surowe wymagania formalne – wystarczy drobna zmiana danych (np. inny adres), a cały wniosek zostanie odrzucony.

Przelew weryfikacyjny stosuje np. Getin Bank.

Dlaczego konto zakładane przez internet to nie tylko zalety?

Trudno zaprzeczyć, że wizja założenia konta w 100% on-line, które w dodatku będzie aktywne w ciągu kilku minut, brzmi kusząco. Pamiętaj jednak o ograniczeniach wynikających ze stosowania tej metody.

Nie zawsze funkcjonalność rachunku otwieranego przez selfie lub za pomocą wideoweryfikacji od razu będzie pełna. Bank może wymagać autoryzacji operacji w swojej placówce. Do tego czasu spotkasz się z:

  • niższym limitem transakcji;
  • brakiem możliwości założenia profilu zaufanego;
  • brakiem możliwości wykorzystania konta jako „bazy” przy zakładaniu innego rachunku za pomocą przelewu weryfikacyjnego.

Termin na autoryzację konta zwykle jest długi i wynosi nawet kilka miesięcy od dnia otwarcia rachunku on-line. Do tego czasu możliwości konta będą ograniczone, ale nadal możesz korzystać z podstawowych operacji.

Gdzie i w jaki sposób szukać wartościowych informacji?

Szukając w sieci informacji na temat produktów bankowych, zawsze zwracaj uwagę na aktualność danych. Oferty zmieniają się regularnie i dosyć często, dlatego warto dysponować najświeższymi zestawieniami kont i promocji, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Jeśli chcesz założyć konto bankowe przez internet od zaraz, sprawdź zestawienia Rankingu Kont i korzystaj z informacji aktualizowanych na bieżąco.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy