Nowy numer 5/2023 Archiwum

Mścić się nie będę

Córki zabitych na kopalni Wujek podpisały apel o narodowe pojednanie. – To nie znaczy, że ja już biegnę z transparentem, że wszystkim zabójcom przebaczam, i że przed nimi klękam. Ale chcę rozmawiać – mówi Agnieszka Gzik-Pawlak, córka zastrzelonego w czwartym dniu stanu wojennego Ryszarda Gzika.

Dotknęła nas ta sama łaska Ducha Świętego, której On był posłuszny przez całe życie. Jego „Totus tuus” w herbie z Krzyżem i Maryją stanowi odtąd dla nas syntezę mądrości, której chcemy być wierni. W Krzyżu, dzięki wierze, upatrujemy źródło mocy, bo w nim Zbawiciel człowieka objawił – „prawdę, która wyzwala”! W czci Maryi, która cudownie ocaliła od śmierci Jana Pawła II, chcemy się uczyć wierności Bogu i Jego Kościołowi. W papieskim zawołaniu „Totus tuus” – Cały twój, pragniemy swoje siły ofiarować dla dobra wspólnego.

Najtrudniejsza sztuka przebaczania nieprzyjaciołom znajduje także wzór w Ojcu Świętym. – On przebaczył temu, który targnął się na Jego życie. Nam dokucza ból zadany przez nieporadne polskie sądownictwo i bezkarność zbrodniarzy. Nie chcemy się poddawać uczuciom zemsty, nasze nadzieje na sprawiedliwość oddajemy w ręce Boga Sprawiedliwego i Miłosiernego.

Zaś do wszystkich rodaków dobrej woli zwracamy się z apelem pojednania się w duchu Jana Pawła II.

Krzywdzicieli – prosimy o uznanie swoich win i zadośćuczynienie!
Pokrzywdzonych – prosimy o przebaczenie doznanych krzywd.
Młodych – wzywamy – „do przeniesienia ku przyszłości” – bez podziałów pokoleniowych – „to całe olbrzymie dziedzictwo dziejów, któremu na imię Polska”.

Agnieszka Gzik-Pawlak
Magdalena Wilk-Bednarczyk
Katarzyna Kopczak-Zagórna
Jerzy Wartak
Adam Skwira
Stanisław Płatek
Ks. Henryk Bolczyk
Ks. Paweł Buchta


Katowice 21.04.2005 r.

« 3 4 5 6 7 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy