Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kultura na wyciągnięcie ręki, czyli skup książek online

Internetowy skup książek to sposób na ekologiczne i niskobudżetowe korzystanie z kultury pisanej. Dawanie literaturze drugiego życia jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Drugie życie książek

Wiele lat temu książki były dobrem luksusowym i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. W czasach średniowiecza z literatury korzystali głównie duchowni, którzy stanowili nieliczną grupę osób umiejących czytać. Jednak edukacja społeczeństwa i dynamiczny rozwój drukarskiej technologii wpłynęły na popularyzację książek. Obecnie stanowią one powszechne dobro, do którego dostęp może mieć każdy.

Drukowanie papierowych książek wiąże się jednak ze zużywaniem naturalnych zasobów, a dzisiejsze społeczeństwo jest bardzo wyczulone w kwestiach ekologicznych. Korzystanie z bibliotek nie zawsze jest wygodną opcją, ponieważ w publicznych zbiorach zdarzają się braki. Poza tym terminy zwracania książek potrafią być naprawdę uciążliwe.

Istnieją jednak sposoby na to, aby móc korzystać z książek z drugiej ręki bez większych problemów. Rynek obserwuje zachowania i preferencje społeczeństwa, aby móc coraz lepiej odpowiadać na jego potrzeby. Dlatego też powstają instytucje takie jak skup książek. Tego typu działalności prowadzone są zarówno w formie stacjonarnej, jak i internetowej.

Kupując publikacje w skupach literatury, można dać książkom drugie życie i przy okazji nieco oszczędzić. Ceny tomów ze skupów są zazwyczaj niższe niż w przypadku literatury sprzedawanej bezpośrednio w wydawnictwie lub w księgarni.

Jak działa skup książek online?

Skup książek działa w dwie strony. Można tam zarówno kupić, jak i sprzedać swoje zbiory biblioteczne. W ten sposób publikacje nigdy nie wychodzą z obiegu, a ich tymczasowi właściciele nie tracą pieniędzy bezpowrotnie.

W przypadku stacjonarnych skupów nie ma wątpliwości co do sposobu ich funkcjonowania. Trzeba pójść do lokalu i osobiście sprzedać lub nabyć książkę. Internetowe skupy są bardziej zautomatyzowane, przez co zapewniają klientom większą wygodę zakupów.

Kupno książki na stronie skupu wygląda dokładnie tak samo, jak przy składaniu jakiegokolwiek innego zamówienia online. Publikacje można wyszukiwać za pomocą tzw. lupki, a następnie dodawać je do wirtualnego koszyka. Przed podjęciem decyzji o zakupie użytkownik może zobaczyć informację o fizycznym stanie książki. Później dochodzi do płatności i wyboru formy przesyłki.

Sprzedawanie tytułów jest równie łatwe, co ich zamawianie. Po wejściu na stronę internetową skupu trzeba znaleźć okienko wyceny książek. Należy wpisać w nim numer ISBN sprzedawanego egzemplarza. Następnie książka jest odbierana przez kuriera i zawożona do siedziby skupu.

Na miejscu przechodzi oględziny, które polegają na ręcznym sprawdzeniu śladów użytkowania oraz ewentualnych zniszczeń. W kolejnym etapie osoba sprzedająca książkę otrzymuje od skupu ustaloną kwotę, a sama publikacja trafia na wirtualną półkę. Tam czeka już tylko na kolejnego właściciela.

Artykuł sponsorowany (om)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast