Nowy numer 28/2018 Archiwum

Krótko

* Dokładnie trzy miesiące po jednogłośnym wybraniu go na patriarchę jerozolimskiego Teofil III uroczyście obejmie 22 listopada swój urząd zwierzchnika prawosławnego Kościoła jerozolimskiego. Obrzęd odbędzie się w Bazylice Grobu Pańskiego.

* W sierpniu 2006 roku wejdzie w życie w Holandii i części Belgii nowa reforma pisowni języka niderlandzkiego, zgodnie z którą m.in. wyrazy Jezus Chrystus będą odtąd pisane małymi literami. Zmiany te wprowadza nowy słownik ortograficzny „Het Groene Boekje” (Zielona Książeczka).

* W Seulu przedstawiono „Seonggyeong” – nowe, pełne tłumaczenie Pisma Świętego na współczesny język koreański. Jest to zarazem pierwszy przekład, dokonany w całości wyłącznie przez katolików. Prace nad nim trwały 17 lat.

* W Sofii odbyła się 22 października uroczystość poświęcenia katolickiego kościoła obrządku bizantyjsko-słowiańskiego pw. bł. Jana XXIII.

* Siedmiu francuskich i 11 nepalskich himalaistów poniosło śmierć podczas ekspedycji na górę Kangru, niedaleko Annapurny. Tragedię spowodowała lawina.

* Gwałtowne ulewy i wywołane nimi powodzie spowodowały śmierć co najmniej sześciu osób w południowych Włoszech i na Sycylii. Najbardziej dotknięty został region Puglia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama