Nowy numer 32/2022 Archiwum

Co z frankowiczami? Frank już prawie za 5 zł!

Kurs franka szwajcarskiego od dłuższego już czasu mocno szybuje w górę. Dla frankowiczów to oznacza jedno - zdecydowanie wyższe raty kredytowe.

Co zrobić z rosnącym długiem? Jak pozbyć się kredytu frankowego?

Frank szwajcarski - mocna waluta 

Kurs franka poniżej 4 zł ostatnio widzieliśmy blisko 2,5 roku temu. Wówczas, a dokładniej 14 lutego 2020 roku, frank kosztował 3,99 zł. Mniej więcej od tego momentu kurs helweckiej waluty utrzymywał się na dość stałym poziomie. 

Ostatnie miesiące, tygodnie to jednak znaczący wzrost kursu. Jednym z głównych powodów jest sytuacja na Ukrainie, co niestety negatywnie wpływa na polską walutę. Zdaniem analityków wzrostowa tendencja będzie się nadal utrzymywać. Wszystko zależy, czy moment eskalacji napięć mamy już za sobą, czy przed sobą. Na tą chwilę trudno to niestety ocenić. 

 

źródło: Google Finanse 

Obecnie kurs szwajcarskiej waluty oscyluje wokół 4,90 zł, a przypomnijmy że średni kurs, po którym były zaciągane kredyty frankowe to 2,55 zł. Jest to zatem bardzo znaczący wzrost. 

- Od naszych klientów coraz częściej słyszymy, że z uwagi m.in. na coraz droższą szwajcarską walutę mają problem z terminową spłatą zobowiązań. Dlatego też dotąd wielu niezdecydowanych frankowiczów jednak szuka kancelarii, która będzie ją reprezentować i oblicza kwotę roszczeń, o którą może walczyć - wskazuje Joanna z portalu frankomat.com.pl, oferujący kalkulator dla frankowicza oraz porównywarkę ofert kancelarii frankowych. 

 

źródło: frankomat.com.pl

Podwyżka stóp procentowych 

Jeszcze do całkiem niedawna dzięki niskim stopom procentowym w Szwajcarii, Frankowicze nie odczuwali w aż takim stopniu drożejącego franka szwajcarskiego. Jednak polityka utrzymywania ujemnych stóp procentowych w połowie czerwca br. przeszła do historii. 

Na taki krok zdecydowano się z uwagi na globalną inflację, która nie ominęła także Szwajcarii. Z całą pewnością na zmianę poziomu stóp zareaguje wskaźnik SARON. Jest to bowiem podstawa oprocentowania kredytów frankowych. 

Co dalej z kredytem we frankach? 

Frankowicze mają do wyboru kilka rozwiązań: unieważnienie umowy frankowej, odfrankowienie kredytu lub zawarcie ugody z bankiem. Najbardziej korzystne z punktu widzenia kredytobiorcy są dwie pierwsze opcje. 

źródło: frankomat.com.pl 

Największe korzyści dla frankowiczów może przynieść uznanie na drodze sądowej umowy z bankiem za nieważną. Jak pokazuje aktualna linia orzecznicza, to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu frankowego.

źródło: frankomat.com.pl 

Dla osób, które nie chcą lub obawiają się wejścia na ścieżkę sądową, oprócz oczywiście regularnego spłacania zobowiązań, zostaje jeszcze zawarcie ugody z bankiem. Ta opcja jednak nie dotyczy wszystkich. Poza tym to nieco spadanie z deszczu pod rynnę - z uwagi na wysoki WIBOR. 

Frankowicze chcą iść do sądu. Jak wybrać kancelarię? 

Z informacji opublikowanych przez Rzecznika Finansowego wynika, że obecnie w polskich sądach toczy się blisko 75 tys. spraw dot. kredytów w helweckiej walucie. Specjaliści jednak wskazują, że dane te mogą być niedoszacowane. Ponadto są prognozy, że liczba pozwów w tym roku może osiągnąć rekordowe ilości. 

Kredytobiorcy, którzy szukają kancelarii mogą skorzystać z porównywarki ofert Frankomat.com.pl. - Na tę chwilę aplikacja porównuje ponad 120 ofert dla Frankowiczów. Usługa jest całkowicie bezpłatna. W ciągu kilku minut można poznać orientacyjne koszty prowadzenia sprawy frankowej - wskazuje Joanna.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama