Nowy numer 32/2022 Archiwum

Dlaczego warto przejść z węgla na LPG?

Dynamicznie zmieniające się ceny paliw i problemy z dostępnością paliw stałych przyspieszają decyzję o wymianie źródła ogrzewania domu u osób posiadających piece na węgiel i ekogroszek. Możliwość wsparcia w postaci programów takich jak Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie jest dodatkowym czynnikiem motywującym do zmiany i sprawia, że warto zainwestować w wymianę kotła na paliwo stałe.

Gaz płynny ekonomicznym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem

Gaz płynny jest przyjaznym środowisku i czysto spalającym się paliwem. Jego użycie praktycznie nie generuje cząstek stałych, smogu czy sadzy, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W wyniku spalania gazu płynnego do atmosfery przedostaje się o 50% mniej dwutlenku węgla niż w przypadku korzystania z węgla. W porównaniu do paliw stałych jest całkowicie bezobsługowym, czystym, wygodnym i ekonomicznym źródłem ogrzewania domu. Wymieniając obecnie źródło ogrzewania z węgla na gaz płynny mamy możliwość skorzystania z dofinasowania w ramach Programu Czyste Powietrze w wysokości nawet do 20 000 zł. Celem Programu jest zmniejszenie i likwidacja emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel lub inne wysokoemisyjne paliwa stałe. Ostatnio został uruchomiony także Program Ciepłe mieszkanie, czyli dofinansowania dla właścicieli mieszkań w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Koszty ogrzewania domu LPG w porównaniu do paliw stałych

Koszty ogrzewania domu gazem płynnym najlepiej obrazuje poniższe zestawienie. Mamy tu porównanie do innych źródeł energii przy założeniu ich aktualnie obowiązujących cen. Klient modernizujący instalację CO w swoim domu musi zaplanować wydatki związane z wynajęciem lub zakupem zbiornika, montażem instalacji gazowej wraz z przyłączem oraz kotła gazowego, który służy do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. To klient decyduje, czy wybiera zbiornik na własność czy w dzierżawie z GASPOLU. Do wyboru ma również rodzaj zbiornika: naziemny lub podziemny. Dodatkowo klient może korzystać ze zbiornika na potrzeby zasilania kuchenki gazowej do gotowania. Jednocześnie dom powinien być ocieplony zgodnie z obowiązującymi normami. Biorąc powyższe pod uwagę możemy założyć, że koszt ogrzania domu o powierzchni ok. 140m2 zamieszkałego przez rodzinę 2+2, wraz z wykorzystaniem gazu do podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej, wyniesie średnio ok. 500-550 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że w przypadku gazu płynnego klient ma możliwość uzyskania gwarancji ceny paliwa nawet na okres 3 lat oraz rozłożenia kosztów inwestycyjnych na raty 0%. W przypadku paliwa stałego uzyskanie gwarancji ceny i dostępności jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Dlaczego warto przejść z węgla na LPG?

Przeglądy, serwis i ewentualne naprawy – jak to wygląda?

GASPOL daje klientom możliwość wyboru pomiędzy zbiornikiem, który może wydzierżawić lub kupić na własność. Zaletą zbiornika dzierżawionego jest jego bezobsługowość i kompleksowość całej oferty. GASPOL bierze na siebie m.in. wszystkie opłaty związane z wymaganymi przez Urząd Dozoru Technicznego odbiorami oraz przeglądami. Dodatkowo zapewniamy serwis 24h. Klienci mogą również korzystać z gwarancji stałej ceny gazu nawet do 3 lat, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania stałego poziomu kosztów ponoszonych na ogrzewanie przez gospodarstwo domowe. Klienci wybierający zbiornik dzierżawiony mogą korzystać z rozwiązania telemetrycznego, czyli płacić za gaz w cyklu miesięcznym na podstawie rzeczywistego zużycia mierzonego przez specjalne urządzenie połączone z siecią GSM. Z kolei wybór zbiornika własnego daje klientom możliwość skorzystania z usług dowolnego dostawcy gazu w czasie użytkowania. Należy jednak pamiętać, że przy każdej zmianie dostawców gazu możemy napotkać problemy z utrzymaniem właściwej jakości paliwa gazowego, jednocześnie to klient ponosi opłaty związane z utrzymaniem i użytkowaniem zbiornika. Całościowy koszt realizacji instalacji ze zbiornikiem własnym jest wyższy niż w przypadku wyboru opcji zbiornika dzierżawionego. Natomiast każda z tych opcji i tak jest oszczędniejszym rozwiązaniem niż pozostałe sposoby ogrzewania budynków paliwami stałymi, dlatego warto przemyśleć modernizację już dziś, by podczas  nadchodzącej jesieni i zimy móc korzystać z nowej instalacji na gaz płynny.

Dlaczego warto przejść z węgla na LPG?

Bezpieczeństwo w czasach kryzysu

Czy obecna sytuacja polityczno-gospodarcza związana z wojną na Ukrainie ma wpływ na dostawy gazu do zbiorników przydomowych?

Jako lider rynku LPG z ponad 30-letnim doświadczeniem, nawet w tak wyjątkowych chwilach jak obecnie, firma GASPOL czuje szczególną odpowiedzialność za dostarczanie energii wszędzie i każdemu w Polsce. Dzięki posiadaniu własnego morskiego terminalu przeładunkowego i byciu częścią międzynarodowej grupy SHV Energy GASPOL jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne związane z zaopatrzeniem w gaz płynny oraz zapewnić ciągłość dostaw do klientów w całej Polsce. 

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na etyczną stronę bieżących wydarzeń oraz postaw. Decyzje konsumenckie i biznesowe mogą mieć pozytywny wpływ na przyspieszenie zakończenia wojny w Ukrainie, dlatego niedługo po wybuchu wojny GASPOL zaprzestał kupować gaz z Rosji, aby nie wspierać w ten sposób państwa agresora.

Artykuł sponsorowany (hd)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama