Nowy numer 2/2021 Archiwum

Koniec tajemnicy szwajcarskich banków

Szwajcaria. Parlament zgodził się, by największy szwajcarski bank UBS podzielił się z amerykańskimi służbami informacjami o swoich klientach.

Chodzi o właścicieli 32 tys. tajnych kont gotówkowych i 15 tys. kont, na których trzymane są papiery wartościowe. Amerykanie chcą sprawdzić, czy depozyty nie pochodzą ze źródeł niezadeklarowanych w urzędach skarbowych.

Od kilku lat starali się oni wyciągnąć od Szwajcarów kluczowe dla prowadzonych przez siebie śledztw informacje. Oskarżali Genewę o wspieranie nielegalnego obrotu gotówką i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych. Szwajcarzy ponad rok temu pod ogromnym naciskiem OECD zgodzili się na ujawnianie informacji o osobach, podejrzanych o przestępstwa podatkowe. Wcześniej wyjątkiem była tylko pomoc w ściganiu fałszerzy dokumentów.

Szwajcaria przed II wojną światową była biednym krajem. Wzbogaciła się na tym, że zachowując polityczną neutralność, jej banki pilnowały pieniędzy zarówno nazistów, jak i uciekających przed nimi Żydów. Po wojnie w Szwajcarii majątki lokowali najbogatsi ludzie oraz organizacje międzynarodowe, firmy i rządy. Bynajmniej nie z powodu wysokiego oprocentowania wkładów gotówkowych, ale restrykcyjnie przestrzeganej tajemnicy bankowej. Duże pieniądze nie lubią rozgłosu.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama