Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zachować tamten świat

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie chce ocalić wspomnienia i przedmioty związane z dawnymi ziemiami Rzeczypospolitej.

Zbiórka trwa już drugi rok i odbywa się w przyszłej siedzibie muzeum, czyli w Pałacu Lubomirskich w Lublinie. Tym razem jednak kuratorzy akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych” przyjadą także do Warszawy, gdzie chętnie spotkają się z osobami pochodzącymi z terenów dawnej Rzeczypospolitej lub ich spadkobiercami.Chcą bowiem zachować dla potomnych pamięć o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym, tworząc Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Zbiórki odbędą się od 23 do 26 czerwca oraz od 1 do 4 września w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W ramach akcji zbieramy zarówno wspomnienia, rejestrując je w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mogą opowiedzieć zwykłe przedmioty – zdjęcia, dokumenty, elementy stroju czy wyposażenia mieszkań; nawet drobne, niepozorne rzeczy mogą skrywać ważne historie – osobiste lub odnoszące się do życia publicznego. Każdy człowiek, każdy życiorys jest ciekawy, unikatowy i warty zapamiętania. Te jednostkowe historie składają się na niepowtarzalną mozaikę życia, ze wszystkimi jego trudnymi, często tragicznymi, ale i radosnymi aspektami – podkreśla dr Marcin Gapski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. – To ostatni moment, aby porozmawiać z pokoleniem, które Kresy nosi w sercach i umysłach i pragnie miłość do nich przekazać swoim dzieciom oraz wnukom – dodaje.

Zanim Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otworzy drzwi dla zwiedzających, zebrane w ramach akcji pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na przygotowywanym portalu muzealnym, a także na wystawach czasowych oraz w publikacjach książkowych.

Kuratorzy wystawy zapewniają, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone odpowiednią opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zebrane w formie historii mówionej opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych indywidualnych wspomnień.

Organizatorzy zapraszają chętnych do kontaktu pod numerem telefonu: 726 022 100 oraz mailowo: zbiorka@mnwl.pl

Szczegółowe informacje na stronie www: https://zamek-lublin.pl/muzeum-ziem-wschodnich-dawnej-rzeczypospolitej/zbiorka-pamiatek

gr

zdjęcie: MUZEUM ZIEM WSCHODNICH DAWNEJ RZECZYPOSPOLITEJ

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama