Nowy numer 32/2022 Archiwum

Jak ubrać się na trekking?

Wycieczki trekkingowe w górach od lat cieszą się coraz większą popularnością.

Dla wielu osób stały się one już prawdziwą pasją. Aby jednak móc cieszyć się ze wszystkich zalet trekkingu górskiego, należy się wcześniej na taką wyprawę dokładnie przygotować. Mowa tu przede wszystkim o skompletowaniu odpowiedniego stroju. Ważne, aby ubranie zapewniało zarówno komfort, jak i właściwą ochronę choćby przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Pamiętać trzeba, że góry często bywają nieprzewidywalne. Dlatego tak ważne jest, aby na trekking odpowiednio się ubrać.

Czym jest trekking górski?

Warto jednak zacząć od wyjaśnienia w kilku słowach tego, czym właściwie jest trekking górski. Z pewnością pomoże to w doborze odpowiedniego ubioru. Ogólnie rzecz ujmując, trekking górski, to piesza wędrówka na łonie przyrody w górach. Co jednak jest tu istotne, to fakt, że jest ona dużo bardziej wymagająca fizycznie, w porównaniu z typową piszą wycieczką. Dlatego m.in. tak istotne jest dobranie właściwego ubioru, który powinien w takiej wędrówce pomagać. Trekking górski wiąże się bowiem ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i zmieniającym się terenem. Ważne jest zatem, aby spodnie trekkingowe męskie czy damskie, buty i inne elementy ubioru cechowały się bardzo wysoką jakością.

Jakie spodnie trekkingowe wybrać?

Jednym z kluczowych elementów ubioru trekkingowego są spodnie. Bardzo ważne jest, aby były one wytrzymałe i trwałe. Muszą także zapewniać odpowiednią oddychalność. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybór spodni trekkingowych wykonanych z bawełny. Zarówno spodnie trekkingowe męskie, jak i damskie, muszą być również wygodne. Wybierając zatem konkretny model, uwagę zwrócić należy na ich krój. Spodnie podczas marszu nie mogą w żaden sposób krępować ruchów. Nie można również zapomnieć o tym, aby tkanina, z której wykonane są spodnie, była wodoodporna, wiatroszczelna oraz aby chroniła przed promieniami UV. Pod tym kątem warto sięgnąć po spodnie z tkaniny bawełnianej z domieszką poliestru.

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Na trekking górski w żadnym wypadku nie można się wybierać bez odpowiednio dobranego obuwia. To ważne, ponieważ buty mają wpływ zarówno za wygodę, jak i bezpieczeństwo. Wędrówki po górach to często wędrówki po nierównym, trudnym terenie. Dlatego istotne jest, aby buty skutecznie chroniły stopy przed ewentualną kontuzją. Buty trekkingowe powinny zatem sięgać za kostkę, dzięki czemu będzie ona właściwie usztywniona. To z kolei zabezpieczy kostkę przed skręceniem. Wybierając buty trekkingowe, uwagę zwrócić należy również na podeszwę. Powinna posiadać agresywny bieżnik z wyraźnymi żłobieniami i klockami. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią stabilizację na nierównym terenie. Warto także, aby buty posiadały podeszwę antypoślizgową.

Jakie jeszcze ubranie zabrać na trekking górski?

Spodnie trekkingowe i buty to oczywiście nie wszystko. Wyjeżdżając w góry, nie można zapomnieć również o odpowiedniej kurtce. Powinna być przeciwdeszczowa i wyposażona w dobrej jakości membranę. Materiał wykonania kurtki powinien być wytrzymały i przewiewny. Kompletując ubiór, koniecznie zabrać należy ze sobą również bieliznę termoaktywną i bluzę. Z pewnością przydadzą się w chłodniejsze dni, a w szczególności w nocy, kiedy temperatura zaczyna spadać. Jeśli chodzi o niskie temperatury, to w takim przypadku nie można zapomnieć także o rękawiczkach i czapce.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama