Nowy numer 39/2023 Archiwum

Osoba przewlekle chora w domu - jak sobie radzić?

Choroba bliskiej nam osoby zawsze przychodzi niespodziewanie. Nie sposób przygotować się do opieki nad chorym...

... lecz należy uczynić wszystko, aby zapewnić mu komfortowe warunki, a tym samym zadbać o jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Bardzo istotne jest również wsparcie duchowe, dzięki któremu o wiele łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jak zadbać o komfort psychiczny chorego?

Psycholodzy są zgodni co do tego, że stan zdrowia fizycznego zależy w dużej mierze od stanu zdrowia psychicznego. Pogoda ducha, pozytywne podejście do życia czy umiejętność dostrzegania jasnych stron to pożądane cechy, które pomagają walczyć z chorobą. W opiece nad osobą leżącą bardzo istotne jest odpowiednie podejście, przede wszystkim empatia oraz zrozumienie. Chory może czuć się ciężarem, dostrzega również, jak wiele zmian musi zostać wprowadzonych w domowym porządku, aby móc zapewnić mu opiekę. Niemniej jednak powinniśmy uczynić wszystko, aby bliska nam osoba nie odczuła naszego poświęcenia czy zmęczenia, które czasami może nam towarzyszyć. Ważne jest okazywanie pozytywnych uczuć - miłości, radości i oddania, dzięki którym chory poczuje się zaopiekowany. Ponadto, powinniśmy poświęcać choremu jak najwięcej czasu - warto rozmawiać z nim, czytać mu książki, wspólnie wsłuchiwać się w nabożeństwa w radio lub w telewizji. Bliska nam osoba będzie mieć świadomość tego, że nie jest sama w chorobie, a jej potrzeby też są ważne.

Chory w domu - co czeka opiekuna?

Opiekunowie osób schorowanych muszą mieć świadomość tego, że nie zawsze będzie im łatwo zmagać się z codziennością. Opieka nad osobą leżącą wymaga sporego poświęcenia i zaangażowania. Nierzadko do chorego trzeba wstawać również w nocy, co może powodować duże zmęczenie. Najtrudniejszym elementem opieki jest jednak patrzenie na to, jak bliska nam osoba cierpi i z czym się zmaga. Opiekunowie są zgodni co do tego, że chory często "gaśnie w oczach", a oni stają się niejako jego przewodnikami na ostatniej drodze, którzy towarzyszą im w codzienności. Dla osób o słabej psychice może to stanowić nie lada wyzwanie, jednak pamiętajmy, że nie jesteśmy ze wszystkim sami. Dobrze jest szukać pomocy przede wszystkim w modlitwie, skupieniu czy w Ewangelii.

Pomoc duchowa dla chorego i opiekuna

W chorobie i cierpieniu osób bliskich nie zawsze potrafimy znaleźć sens. Zarówno chorym, jak i ich opiekunom trudno zrozumieć, na jakiej drodze się znaleźli. Zadbajmy więc o pomoc i wsparcie duchowe, zarówno dla siebie, jak i dla chorego. Ukojenie znajdziemy przede wszystkim w codziennych nabożeństwach, we Mszy Świętej oraz w modlitwie. Warto także korzystać z odwiedzin osób chorych, które każda parafia organizuje cyklicznie. W większości przypadków wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia w kancelarii parafialnej, aby kapłan odwiedził chorego i umożliwił mu przyjęcie Eucharystii. Dobrze jest pozostawać na bieżąco w kontakcie z księdzem bądź zakonnikiem, który pomoże uporać się z codziennymi problemami. Może to być kontakt osobisty, a w razie potrzeby także telefoniczny.

Jak ułatwić choremu codzienne funkcjonowanie?

Zadaniem, przed którym stoją opiekunowie osób leżących, jest przystosowanie pokoju do ich potrzeb. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, które umożliwi regulację w zakresie zmiany pozycji ciała. Dobrze, aby było ono wyposażone w barierki, które uchronią przed upadkiem. W opiece nad osobami leżącymi bardzo dobrze sprawdzają się łóżka elektryczne. Będą one dobrym wyborem nie tylko w przypadku osób leżących, ale także o ograniczonej mobilności. Do łóżka rehabilitacyjnego trzeba dobrać odpowiedni materac, koniecznie przeciwodleżynowy. Pozwoli on uniknąć kolejnych problemów zdrowotnych, właśnie w postaci odleżyn. Mebel, który w szczególności przyda się osobie leżącej, to mobilna szafka przyłóżkowa z wysuwaną półką. Umożliwia ona spożywanie posiłków czy przyjmowanie leków w komfortowych warunkach. 

W jaki sposób sfinansować zakup mebli do pokoju chorego?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego, materaca przeciwodleżynowego czy specjalistycznych szafek to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Niemniej jednak koszty związane z przystosowaniem pokoju można ograniczyć, a także rozłożyć w czasie. Z pomocą przychodzi wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, gdzie potrzebny sprzęt można wypożyczyć na dany okres czasu. Jest to mniej kosztowne rozwiązanie, niż zakup łóżka, dlatego warto je rozważyć. Ponadto, niektóre fundacje katolickie i wspólnoty kościelne oferują wypożyczenie łóżek rehabilitacyjnych. Zorientujmy się, czy w naszej okolicy nie działa tego typu jednostka, która za drobną opłatą wypożyczy nam niezbędny do opieki nad chorym sprzęt. Pamiętajmy, że w kontekście opieki nad osobą leżącą bądź o ograniczonej ruchomości bardzo istotne jest holistyczne podejście. Pozwoli ono zadbać zarówno o komfort fizyczny, jak i psychiczny chorego. Odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, pomoc duchowa i wsparcie bliskich osób ułatwią nam codzienną opiekę nad osobą, która wymaga odpowiedniego podejścia i zaangażowania. 

Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marki lozkadlachorych.pl. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia serwisów.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast