Nowy numer 21/2022 Archiwum

Autocasco i minicasco - różnice i podobieństwa

Zastanawiając się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego poza podstawowym i obowiązkowym OC, wybór kierowców najczęściej pada na AC.

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych dostępna jest zarówno pełna wersja tej polisy, jak i okrojona, zwana minicasco. Jakie podobieństwa i różnice pomiędzy nimi występują? Na które z tych dwóch rodzajów ubezpieczenia autocasco się zdecydować? W poniższym artykule poszukujemy odpowiedzi na te pytania.

Pełne autocasco – kompletna ochrona ubezpieczeniowa

Pełne autocasco jest najbardziej kompletnym ubezpieczeniem komunikacyjnym dostępnym na rynku. Spośród wszystkich rodzajów polis właśnie AC zapewnia najszerszą ochronę, dlatego też jego cena jest najwyższa. Na czym polega działanie pełnego autocasco? Otóż pozwala ono na uzyskanie odszkodowania w sytuacjach, w których nie należy się ono z OC. Chodzi przede wszystkim o zdarzenia losowe i wynikające z błędu kierowcy, a nie z winy innych użytkowników dróg.

Jeżeli więc np. podczas jazdy zderzysz się z sarną, wpadniesz poślizg i wylądujesz w rowie czy uderzysz w znak, na odszkodowanie, które umożliwi Ci przywrócenie auta do stanu sprzed zdarzenia, możesz liczyć jedyne, gdy posiadasz aktualne autocasco. Gwarantuje ono ochronę również w innych, niezależnych od kierowcy sytuacjach losowych, wśród których należy wymienić przede wszystkim kradzież i zniszczenie pojazdu, np. z powodu intensywnych gradu czy wandalizmu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pełne AC w wielu wariantach. W odróżnieniu od obowiązkowego OC autocasco może się znacząco różnić pod względem zakresu ochrony, co automatycznie przekłada się także na ceny. W zależności od potrzeb można zdecydować się maksymalne i pozbawione jakichkolwiek ograniczeń AC (all risks) lub na tańszą, ale nie tak bogatą wersję.

Minicasco – najtańsza i najbardziej okrojona wersja AC

Podczas gdy cena autocasco często przewyższa i tak drogie przecież OC, minicasco można kupić za niewielki procent tej kwoty. Bywa ono nawet kilkukrotnie tańsze niż pełne autocasco, co wynika z faktu, że jest znacząco okrojone pod względem gwarantowanej ochrony. W takim razie na czym polega minicasco? Założeniem tej polisy jest zabezpieczenie właściciela auta przed skutkami finansowymi kradzieży i szkód całkowitych. Jeżeli więc Twój samochód padnie łupem złodziei lub w wyniku zdarzenia drogowego będzie musiał wylądować na złomowisku, otrzymasz stosowane odszkodowanie z minicaco.

Okrojone AC nie działa natomiast we wszystkich innych sytuacjach, w których można skorzystać z pełnej wersji autocasco. Chodzi przede wszystkim o szkody częściowe, jak np. uszkodzenie jakiegoś elementu pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, ale też innego rodzaju sytuacje w rodzaju aktów wandalizmu, zniszczenia karoserii przez opady gradu czy zderzenia ze zwierzęciem. W każdym z tych przypadków usunięcie szkód będzie możliwe wyłącznie z Twojej kieszeni, bo z minicasco nie dostaniesz ani grosza.

Co wybrać

Jeżeli posiadasz wartościowy samochód, np. nowy albo kilkoletni w dobrym stanie, zdecydowanie polecamy pełne autocasco. Koszty związane z ewentualnymi naprawami mogą być na tyle wysokie, że nie opłaca się oszczędzać na ubezpieczeniu. Inaczej rzecz się ma z tanimi samochodami, dla których po prostu nie warto wykupywać pełnego autocasco ze względu na cenę, bo dla takich pojazdów jest ona bardzo wysoka. Można natomiast zastanowić się nad znacznie tańszym, a niekiedy pomocny minicasco.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama