Nowy numer 21/2022 Archiwum

Co musisz wiedzieć o fotografowaniu smartfonem

Smartfon jest dziś multifunkcyjnym urządzeniem, które towarzyszy nam przez całą dobę.

Wstajemy z jego budzikiem, dzięki jego przeglądarce internetowej i aplikacjom mamy kontakt ze światem, to w nim możemy zainstalować tysiące różnych programów czy gier. A przy tym wszystkim telefon służy do prowadzenia rozmów (gdyby ktoś już zapomniał...). Jedną z kluczowych funkcji każdego smartfonów są natomiast aparaty. Oto kilka podpowiedzi dla osób, które często robią zdjęcia za pomocą telefonu.

1. Różni producenci

Zwolennicy urządzeń Apple zaczną (i skończą) dyskusję stwierdzeniem, że najlepsze aparaty mają kolejne generacje iPhone. I choć to rzeczywiście sprzęt do fotografii mobilnej z najwyższej półki, nadużyciem byłoby ograniczanie się tylko do tego popularnego producenta. Flagowe modele Huawei z serii P i Mate, Samsung Galaxy z serii S i Note czy Xiaomi z serii Mi absolutnie nie mają się czego wstydzić – to także świetne urządzenia do robienia zdjęć czy kręcenia filmów. Każdy z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony, ale co do zasady – nie powinniśmy zamykać się na różne możliwości. Świat technologii jest tak dynamiczny, że marka, która była najlepsza w tym i ubiegłym roku, wcale nie musi być bezkonkurencyjna w perspektywie kolejnych lat. Zresztą – przekonaj się o tej różnorodności osobiście, na co pozwoli Ci darmowa porównywarka telefonów online.

2. Nie tylko rozdzielczość

Producenci smartfonów uwielbiają reklamować swoje urządzenia, eksponując parametr rozdzielczości aparatu (czy aparatów – bo od kilku lat większość urządzeń ma ich kilka). Dochodzi do tego, że Xiaomi z aparatem 108 Mpix nie budzi szczególnej ekscytacji, ponieważ już mówi się o Motoroli planującej osiągnięcie poziomu ok. 200 Mpix. Przesada? Niekoniecznie, bo w wysokiej rozdzielczości nie ma nic złego, ale trzeba powiedzieć to jasno: liczą się także inne parametry aparatu w telefonie. Jakie? Oto najważniejsze z nich:

  • światło obiektywu – przesłona,
  • wielkość matrycy,
  • optyczna stabilizacja obrazu,
  • rodzaj lampy błyskowej.

Osobny poradnik należałoby stworzyć dla użytkowników zainteresowanych przede wszystkim filmowaniem. Wówczas liczy się np. liczba klatek na sekundę przy nagrywaniu w konkretnej rozdzielczości (aktualnie do 4K).

3. Odpowiedni dobór aplikacji

Każdy smartfon ma wbudowaną aplikację do robienia zdjęć czy podstawowe narzędzie edycji fotografii, ale... to wcale nie oznacza, że trzeba się do nich ograniczać. Istnieje cała masa wartościowego oprogramowania do podstawowej i bardzo zaawansowanej obróbki zdjęć, a przygoda z fotografią mobilną prędzej czy później oznacza wnikliwe poszukiwania i porównywania poszczególnych programów.

4. Najlepsze kanały do publikacji

Fotografia to pasja, którą zdecydowanie warto się dzielić. Dlatego w świecie fotografii mobilnej bardzo ważne jest znalezienie odpowiednich kanałów promocji. Może to być blog czy strona internetowa, ale też popularne portale społecznościowe, na czele z Facebookiem czy Instagramem. W serwisach społecznościowych istnieje cała masa nieformalnych grup pasjonatów, np. fotografii czarno-białej albo wykonywanej konkretnym telefonem. Znajdziesz je głównie dzięki hasztagom.

5. Umiejętności ponad wszystko

W ramach podsumowania warto przypomnieć starą prawdę. Otóż nawet najlepszy telefon (aparat) nie uczyni z Ciebie profesjonalnego fotografa, jeśli oprócz inwestycji w sprzęt nie poczynisz inwestycji w wiedzę. Umiejętności fotograficzne są nie do przecenienia – to one pozwalają wykonywać genialne zdjęcia, mając do dyspozycji nawet przeciętnej klasy sprzęt.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama