Nowy numer 47/2021 Archiwum

Rodzina zawsze jest w centrum

Najlepszym sposobem zachęcenia młodych i pokazania społeczeństwu rodziny jako centrum życia społecznego jest całościowe spojrzenie na nią poprzez pryzmat naukowy, praktyczny oraz co najważniejsze - poparty doświadczeniem innych ludzi. Współczesne społeczeństwo, które stało się świadome i wyedukowane potrzebuje równie racjonalnych wskazówek i pomocy. Tylko sprawdzona wiedza może pomóc przezwyciężyć  lub zminimalizować naturalny strach przed założeniem rodziny, który jest też przecież uzasadniony - czasy są bowiem trudne. Nie można osądzać - trzeba pomagać, wspierać i edukować. 

W taki właśnie sposób realizowany jest projekt „Rodzina w Centrum”, którego beneficjentem jest Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA. Odbywa się on dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie 466,400,00 zł. 

Wykorzystując dobrodziejstwo mediów społecznościowych wraz z telewizją SYNAJ.TV realizowane są cztery serie programów poruszających różne ważne kwestie:

  • Z Rodziną do sukcesu - program ten poprzez rozmowy z osobami, które osiągnęły sukces pokazuje, że rodzina jest podstawą sukcesu każdego człowieka. A jej wsparcie i pomoc są nieocenione. W ramach tej serii odbywają się rozmowy m.in. z Braćmi Golec czy Adamem Sobierajskim. Rodzina zawsze jest w centrum

  • Rodzina naukowo - odcinki tej serii są oparte na warsztatowej rozmowie ze specjalistami z dziedzin psychologii, socjologii i ekonomii. Naukowcy i terapeuci poruszają ważne dla każdej rodziny tematy, takie jak: konflikty, komunikacja, planowanie potomstwa czy domowe finanse. Seria pokazuje, że nic w naszych umysłach, relacjach i rodzinach nie dzieje się przypadkowo, a wiele rzeczy da się naprawić. 

  • Zaręczyny i co dalej? - prawie każdy z nas spotkał kiedyś w swoim życiu spanikowaną parę młodą. Chcąc wyjść naprzeciw rozterkom i problemom narzeczonych związanym z najważniejszym dniu w ich życiu powstała seria, która  w kompleksowy sposób opisuje ważne zagadnienia związane ze ślubem. Fotografowie, makijażystki, psycholog, wodzirej czy urzędnik stanu cywilnego w przystępny i jasny sposób dostarczają w tej serii niezbędnej wiedzy, która zminimalizuje stres przyszłego małżeństwa. 

  • Mistrz i Uczeń - jeśli nie mamy w danej dziedzinie życia doświadczenia udajemy się do rodziców lub dziadków. Dzieje się to niezależnie od wieku. Przecież każdy z nas potrzebuje czasami dobrej rady. I takich wskazówek udzielają bohaterowie tej serii. Rozmawiając o ważnych, ale i czasem trudnych tematach takich jak strata, miłość, zaufanie, dzieci, przekazują swoje doświadczenie i wiedzę. Pokazują też, że rodzina jest spoiwem tak ważnym i mocnym, że nawet bardzo duże problemy i trudności, które po ludzku wydają się niemożliwe do rozwiązania, w niej są postrzegane już trochę inaczej.  

Mistrz i Uczeń - niedługo ruszamy!
SYNAJ. TV

Jednak nie tylko samymi programami żyje człowiek. Zdając sobie sprawę z niesamowicie wielkiej wagi spotkania z drugą osobą i rozmową z nią, w ramach projektu odbywają się także debaty. „Trzy radości – małżeństwo, dziecko, rodzina” to z pewnością wymiana doświadczeń, poglądów i spojrzeń na różne kwestie. Takie podejście zawsze pomaga zrozumieć drugą osobę i spojrzeć na jakieś zagadnienie z szerszej perspektywy. Czy tematy takie jak rodzina, małżeństwo i dziecko nie wymagają dobrego, racjonalnego i czułego podejścia? Debaty, które odbywają się przy wsparciu Ośrodka Dialogu i Misji ALEGORIA pozwalają na właśnie takie spojrzenie. Co najważniejsze, biorą w nich udział osoby, które same na co dzień mają do czynienia z niełatwym rodzinnym życiem. Pytania do uczestników debaty zadawali i dalej mogą zadawać użytkownicy Facebooka, na którym odbywają się transmisje na żywo. Wszystko to pokazuje, jak wielką rację miał ks. Twardowski pisząc w jednym ze swoich wierszy, że „nierówni potrzebują siebie”. Poprzez doświadczenie i wiedzę innych osób, możemy sobie wzajemnie pomóc - trzeba się tylko odważyć słuchać. 
A słuchać można także audycji przygotowywanych przez Radio RDN pt. „Recepta na miłość”, które ukazują dobro społeczne jakim jest małżeństwo.

 

Rodzina zawsze jest w centrum

Hasło konkursu „Po pierwsze rodzina”, dzięki któremu projekt „Rodzina w Centrum” może się w ogóle odbywać, pokazuje nam wszystkim bardzo ważną prawdę; nasze relacje małżeńskie, rodzicielskie i ogólnie rodzinne są podstawą naszego życia. Wpływają na wybory, zachowanie, emocje, teraźniejszość i przyszłość. Życie nie jest usłane różami. Trzeba się nauczyć rozwiązywać problemy. Potrzebne jest, aby mądrą, życiową i psychologiczną wiedzą wesprzeć rodziny, które borykają się z różnymi problemami. Wspomóc młodych, którzy przecież mają prawo czuć się zagubionymi w świecie, w którym wszystko pędzi i nic nie chce się zatrzymać. Jeśli ktoś się boi zapytać kogoś o radę - to ta rada przyjdzie do niego poprzez serię Mistrz i Uczeń. Jeżeli dana osoba ma obawy przed psychologiem - to w serii „Rodzina naukowo” specjalista z ekranu wytłumaczy mu pewne schematy zachowań i zachęci do dalszego rozwiązywania problemu w ramach wizyty u terapeuty. Może jakieś małżeństwo założyło wspólny biznes i nie dogaduje się do końca, potrzebuje jakiejś wskazówki - otrzyma ją poprzez serię „Z rodziną do sukcesu”. A jak znajdą się jacyś zestresowani narzeczeni, którzy nie wiedzą od czego zacząć swoje przygotowania do organizacji wesela, być może zredukują swój stres, gdy usłyszą od specjalistów (w serii „Zaręczyny i co dalej) co i w jakiej kolejności robić przed ślubem.

Poza projektem „Rodzina w Centrum” KCEM KANA realizuje też inne - nie mniej ważne w swoim przesłaniu zadania projektowe. Jednym z nich jest Małopolskie Centrum Systemowego Rozwoju EDUpower realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 4-21 lat. Jest on bezpłatny. Wspomaganie dzieci i młodzieży w trudnym czasie pandemii wymaga dobrej organizacji, chęci i pomysłu. Uczestnicy mogą zapisać się na warsztaty czy zajęcia sportowe lub rekreacyjne.

Kolejną szansą dla rozwoju młodzieży są projekty Centrum Systemowego Rozwoju KANA oraz Placówka Wsparcia Dziennego w formie specjalistycznej KANA, których partnerem jest Miasto Tarnów. Tutaj także w sposób bezpłatny dzieci i młodzież z terenu Tarnowa mogą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. KANA prowadzi również autorski projekt EDUKACJA+ wspierając dzieci, młodzież i dorosłych w rozwijaniu umiejętności językowych i przedmiotowych.

W KCEM KANA jest też i miejsce dla seniorów! W ramach Małopolskiego Centrum Aktywności Senioralnej SENIORpower dofinansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego, seniorzy mogą rozwijać swoje pasje. KANA pomnaża talenty - każdego!

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama