Nowy numer 48/2021 Archiwum

Technologia 5G w telefonach - zalety i wady

Technologia 5G często jest wykorzystywana w teoriach spiskowych, choć w rzeczywistości jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jest ona wykorzystywana w coraz większej liczbie sprzętów elektronicznych. Dzięki niej szybkość i jakość połączenie z Internetem jest na najwyższym poziomie. Jakie zalety ma technologia 5G? Czy istnieją jakieś wady nowego standardu przesyłania danych?

Czym jest 5G?

Teorie spiskowe wokół technologii 5G rosną w związku z nieznajomością zasad jej działania. 5G to nic innego jak nowy standard sieci komórkowej. Jest to piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca stosowany wcześniej standard 4G, znany również jako LTE.

W technologii 5G poprawiono wydajność i stabilność łącza względem poprzedniej generacji. Dzięki temu prędkość transferu wzrosła do 20 GB/s w przypadku pobierania i do 10 GB/s podczas wysyłania danych. Opóźnienia transferu sięgają maksymalnie 4 ms, choć zgodnie z zapewnieniami sieci komórkowych mogą być niższe. Samo połączenie jest natomiast stabilne, nawet gdy użytkownik przemieszcza się z prędkością do 500 km/h.

Smartfony z technologią 5G znajdziesz tu: https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/smartfony-z-5g

Jakie są zalety 5G?

Główną zaletą technologii 5G jest szybkość połączenia. Internet w telefonie lub innym urządzeniu błyskawicznie pobiera dane z różnych portali, dlatego wszystkie strony ładują się w kilka sekund. Dodatkowo łącze jest stabilne i niezawodne, co ogranicza problemy z jego przerywaniem i utratą połączenia np. w czasie prowadzenia ważnej telekonferencji.

Dzięki technologii 5G możliwa jest obsługa większej liczby urządzeń niż dotychczas. Do jednej sieci można podłączyć wiele sprzętów w systemie smart home. Internet rzeczy należy do głównych zastosowań 5G, gdyż standard w pełni pokazuje w nim swoje możliwości. Z jego pomocą można polegać na bezawaryjnej pracy systemu smart home przez całą dobę. Nowy standard ułatwia również pracę zdalną, gdy kilkoro domowników łączy się z Internetem w tym samym czasie.

5G jest ponadto atrakcyjne z punktu widzenia zmotoryzowanych. Technologia jest wykorzystywana do tworzenia inteligentnych systemów sygnalizacji świetlnej, rozładowywania korków i informowania kierowców o problemach na danej trasie. Stabilne i szybkie łącze internetowe upłynnia ruch w całym mieście.

Wskazując na zalety 5G, trudno zapomnieć także o rozrywce. Technologia pozwala oglądać filmy i seriale w najwyższej jakości bez żadnych opóźnień i przerw spowodowanych długim buforowaniem. Ponadto 5G zapewnia stabilny streaming treści oraz możliwość odtwarzania plików zapisanych w chmurze szybciej niż kiedykolwiek.

Więcej o 5G dowiesz się z artykułu: https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-5g-zalety-i-zagrozenia-sieci-5g/

Czy 5G ma jakieś wady?

Jak każda nowa technologia, 5G nie jest pozbawione wad. Jest ich niewiele, jednak mogą generować spore problemy dla niektórych użytkowników. Uruchomienie nowego standardu połączenia następuje stopniowo. 5G jest dostępne w części Polski, podczas gdy na innych terenach wciąż można korzystać wyłącznie z technologii LTE. Z tego powodu urządzenia obsługują obecnie dwa różne standardy. Ponadto część użytkowników posiada wyłącznie sprzęty nieprzystosowane do korzystania z 5G. W niedługim czasie konieczna będzie ich wymiana, co przełoży się na spore wydatki.

Jeśli chodzi o koszty, samo wdrożenie sieci 5G należy do dużych inwestycji. Wymiana miejskiej infrastruktury oraz przystosowanie jej do obsługi nowego standardu generują wydatki idące w miliony złotych. W mniejszych miejscowościach wpływa to na spowolnienie procesu wdrażania 5G.

Ostatnia wada nowej technologii - większa przepustowość - jest jednocześnie jej zaletą. Możliwość podłączenia wielu urządzeń do sieci wykorzystują hakerzy, którzy szukają dostępu do kont bankowych i prywatnych danych użytkowników. Osoby korzystające z 5G powinny zatem przygotować się na zwiększoną liczbę ataków cyberprzestępców oraz zwiększyć czujność podczas wykonywania transakcji online.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama