Nowy numer 42/2021 Archiwum

Tradycyjny sposób przewijania — pieluchy wielorazowe z tetry. Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Pieluszki wielorazowe były niegdyś jedynym dostępnym rodzajem pieluch. Z powodzeniem używały ich nasze mamy i babcie, jednak z czasem zostały one wyparte przez pieluszki jednorazowe. Dziś tetra znów wraca do łask — tego typu pieluchy wielorazowe są ekologiczne i naturalne, i coraz częściej jest to głównym kryterium wyboru młodych mam. Jakie zalety mają pieluszki wielorazowe z tetry, jak je zakładać i ile kupić na start? Wyjaśniamy!

Czym charakteryzują ekologiczne pieluchy wielorazowe z tetry?

Pieluszki tetrowe to tańsza alternatywa dla popularnych pampersów. Wykonuje się je z bawełny, czyli miękkiego i przewiewnego materiału, który pozwala skórze oddychać. Niektóre dzieci nie mogą nosić pieluszek jednorazowych, ponieważ wywołują u nich podrażnienia skóry. Wtedy na pomoc przychodzą właśnie pieluchy tetrowe, które poleca się dla dzieci z alergiami i bardzo wrażliwą skórą.

Pielucha tetrowa bawełniana Lux

Jak zakładać pieluchy wielorazowe z tetry?

Klasyczne pieluszki tetrowe można zakładać na kilka sposobów, co daje dużą dowolność w ich użytkowaniu. Najpopularniejszy sposób wymaga użycia dwóch kawałków tetry. Pierwszy z nich należy złożyć po przekątnej w trójkąt i ułożyć w taki sposób, aby jego wierzchołek znajdował się na dole. Drugą pieluchę składamy na pół w prostokąt i kładziemy na środku trójkąta. Teraz nadchodzi czas na ubranie pieluszki dziecku. Malucha kładziemy na plecach i przekładamy prostokąt oraz dolny róg trójkątnej tetry pomiędzy nóżkami pociechy. Boczne rogi trójkąta wykorzystujemy do owinięcia pieluszki na wysokości brzucha.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pieluszka nie będzie przeciekać i jej zawartość nie wydostanie się na zewnątrz, nie zapomnij o założeniu otulacza uszytego z nieprzemakalnego materiału. Dodatkowo w pieluszce można umieścić również wkładkę chłonną.

Jakie wkłady wybrać do pieluch wielorazowych? Dla noworodków przeznaczone są wkładki w najmniejszym rozmiarze, dla niemowląt — średniej wielkości, a dla starszych dzieci — duże wkładki. Przy zakupie zwróć uwagę na materiał — naturalne wkładki wykonane są z bawełny lub frotte i bardzo dobrze chłoną wilgoć. Z kolei wkładki uszyte z mikrofibry szybciej schną, ale charakteryzują się mniejszą chłonnością.

 

Pielucha tetrowa bawełniana 60 x 80 cm leśna rodzina

Gdzie i ile pieluch wielorazowych kupić?

Delikatne i trwałe pieluchy wielorazowe tetrowe oferuje np. firma BabyBoom. W sklepie znajdziesz pieluszki z serii lux o zwiększonej gramaturze — aż 140 g/m3, dzięki czemu produkt cechuje się większą trwałością, wytrzymałością i chłonnością. Nawet wielokrotne pranie nie wpływa niekorzystnie na tkaninę, pozostawiając ją w nienaruszonym stanie.

Liczba potrzebnych pieluszek wielorazowych uzależniona jest od wieku dziecka. Im mniejsze dziecko, tym częściej konieczna jest zmiana pieluszki. Gdy maluch już podrośnie i zacznie się jego odpieluchowywanie, liczba zabrudzonych pieluszek będzie systematycznie spadać.

To, ile pieluch kupić zależy też od tego, jak często mama chce robić pranie. Na start warto zaopatrzyć się w co najmniej 10 pieluszek tetrowych. Niektórzy doświadczeni rodzice mówią, że tyle pieluch w zupełności im wystarcza. Dla innych bardziej komfortowe jest jednak posiadanie 20 lub nawet większej liczby pieluszek z tetry.

Pranie pieluch tetrowych

Ostatnią kwestią jest pranie pieluch wielorazowych z tetry. Do prania potrzebny jest delikatny proszek dedykowany dla noworodków i niemowląt lub płatki mydlane. Nie zaszkodzi dodanie kilku kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości dezynfekujące.

Brudną pieluchę trzeba oczyścić i przepłukać chłodną wodą. Następnie pierzemy ją w płynie zmiękczającym w temperaturze ok. 90°C i na trybie bez płukania. Zaleca się, aby przez pierwsze dwa miesiące życia prasować maluchowi wszystkie ubranka, a więc także i pieluszki tetrowe. Ciepło eliminuje wszelkie drobnoustroje potencjalnie zagrażające dziecku i odkaża tkaniny.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama