Nowy numer 38/2021 Archiwum

Na co zwrócić uwagę montując klimatyzację?

Z uwagi na coraz wyższe temperatury w okresie letnim, klimatyzacja w domu staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie tylko skutecznie ochładza powietrze podczas upałów, ale także jest w stanie wydajnie ogrzać wnętrze zimą. Ponadto, takie urządzenie oczyszcza powietrze, jakie przedostaje się do pomieszczenia. Aby cały układ był szczelny i działał bezawaryjnie przez wiele lat, najważniejszą kwestią jest profesjonalny montaż klimatyzatora. Na co zwrócić uwagę montując klimatyzację?

Komu zlecić montaż klimatyzacji?

Warto pamiętać, że nieprawidłowy montaż i eksploatacja klimatyzacji skutkuje wieloma konsekwencjami. Chcąc uniknąć negatywnych skutków, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić kompetencje i doświadczenie firmy, w zakresie świadczonej przez nią usługi. Monter posiadający obszerną wiedzę i wiele lat doświadczenia będzie w stanie prawidłowo wdrążyć całą instalację, ale także udzielić cennych rad związanych z eksploatacją. Właściwy montaż i eksploatacja jest gwarancją bezproblemowego korzystania z dobrodziejstw klimatyzacji.

Gdzie powinna być zamontowana klimatyzacja?

Klimatyzacja powinna być zlokalizowana w miejscu, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. Może być to salon czy też gabinet, w którym spędza się długie godziny na pracy przy komputerze. Co ważne, nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio w miejsce przesiadywania członków rodziny. Dobrze, jeśli urządzenie znajdzie się na ścianie z oknem. Zewnętrza i wewnętrzna jednostka sprzętu są połączone przy użyciu miedzianych rurek, konieczne jest więc wykonane na zewnątrz otworu. W przypadku jednostek typu split urządzenie najlepiej montować przy suficie, gdzie mieszają się masy powietrza. Należy pamiętać, aby zapewnić dobry dostęp do urządzenia, zostawiając koło niego wolną przestrzeń.

Klimatyzator a wielkość pomieszczenia

Urządzenie powinno być dostosowane do metrażu danego wnętrza. Trzeba więc dokonać pewnych obliczeń, dzięki którym sprawdzi się, jaki sprzęt będzie pozwalał na uzyskanie optymalnej temperatury powietrza. Do tego celu stosuje się następujący wzór: metraż pomieszczenia (w m2) pomnożony przez 100. W ten sposób uzyskuje się niezbędną moc chłodniczą, pozwalającą na schłodzenie danego wnętrza. Można także skorzystać z porady firmy specjalizującej się w dziedzinie klimatyzacji domowej. Poradzi ona, jaka klimatyzacja będzie najlepszym rozwiązaniem do danego metrażu, ale także zajmie się jej fachowym montażem.

Klimatyzacja w domu - ile wynosi czas montażu?

Czas montażu domowej klimatyzacji może być różny. Wiele zależy od tego, kto zajmie się montażem. Samodzielne prace mogą zająć sporo czasu, ponadto może okazać się, że urządzenie nie zostanie zamontowane w sposób prawidłowy. Lepszym rozwianiem jest skorzystanie z usługi renomowanej firmy. Pracownicy sprawnie i szybko wykonają swoje zadanie, dając gwarancję prawidłowego montażu sprzętu. Czas instalacji klimatyzacji zależy w dużej mierze również od wielkości całej inwestycji. Mniej czasu zajmie zamontowanie urządzenia w jednym czy dwóch pomieszczeniach, jeśli jednak klimatyzator ma pojawić się w każdym wnętrzu, wówczas trzeba liczyć się z tym, że prace zajmą o wiele więcej czasu, niekiedy nawet do 7 dni.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama