Esperal jest wyrobem medycznym, wykorzystywanym w leczeniu choroby alkoholowej. Jest on dostępny w formie implantu przeznaczonego do umieszczenia pod skórą pacjenta. Głównym składnikiem Esperal Kraków jest Disulfiram. Jego działanie skupione jest wokół blokowania metabolizmu alkoholu etylowego przez enzymy wątrobowe, czego skutkiem są nieprzyjemne dolegliwości, odczuwane przez pacjenta.
Niniejsza forma terapii posiada liczne grono zwolenników, jak i przeciwników, którzy wykazują wątpliwości natury etycznej, a także wskazują na fakt, iż niniejsza forma terapii jest nieskuteczna ze względu na fakt, iż nie leczy ona alkoholizmu, a jedynie zniechęca go do picia poprzez awersję w formie swojego rodzaju „uczulenia” na alkohol, będącego efektem reakcji organizmu na połączenie głównego składnika wszywki i etanolu. W założeniach powinno to skutecznie odstraszać od sięgania po alkohol. Warto jednak zaznaczyć, że wszywka alkoholowa Kraków może stanowić doskonałe wsparcie i być skuteczna pod warunkiem, iż jest jednym z elementów terapii składającej się z różnych form. Przeciwnicy Disulfiramu podkreślają także, iż z różnych względów część krajów, takich jak np. Stany Zjednoczone, zdecydowały się na zdelegalizowanie leczenia z użyciem wszywek alkoholowych. W Polsce jednak jest ona dostępna dla Pacjentów. Istnieje także doustna forma Disulfiramu w postaci tabletek Anticol.
Esperal – dawkowanie i podanie preparatu
Tabletki umieszczone poprzez ingerencję chirurgiczną podawane są w dawce oszacowanej przez lekarza na podstawie czynników osobowych danego Pacjenta, takie jak np. jego waga i stopień uzależnienia. Tym samym odpowiednią ilość tabletek umieszcza się pod powięziowo. Czas działania jednorazowego zaszycia waha się od 8 do 12 miesięcy, przy czym, jeżeli taka potrzeba, po tym czasie można poddać się ponownemu zabiegowi, przedłużając jej działanie o kolejne miesiące.
Esperal: jak działa wszywka alkoholowa?
Esperal uwalnia swoją substancję aktywną do krwi Pacjenta, dzięki czemu w jego organizmie dochodzi do blokowania enzymów wątrobowych trawiących alkohol (należy tutaj wyszczególnić dehydrogenazę alkoholową). W ten sposób gromadzi się w organizmie aldehyd octowy, będący silną toksyną, wywołując liczne, nieprzyjemne dolegliwości.
Leczenie z zastosowaniem Esperalu zalicza się do farmakologicznego leczenia awersyjnego. Jego działaniem jest wywołanie u Pacjenta nieprzyjemnych skutków związanych z piciem alkoholu, dzięki czemu alkoholik unika kontaktu z psychoaktywną substancją.
Skutki picia alkoholu podczas wszytego Esperalu
Odczuwane konsekwencje będące efektem złamania zasad abstynencji są groźne dla zdrowia i nieprzyjemne. Tożsame są z silnym zatruciem alkoholowym, które jest wzmożone i znacznie dłużej trwające, nawet do kilkunastu godzin. Takiej osobie zaczyna szybciej bić serce, jego ciśnienie staje się niestabilne, odczuwa silne bóle mięśniowe, a także zawroty głowy. Pojawiają się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czego rezultatem jest biegunka, wymioty, oraz nudności. Często zdarzają się także problemy z oddychaniem, rozszerzają się naczynia krwionośne dające efekt zaczerwienionej skóry twarzy, a także może wystąpić metaliczny posmak w ustach. Wszystkie wymienione objawy mogą bezpośrednio wpłynąć na stan lękowy u takiego Pacjenta. Zdarza się jednak tak, że przy podaniu większej dawki Esperalu lub podczas znacznego spożycia alkoholu, konsekwencje zdrowotne są bardziej złożone. Istnieje ryzyko wystąpienia drgawek, zawału, zaburzeń neurologicznych, niewydolności krążeniowo-oddechowej, reakcji psychotycznych, trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych (przy czym najbardziej narażone na konsekwencje są: wątroba, trzustka, mózg, nerki, serce), a także w poszczególnych przypadkach pogłębieniu ulegają wcześniej już posiadane choroby przewlekłe. Istnieje także realne ryzyko śmierci. Tym samym, powikłania wynikające z braku abstynencji podczas leczenia Esperalem są groźne i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
Innym zagrożeniem wynikającym z dostępności Esperalu jest błędne przeświadczenie społeczeństwa o zdolnościach wszywki do leczenia alkoholizmu u alkoholików będących już w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej. Konsekwencją takiego myślenia jest fakt, iż osoba uzależniona świadomie rezygnuje z innych oddziaływań odwykowych, np. psychoterapii lub spotkań w grupach AA.
Czy są przeciwwskazania do wszycia Esperalu?
Lekarz nie zakwalifikuje do zabiegu zaszycia alkoholowego osoby która:
Wykazuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik podawanej tabletki,
Znajduje się w stanie nietrzeźwym lub nie zachowała obowiązkowej abstynencji przed zabiegiem,
Choruje przewlekle na wybrane choroby,
Wykazuje się zaburzeniami psychicznymi,
Znajduje się w ciąży lub w okresie laktacji.
W jaki sposób Esperal jest wszywany?
Zabieg zaszycia alkoholowego implantowany jest poprzez działanie chirurgiczne, tym samym aby mieć zapewnione bezpieczeństwo, Pacjent powinien wybrać specjalistyczny gabinet, gdzie zatrudnieni są wysokiej klasy specjaliści z dziedziny chirurgii. Sam zabieg jest mało inwazyjny. W większości przypadków miejscem ulokowania tabletek jest okolica pośladkowa. Następuje niewielkie i płytkie cięcie, a w powstałe miejsce umieszcza się wyrób medyczny. Cała procedura jest bezbolesna, odbywa się po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Po koło 30 minutach, Pacjent jest już „zaszyty”.
Po zabiegu należy dbać o miejsce, gdzie rana została zaszyta, aby wyeliminować ryzyko zakażenia. Należy także obserwować miejsce poddawane ingerencji, aby w porę podjąć odpowiednie działania, w momencie kiedy organizm odrzuca tabletkę, reagując na nią jak na ciało obce. Wszelkie niepokojące objawy powinny być od razu konsultowane z lekarzem.
Czy Esperal leczy z alkoholizmu?
Należy jasno podkreślić, że Esperal nie stanowi lek na alkoholizm, a jedynie stosuje się go jako rozwiązanie awersyjne. Tym samym istnieje realna potrzeba prowadzenia działań odwykowych wielotorowo. Bez odpowiedniej pracy nad swoimi słabościami i nawykami, często zdarza się tak, że alkoholik po ustaniu aktywności wszywki, wraca do swoich starych przyzwyczajeń, ponieważ jest on świadomy, że to nie alkohol odpowiada za opisywane wyżej reakcje, a właśnie Disulfiram. Wielu ekspertów mówi w tym miejscu o tzw. czasowej abstynencji, czyli przestrzeganiu jej zasad jedynie podczas aktywności wszywki. Bez psychologicznego przepracowania własnych problemów i fundamentów warunkujących wystąpienie alkoholizmu, nie jest możliwe osiągnięcie trwałego rezultatu leczniczego.
Kolejną wadą Esperalu jest to, że znane są przypadki, kiedy nie zawsze organizm daje odpowiedź na interakcję alkoholu z Disulfiramem lub jest ona bardzo słaba. Dzieje się tak w momencie kiedy nieuczciwy lekarz w nieprofesjonalnym gabinecie poda Pacjentowi placebo. Należy tutaj także wymienić sytuację, kiedy lekarz źle oszacuje niezbędną dawkę leku i poda Pacjentowi zbyt małą ilość tabletek.
Czy Esperal ma jakieś zalety? Opinie
W Internecie można odnaleźć liczne historie Pacjentów, którzy dzięki wsparciu ze strony wszywek pokonali swój nałóg. Uzależnieni podają, że wszycie Esperalu było najlepszą decyzją w życiu, zwracając uwagę na fakt, iż w ich przypadku nic nie pomagało na alkoholizm, dopiero jakiekolwiek rezultaty przyniosła wszywka.
Artykuł sponsorowany (bf)
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się