Nowy numer 5/2023 Archiwum

Polscy ratownicy górscy i medyczni wylatują do Gruzji

Polscy ratownicy górscy i medyczni wylecą w sobotę z Krakowa do Gruzji, gdzie u stóp pięciotysięcznika Kazbek postawią bazę i ambulatorium. Na miejscu do września będą pełnić dyżury, pomagać turystom w potrzebie i brać udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.

W sobotę czterech ratowników wyleci samolotem wojskowym z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Wraz z toną sprzętu na miejscu będą po ok. sześciu godzinach lotu, potem w rejon przyszłej bazy przewiezie ich helikopter gruzińskich ratowników.

"Jak co roku projekt +Bezpieczny Kazbek+ polega na sezonowym dyżurze polskich ratowników górskich i medycznych pod Kazbekiem - pięciotysięcznikiem w Gruzji. Postawimy tu bazę ratowniczą i ambulatorium na wysokości 3653 m n.p.m. Będzie to jedno z najwyżej położonych ambulatoriów na świecie" - powiedział PAP koordynator projektu Marcin Błeński.

Na miejscu Polacy będą dyżurować do września. Oprócz operacji poszukiwawczo-ratowniczych mają prowadzić akcje prewencyjne, informować o zagrożeniach i udzielać świadczeń medycznych.

Ekipa wylatująca w sobotę w najbliższych tygodniach postawi własną bazę wyposażoną w polowe ambulatorium na terenie schroniska Meteo (Betlehemi Hut). W bazie dyżurować będzie od czterech do pięciu ratowników, którzy - jak wyjaśnił koordynator projektu - będą się zmieniać co trzy tygodnie.

Podczas każdego sezonu poprzednich projektów "Bezpieczny Kazbek" polscy ratownicy notowali średnio od 200 do 250 interwencji, w tym kilkanaście wypadków górskich. Większość interwencji polegała jednak na udzieleniu pomocy turystom na miejscu, na terenie schroniska oraz na ewakuacji ich w dół za pomocą śmigłowca, konno lub noszach przez lodowiec i przekazaniu gruzińskim ratownikom.

Na potrzeby zespołu ratowniczego powstał m.in. system łączności oparty na przemienniku i radiotelefonach ręcznych pozwalających na dokładna? lokalizacje?. Zespół wyposażony jest też w inny nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy i medyczny.

Projekt "Bezpieczny Kazbek" jest inicjatywą oddolną ratowników, realizowaną przez fundacje? Medyk Rescue Team. W Gruzji ratownicy pracują jako wolontariusze.

Zdaniem ratowników rejon Kazbeku jest popularny wśród polskich turystów m.in. ze względu na przystępne ceny, tanie loty i gruzińską gościnność. Tylko w 2017 r. Gruzję odwiedziło ponad 55 tys. Polaków. Od maja 2013 do października 2019 w rejonie Kazbeku doszło do kilkudziesięciu wypadków z udziałem obywateli polskich, z czego kilkadziesiąt osób hospitalizowano, dwie uznano za zaginione, a trzy zginęły. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama