Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nowoczesne oświetlenie ołtarza. Polecane taśmy LED

Oświetlenie miejsc sakralnych nie często budzi zainteresowanie wiernych. Nie zdają sobie oni sprawy, że stoi za tym sporo przygotowań. Jednak fakt, że oświetlenie w kościele nie odciąga uwagi od kwestii w tym miejscu najważniejszych, świadczy o tym, że zostało dobrane profesjonalnie. Do nowoczesnych sposobów na oświetlenie ołtarza należy wykorzystania taśm LED, jest to funkcjonalne i proste rozwiązanie, dające bardzo dobre efekty.

Taśmy LED - profesjonalne oświetlenie wysokiej jakości

Oświetlenie ołtarza nie jest standardową procedurą. Wykorzystanie w tym celu specjalnych taśm LED ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość dopasowania taśm do indywidualnych potrzeb. Ołtarz może mieć niestandardowe wymiary, jednak przy zastosowaniu pasków ledowych nie jest to żaden problem. Taśma LED oraz paski LED w większości przypadków dają się dzielić na moduły o dowolnej długości.

Paski LED - prosty sposób na indywidualne oświetlenie

Dobre oświetlenie pozwala się skupić i podkreśla wyjątkowy, uduchowiony nastrój, jaki panuje we wnętrzu. Oświetlenie dekoracyjne, do jakiego zaliczyć można taśmy ledowe służy także podkreśleniu architektury pomieszczenia. Jest to istotne głównie dlatego, że starsze kościoły mają zwykle bogatą architekturę, którą warto uwypuklić. Za sprawą pasków LED i odpowiedniej jasności zwrócimy oczy wiernych na te charakterystyczne elementy, w cieniu natomiast możemy pozostawić mniej istotne przedmioty. Światło diod nie zawiera podczerwieni ani ultrafioletu (chyba że mówimy o specjalnie dedykowanych diodach, które dostosowane są do specjalistycznych zastosowań). Jest to o tyle istotne, że na ołtarzu mogą znajdować się ważne obrazy, które nie powinny być narażone na działanie takiej długości fali. Ultraviolet może negatywnie wpływać na barwy malowideł i powodować ich blaknięcie, a podczerwień powoduje zbytnie nagrzewanie się powierzchni.

Taśmy LED - wiele rodzajów do różnorodnych zastosowań

Zaletą oświetlenia LED jest duży wybór rodzajów taśm. Taśmy RGB dające różne barwy można wykorzystać na wiele sposobów. Paski LED RGB cieszą się dużym zainteresowaniem, pozwalają na zmianę barwy i dają różnorodność. Natomiast taśmy wodoodporne, można je znaleźć np. w ofercie Greenie, można wykorzystać w miejscach narażonych na wilgoć. Zastosowanie sprawdzonych diod znanych marek pozwala na bezproblemową i długą pracę taśm. Ważne, by przy wyborze zwracać uwagę na istotne parametry, takie jak np. żywotność diod, ich rodzaj, oraz na gatunek materiału, z jakiego wykonane są profile do taśm ledowych, jeśli zamierzamy z nich korzystać. Godnym polecenia producentem jest Blaupunkt, warto wziąć jego ofertę pod uwagę przy wyborze.

Oszczędność dzięki taśmom LED

Oświetlenie ledowe, w tym taśmy i paski LED to nowoczesne oświetlenie nie tylko ze względu na design i zastosowanie. To metoda oświetlenia, która jest energooszczędna. W przypadku oświetlenia ołtarza ma to niebagatelne znaczenie. Światło w tym miejscu włączone jest nie tylko podczas nabożeństw. Oświetlenie pracuje niemal non stop, by najważniejsze w kościele miejsce wyglądało godnie i traktowane było z należytą powagą. Pozwala to także na szybkie zorientowanie się gdzie znajduje się ołtarz w sytuacji, gdy wchodzimy do pustego kościoła o dowolnej porze. Niski pobór mocy przez taśmy LED przyczynia się do znaczącego obniżenia rachunków za energię elektryczną, które stanowią niemały koszt dla parafii.

Paski ledowe wykorzystane w kościele są przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne. Sposób ich zamontowania jest naprawdę prosty. Czas działania oświetlenia LED jest natomiast co najmniej kilkanaście razy dłuższy od lamp tradycyjnych. Pozwala to na pozbycie się kolejnego zmartwienia na długi czas. Parafie, które zdecydowały się na wymianę całości oświetlenia na LED zyskały ogromne oszczędności.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama