Nowy numer 18/2021 Archiwum

Esperal Warszawa – skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego

Esperal i Disulfiram to dwie nazwy określające lek stosowany w terapii leczenia choroby alkoholowej, stosowane wymiennie. W rzeczywistości Disulfiram jest substancją aktywną leku.

Esperal Warszawa ma swoje zastosowanie w przerywaniu ciągu alkoholowego, w ten sposób skutecznie odstrasza osobę uzależnioną od spożywania substancji odurzającej.

Mimo jego skuteczności, nie zaleca się leczenia jedynie metodą Esperalu. W celu skutecznej walki z nałogiem zachowanie abstynencji to jedynie fundament zmian, jakie muszą zajść w życiu alkoholika. Wymagana jest kompleksowa i wielotorowa terapia alkoholizmu, na którą złoży się wiele oddziaływań, zarówno lekarzy jak i psychoterapeutów, którzy zdiagnozują sedno problemu oraz wyposażą alkoholika w narzędzia oraz system zachowań pozwalający im radzić sobie w trudnych chwilach, kiedy pojawia się chęć sięgnięcia po kolejny napój procentowy.

Należy podkreślić, że alkoholizm jest chorobą złożoną – z tego powodu leczenie nie może być szybkie i proste, a długie, żmudne i wieloaspektowe. Wszelkie działania obiecujące osiągnięcie sukcesu w łatwy sposób są nieprawdziwe. Aby alkoholik porzucił swoje przyzwyczajenia kształtowane latami, musi poświęcić wiele czasu, energii, a także wykazywać się bardzo silną wolą i motywacją. Z tego powodu Esperal to tylko wstęp do dalszych oddziaływań.

Kiedy leczyć alkoholizm?

Źle leczony alkoholizm może być niebezpieczny i nieskuteczny, dlatego nie powinno się z niego wychodzić samodzielnie w domu. Dodatkowo takie sytuacje mogą obciążać psychicznie alkoholika, wywołując frustrację, ponieważ wielokrotnie przerywane i powracające ciągi alkoholowe bez odpowiedniego wsparcia terapeutycznego kończą się niepowodzeniem. W ten sposób pogarsza się kondycja psychofizyczna całego organizmu.

Spożywany alkohol w nadmiarze i przez długi czas zaburza pracę wszystkich narządów i układów w ludzkim ciele, przez co ciało staje się wycieńczone, a umysł obciążony. Z tego powodu nałogi powinny być leczone jedynie z udziałem specjalistów, którzy indywidualnie pod potrzeby pacjenta dostosują model leczniczo-terapeutyczny.

Warto zauważyć, że choroba alkoholowa może rozwijać się niezauważona latami. Alkoholicy, zwłaszcza na początku, piją w ukryciu, z czasem symptomy uzależnienia są bardziej uciążliwe dla organizmu. O rozwijającym się uzależnieniu świadczy coraz częstsze sięganie po napoje procentowe (nawet bez okazji), picie w samotności, problemy z pamięcią, koncentracją oraz ze skupieniem uwagi. To co najbardziej jest widoczne dla otoczenia to wszelkie symptomy na tle psychicznym oraz neurologicznym, które pojawiają się po nadmiernym spożyciu napoju alkoholowego. Pojawiają się drgawki, urojenia, luki w pamięci, omamy, utrata świadomości, brak kontroli nad własnym zachowaniem i myślami. Jeżeli bliskie osoby zauważą tego typu objawy, warto aby porozmawiały z lekarzem lub terapeutą uzależnień, jakie kroki mogą dalej podjąć, aby pomóc alkoholikowi w podjęciu samodzielnej decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Esperal ma postać jałowych tabletek, które poprzez zabieg chirurgiczny umieszcza się w ciele pacjenta, pod jego skórą. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym podaniu miejscowego znieczulenia, co eliminuje czynnik bólu, zwiększając komfort Pacjentowi. Następnie chirurg nacina skórę na głębokość kilku centymetrów i w powstałe miejsce umieszcza odpowiednią ilość tabletek, dobranych podczas konsultacji medycznej pod indywidualne potrzeby i warunki pacjenta w oparciu np. o jego wagę oraz zaawansowanie choroby alkoholowej. Poprawnie zaszyta wszywka alkoholowa wystarcza na około rok terapii, stopniowo uwalniając swoją substancję aktywną do krwioobiegu.

W gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/ szczególnie dbamy o bezpieczeństwo, dlatego podajemy lek Esperal jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który nie stwierdzi przeciwwskazań do zabiegu. Bardzo ważnym jest, aby pacjent był całkowicie szczery z lekarzem, każda informacja zdrowotna jest na wagę złota, ponieważ zatajenie informacji lub podanie nieprawy może skutkować np. podaniem nieprawidłowej dawki leku.

Działanie i skuteczność wszywki alkoholowej

Podstawą działania Esperalu jest wywołanie tzw. „reakcji disulfiramowej” w momencie kiedy alkoholik ulegnie pokusie i spożyje nawet niewielką ilość alkoholu podczas pozostawania w omawianej terapii. Tym samym Disulfiram działa w taki sposób, że hamuje prawidłowy metabolizm alkoholu w organizmie osoby uzależnionej. Należy podkreślić, że Esperal jest całkowicie obojętny osobom, które przestrzegają zasad abstynencji, reakcja disulfiramowa zachodzi jedynie podczas łączenia Esperalu z etanolem.

W normalnych warunkach, alkohol poprzez działanie enzymu trawiennego o nazwie dehydrogenaza alkoholowa przemieniany jest najpierw do postaci aldehydu octowego, a następnie do kwasu octowego, który jest mniej szkodliwy niż pierwsza toksyna. Proces ten zaburzony zostaje po implantacji wszywki alkoholowej. Disulfiram zaburza wydzielanie enzymu, co uniemożliwia rozkładanie alkoholu do nietoksycznych substancji. Ostatecznie organizm zostaje zatruty ze względu na kumulowanie w nim toksyn, a wszystkie negatywne objawy tej reakcji są bardzo nasilone i uciążliwe dla człowieka, trwają nawet kilkanaście godzin. W takie sytuacji człowiek odczuwa bóle głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie okolicy twarzy, zawroty głosy, kołatanie serca, skoki ciśnienia. W cięższych przypadkach dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą również pojawić się zaburzenia psychiczne i neurologiczne, a nawet może dojść do zgonu takiej osoby.

Bezpieczeństwo zabiegu zaszycia

Zabieg zaszycia alkoholowego jest całkowicie bezpieczny. Osoby, które decydują się na niego i nie posiadają przeciwwskazań do zabiegu nie muszą obawiać się niepożądanych objawów, o ile zachowają abstynencję. Główne przeciwwskazania do zabiegu to:

  • Brak wcześniejszej abstynencji – przed zabiegiem należy zachować trzeźwość przez minimum 48 godzin.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Nadwrażliwość na substancje zawarte w leku Esperal.
  • Zaburzenia i choroby przewlekłe np. na tle kardriologicznym, oddechowym, neurologicznym, psychicznym, choroby trzustki, wątroby, nerek.

W momencie rozpoznania powyższych przeciwwskazań, lekarz odmówi udzielenia zabiegu. Z kolei jeżeli Pacjent znajduje się pod wpływem alkoholu, kierowany jest najpierw na odtrucie alkoholowe.

Po samym zabiegu skóra pacjenta może być zaczerwieniona, lekko podrażniona, co świadczy o poprawnym gojeniu się rany. Z kolei w momencie zauważenia wycieków lub innych niepokojących sygnałów, należy skonsultować się z lekarzem – możliwe, że pojawiła się nadwrażliwość.

Ze względu na fakt, iż zaszycie alkoholowe jest mało inwazyjne, tuż po wszyciu Esperalu można wrócić do codziennych czynności. Jeżeli przestrzega się wszystkich zaleceń lekarza, zarówno higienicznych jak i dotyczących alkoholu, rekonwalescencja jest dość krótka. Należy pamiętać, że po zabiegu należy unikać wszelkich produktów z alkoholem w składzie, nie tylko samych napojów. Nawet płyn do higieny jamy ustnej, ocet, słodycze lub niektóre leki mogą wywołać reakcję disulfiramową. Z tego powodu u osób posiadających wszywkę dochodzi do awersji alkoholowej, strachu przed nieprzyjemnymi objawami.

Warto wybrać gabinet, który świadczy wysokiej jakości usługi, szczególnie dbając o bezpieczeństwo podczas zabiegów. W Warszawie takim miejscem jest https://gabinetchirurgiczny.com/. Korzystając z przygotowanej oferty masz gwarancję:

  • Opieki doświadczonych lekarzy.
  • Opieki zarówno przed, w trakcie jak i po zabiegu.
  • Przebiegu zabiegu z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu.
  • Przebiegu zabiegu z zastosowaniem sterylnych i jałowych narzędzi.
  • Poszanowania swojej godności, zachowania dyskrecji.
  • Miłej atmosfery.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama