Nowy numer 18/2021 Archiwum

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Ogólnie dostępnych jest kilka rodzajów termometrów pozwalających na pomiary temperatury ciała. Aby jednak wyniki badania były właściwe, należy wiedzieć w jaki sposób powinno się korzystać z danego rodzaju termometru i o czym trzeba pamiętać dokonując pomiaru.

 

Termometr bezdotykowy - jak mierzyć temperaturę?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na termometry bezdotykowe. Przy ich pomocy temperaturę najczęściej mierzy się na czole. Termometr należy trzymać prostopadle w stosunku do czoła, a następnie zbliżać go i oddalać, aż do momentu pojawienia się na czole pojedynczego punktu światła. Wtedy można dokonać pomiaru. Mierzenie temperatury trwa około 20 sekund, a następnie urządzenie się wyłącza. 

Warto zaznaczyć, że w przypadku wysokiej gorączki na czole może wystąpić pot, który obniża temperaturę skóry. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie pomiaru na szyi. 

Chcąc zakupić tego typu sprzęt, warto zainwestować w droższe i bardziej zaawansowane modele. W wyborze może pomóc ranking termometrów bezdotykowych

Termometr rtęciowy - jak mierzyć temperaturę?

Wiele osób zastanawia się jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym. Tego typu produkty niegdyś były niezwykle popularne, jednak po 2009 roku zostały wycofane z produkcji. Mimo to, w niektórych domach nadal są one dostępne. 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że termometry rtęciowe należy wstrząsnąć przed użyciem. Słupek rtęci powinien się znajdować mniej więcej na około 36,6 st. C. Następnie można mierzyć temperaturę. Pod pachą powinno to trwać około 4 minuty, natomiast w odbycie 2 minuty. Podobnie powinno się postępować w przypadku termometru alkoholowego. 

Termometr elektroniczny - jak mierzyć temperaturę?

Kolejnym rodzajem termometru, który jest bardzo popularny w naszych domach to termometr elektroniczny. Aby z niego skorzystać, najpierw trzeba wcisnąć przycisk włącz/ wyłącz. Kiedy na ekraniku pojawi się symbol Lo i zacznie migać C, można rozpocząć pomiar. Termometr elektroniczny można także stosować pod pachą. Kiedy włączy się sygnał dźwiękowi oznacza to, że pomiar został zakończony. Wystarczy odczytać wyniki i wyłączyć termometr. 

Zwykle czas pomiaru termometrem elektronicznym w ustach wynosi około 30 sekund, pod pachą minutę, natomiast w odbycie około 40 sekund. Wszystko jednak jest zależne od konkretnego modelu. 

Jak mierzyć temperaturę dzieciom?

Warto zaznaczyć, że pomiar temperatury u dzieci to trochę trudniejsza kwestia, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, aby badanie zostało przeprowadzone miarodajnie. Przede wszystkim dzieciom do 5 roku najlepiej jest mierzyć temperaturę w odbycie. Taki pomiar będzie najbardziej miarodajny. Malucha należy ułożyć na boku, odsłonić pośladki i wsunąć termometr na około 2 cm. Koniec termometru warto posmarować olejkiem lub wazeliną. Jak wspomniano wcześniej, pomiar powinien trwać około 2 minuty, a kiedy zostanie zakończony termometr należy umyć wodą z mydłem i osuszyć. 

Bardzo ważne jest to, aby dziecko nie płakało w trakcie pomiaru bo to może doprowadzić do wzrostu temperatury. Do badania dobrze jest wybrać termometr elektroniczny najlepiej taki, który posiada miękką końcówkę. 

Przy małych dzieciach dobrze sprawi się także termometr bezdotykowy. Dzięki niemu pomiary będą w pełni bezpieczne i komfortowe dla dziecka. Temperaturę będzie można zmierzyć bardzo szybko, maluszek nawet się nie zorientuje. Ważne jest jednak to, aby wybrać modele pochodzące od sprawdzonych producentów.

Artykuł zewnętrzny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama