GN 24/2021 Archiwum

Haiti: Porywacze wypuścili trzech porwanych księży

Porywacze wypuścili trzech z grupy sześciu księży Kościoła katolickiego i zakonnicy porwanych na Haiti 11 kwietnia - poinformowała w czwartek Agencja France Press.

Trzech z sześciu księży i zakonnicy uprowadzonych 11 kwietnia zostało wypuszczonych. Obywatele francuscy jeszcze nie zostali zwolnieni - powiedział rzecznik agencji Kościoła katolickiego Haiti Luje Mazil.

Księży katolickich i zakonnicę uprowadziła grupa przestępców 11 kwietnia w Croix-de-Bouquet, na północny wschód od stolicy Haiti Port-au-Prince. Spośród uprowadzonych pięciu to Haitańczycy. Pozostali dwoje to ksiądz i zakonnica z Francji.

Według informacji francuskich mediów zakonnica ma około 80 lat, zaś ksiądz choruje na cukrzycę. Rozgłośnia radiowa "Francja Enfo" poinformowała, że Jean-Marie Rosemont, kapłan Wspólnoty św. Jakuba, do której należą porwani, rozmawia z porywaczami, ale nie zamierza zapłacić żądanego okupu w wysokości 1 mln USD.

Policja podejrzewa, że za porwaniem stoi działający w okolicy uzbrojony gang, zwany "400 Mawozo".

W ostatnich miesiącach w Port-au-Prince i na prowincji wzrosła liczba porwań dla okupu, co świadczy o rosnącej liczbie uzbrojonych gangów na terytorium Haiti.

Nadszedł czas, aby te nieludzkie czyny ustały - stwierdził biskup Pierre-Andre Dumas, biskup Miragoane, cytowany przez AFP - Kościół modli się i solidaryzuje ze wszystkimi ofiarami tego nikczemnego czynu - dodał.

W marcu haitańskie władze ogłosiły wprowadzenie na miesiąc stanu wyjątkowego w niektórych dzielnicach stolicy i regionu w celu "przywrócenia autorytetu państwa" na obszarach kontrolowanych przez gangi.

Gangi porywają ludzi dla okupu, kradnąc i grabiąc własność publiczną i prywatną oraz otwarcie stawiając czoła siłom bezpieczeństwa - podkreślają władze.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama