Nowy numer 25/2021 Archiwum

Oświetlenie obiektów sakralnych. Polecane modele lamp

Jakie korzyści wiążą się z poprawnie dobranym oświetleniem? Które lampy najlepiej sprawdzą się w kościele? Udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania w ramach poradnika o oświetleniu obiektów sakralnych.

Oświetlenie obiektów sakralnych - czemu jest tak ważne?

Obiekty sakralne to wyjątkowe miejsca - budynki nadpisane przez kulturę, mury wypełnione modlitwą; przestrzeń w której sfera profanum zostaje wyparta przez sacrum, a zwykła codzienność ustępuje miejsca wierzeniom. Obiekty sakralne pełnią funkcję użytkową, są przestrzenią publiczną. Stanowią otwarte miejsca kultu współtworzone przez społeczność kapłanów i wiernych. To ważne miejsce dla ludzi, którzy przychodzą do kościoła za potrzebą serca. Osób dla których udział w nabożeństwach jest istotnym elementem tygodnia. Wystrój Kościoła w dużej mierze determinuje odbiór nabożeństw przez wiernych. Odpowiednio doświetlone obrazy, lampy przywodzące na myśl zmierzwione płomyki świecy oraz uspokajająca barwa światła -  każdy z wymienionych elementów ma bezpośrednie przełożenie na wrażenia wyniesione z nabożeństwa. 

Oświetlenie obiektów sakralnych - dostojne i ekologiczne

Wszystkie elementy wystroju Kościoła stanowią składową część jego wyglądu. Dlatego tak ważne jest by każdy z umieszczonych w nim elementów wpisywał się w powagę oraz klimat świątyni. Wysokie lampy o stonowanych barwach, złocone świeczniki i klasyczne lampy ścienne. Wybór potencjalnych produktów jest naprawdę szeroki, jednakże ulega znacznemu zawężeniu, gdy weźmie się pod uwagę parametry techniczne. Decydując się na zakup oświetlenia do obiektu sakralnego warto upewnić się, że uwzględniło się wszelkie kluczowe parametry. Niski pobór prądu, odpowiednia barwa światła lub choćby zwykła podatność na awarię to tylko niektóre z nich. Poszukiwania sprawdzonych produktów warto rozpocząć od kolekcji uznanych marek. Lampy Ideal Lux i Maytoni - co ciekawego mają w ofercie?

Żyrandol Ideal Lux Firenze SP8

Żyrandol Firenze SP8 to atrakcyjny model łączący w sobie klasyczny wygląd oraz nowoczesną specyfikację techniczną. Żyrandol włoskiej firmy Ideal Lux został wykonany z metalu oraz specjalistycznego tworzywa sztucznego. Całość pokryto białą oraz złotą farbą. Lampa posiada miejsca na 8 źródeł światła, które po zakupie należy osadzić w symetrycznie rozmieszczonych ramionach. Oświetlenie Ideal Lux może zostać wyposażone w żarówki, które imitują wygląd świec. Za sprawą odpowiedniego wykonania oraz umiejętnie dobranej kolorystyki, żyrandol Firenze znacznie urozmaici kościelne wnętrze.

Lampa sufitowa Maytoni Line

Lampa sufitowa Maytoni Line to przykład wydajnego produktu, który ze względu na swoje designerskie wykonanie doskonale sprawdzi się w nowoczesnych budynkach sakralnych; w miejscach, w których religia idzie w parze z nowoczesnością. Oświetlenie Maytoni zostało wykonane z akrylu oraz metalu. Całość składa się z trzech geometrycznych członów, które wspólnie kreują nieoczywistą konstrukcję. Lampa generuje ciepłe światło o jasności 3900 lumenów. Dużym atutem produktu jest także wysoka wartość oddawania barw. Współczynnik CRI dla lampy sufitowej Maytoni Line wynosi 80 na 100 punktów. Oznacza to, że emitowane przez produkt światło do złudzenia przypomina promienie słoneczne - doskonale wydobywa kolory z otoczenia.

Kinkiet Maytoni Perla

Kinkiet Maytoni Perla to nowoczesny produkt, który za sprawą umiejętnego wykonania przywodzi na myśl klasyczne lampy minionych dziesięcioleci. Lampa została wykonana z wysokogatunkowego metalu a kolejno pokryta kremową farbą. Dzięki opisanemu zabiegowi kinkiet Maytoni jawi się odbiorcy jako wykonany z mosiądzu. Produkt posiada miejsce na dwa źródła światła o gwincie E14. Podobnie jak w przypadku żyrandola Ideal Lux, istnieje możliwość dokupienia do produktu żarówek, które przywodzą na myśl płomienie świecy. Znacznie podnosi to atrakcyjność modelu.

Oświetlenie obiektów sakralnych to ważny element wystroju kościoła. Odpowiednio dobrane produkty oświetleniowe mogą podkreślić rangę miejsca kultu oraz ułatwić wiernym modlitwę. Dlatego tak ważne jest, by zakupów nie dokonywać w pośpiechu, a przy wyborze lampy kierować się zarówno wyglądem, jak i specyfikacją techniczną produktu. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama