Nowy numer 25/2021 Archiwum

Kredyt oddłużeniowy - czy warto?

W Polsce wciąż rośnie liczba osób, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Według danych z raportu BIG InfoMonitor, w roku 2020 liczba zadłużonych Polek i Polaków wyniosła prawie 3 mln. Łączna kwota długu sięgnęła natomiast prawie 81,4 mld zł, a zatem o 4,7% więcej, niż miało to miejsce jeszcze w roku 2019. Na kłopoty finansowe bez wątpienia wpłynęła również sytuacja związana z pandemią.

Polacy nie radzą sobie z długami

Dla wielu Polek i Polaków 2020 rok nie należał do najlepszych w kwestiach finansowych. Trudno się dziwić, skoro aż 2,8 mln z nich zakończyło ten rok z długami. Było ich zatem o ponad 8 tys. więcej niż w roku poprzednim. Wynik ten nie jest w rzeczywistości taki zły, jak zakładano jeszcze kilka miesięcy temu. Niestety nieco gorzej wyglądają dane dotyczące wzrostu łącznej kwoty długu. Ta wyniosła bowiem aż 81,4 mld zł, czyli aż o 3,69 mld zł więcej niż w 2019 roku. Na ogólną sumę zadłużenia Polaków składają się zarówno zobowiązania kredytowe, jak i pozakredytowe. 

Dane z raportu BIG InfoMonitor pokazały również, jak ważne są oszczędności. Sytuacja związana z pandemią wpłynęła znacznie na dochody wielu Polaków, co spowodowało brak możliwości gromadzenia oszczędności. Ta kwestia okazała się natomiast kluczowa w odczuciach Polaków względem roku 2020. Aż połowa przebadanych uważa, że na zły stosunek do minionego roku wpłynęło utrudnienie w odkładaniu pieniędzy.

Rok 2020 ograniczył nie tylko możliwość gromadzenia pieniędzy, lecz także okazje do ich wydawania. Między innymi dzięki temu wiele osób wykazało rozsądniejsze podejście do wydawania pieniędzy. Co więcej, obawy Polaków przed niepewną przyszłością doprowadziły nawet do chęci szybszego uregulowania zadłużeń, jednak w wielu przypadkach okazało się to niewystarczające. Zgromadzone informacje pokazują bowiem jasno, że dłużników wciąż przybywa.

Kredyt oddłużeniowy – szansa na wyjście z długów

W trudnych czasach Polacy mogli liczyć również na ułatwienia choćby poprzez oferowane wakacje kredytowe. Jednak i to nie uchroniło wielu z nich przed wpadnięciem w długi. Ciekawym rozwiązaniem w sytuacji rosnących zadłużeń jest kredyt oddłużeniowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj finansowania, którego przeznaczeniem jest spłata aktywnych zobowiązań finansowań.

 Do otrzymania kredytu oddłużeniowego potrzebne jest dostarczenie dokumentacji dotyczącej wszystkich zobowiązań finansowych, których nie jesteśmy w stanie spłacić. Kredytodawca, znając łączną kwotę wszystkich naszych zadłużeń, może sporządzić odpowiednią ofertę finansowania. Przeważnie kwota kredytu jest równa wysokości naszego długu, a zatem po uzyskaniu środków zadłużenie zostanie natychmiast uregulowane. W praktyce oznacza to, że osoba zadłużona, zamiast spłacać wiele różnych zobowiązań, do spłaty będzie miała już tylko jeden kredyt oddłużeniowy.

Jest to zatem finansowanie skierowane do Klientów, którzy mają kłopotliwą sytuację finansową. W niektórych wypadkach kredyt oddłużeniowy jest już jedyną szansą na wyjście z długów, gdyż niestety wiele osób ma już na głowie także komornika sądowego. Więcej informacji na temat kredytu oddłużeniowego można uzyskać tutaj: https://www.zadluzenia.com/artykul/kredyt-oddluzeniowy-w-skoku/

Co możemy spłacić kredytem oddłużeniowym?

Kredyt oddłużeniowy jest przeznaczony dla osób, które mają problem z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Takich sytuacji jest natomiast całkiem sporo. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że dzięki temu finansowaniu możemy dokonać spłaty właściwie każdego naszego zadłużenia. Jedynym warunkiem jest konieczność odpowiedniego potwierdzenia posiadanych długów. A zatem osoby zainteresowane oddłużeniem muszą zgromadzić dokumentację dotyczącą swoich finansowań. Chodzi tu oczywiście o spisane umowy pożyczkowe czy kredytowe, a także harmonogramy spłat. Niestety oznacza to również, że nie można uzyskać kredytu oddłużeniowego na zadłużenia, na które nie posiadamy żadnego potwierdzenia, czyli na przykład na pożyczkę od znajomych.

Oddłużenie może dotyczyć zatem spłaty różnych kredytów – właściwie wszystkich typów kredytów bankowych. Najczęściej są to jednak kredyty hipoteczne czy gotówkowe. Podobnie jest również w przypadku długów, które mamy z powodu zaciągniętych pożyczek. Tak samo, jak w przypadku kredytu, nie ma znaczenia, jaka jest to pożyczka. Oznacza to zatem, że dzięki oddłużeniu uregulujemy zadłużenia z pożyczek udzielanych przez banki oraz instytucje pozabankowe. W tym miejscu warto wspomnieć o popularnych wśród Klientów chwilówkach – bez obaw, kredyt oddłużeniowy obejmuje spłatę również ich.

Osoby, które mają aktywne zobowiązania z powodu zaciągniętych kredytów czy pożyczek w SKOK-ach i bankach spółdzielczych, również mogą skorzystać z oferty kredytu oddłużeniowego. Z ulgą odetchnąć mogą także posiadacze aktywnych kart kredytowych. Warto pamiętać, że środki uzyskiwane poprzez kartę kredytową także są zobowiązaniem finansowym, które należy uregulować – i w tym wypadku posłużyć może kredyt oddłużeniowy.

Czy warto sięgnąć po taki kredyt?

Każde zaciągane zadłużenie wiąże się z koniecznością spłaty. Dlatego niezależnie od tego, na jaki rodzaj finansowania się decydujemy, musimy każdorazowo dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania oraz możliwości. Kredyt oddłużeniowy uważany jest za dobre rozwiązanie dla osób, które mają poważne kłopoty finansowe i nie chcą wpaść w spiralę zadłużenia. W rzeczywistości pomógł niejednemu Klientowi, jednak nie jest też pozbawiony żadnych wad. 

Kredyt oddłużeniowy zaliczamy przeważnie do tego rodzaju finansowania, przy którym kredytodawca nie wymaga od Klienta dodatkowych zabezpieczeń. W praktyce instytucja udzielająca kredytu zabezpiecza się jednak przed możliwym brakiem spłaty poprzez wysokie koszty utrzymania kredytu. Mowa tu oczywiście o wysokiej prowizji czy odsetkach. Dlatego warto dobrze przemyśleć, czy będzie nas stać na takie rozwiązanie.

Trzeba wiedzieć również, że zdarzają się oferty, przy których kredytodawca wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości. W tym wypadku podejmujemy ryzyko utracenia zastawionego domu czy mieszkania, a w wielu przypadkach jest to jednoznaczne z utraceniem naszego miejsca zamieszkania. „Dlatego przed podjęciem decyzji o pobraniu jakiegokolwiek finansowania, musimy mieć na uwadze wszelkie możliwe konsekwencje, które mogą wynikać z podjęcia takiego zobowiązania” – mówi Aleksandra Gościnna, ekspertka serwisu https://www.zadluzenia.com/

Plusy i minusy kredytu oddłużeniowego

Kredyt oddłużeniowy jest niejednokrotnie jedynym ratunkiem przed popadnięciem w poważne kłopoty finansowe. Jednak, tak jak w przypadku każdego zadłużenia, można wskazać zarówno jego wady, jak i zalety. Warto rozważyć je przed podjęciem decyzji o pobraniu kredytu oddłużeniowego.

Główne plusy kredytu oddłużeniowego to:

 - spłata wszystkich długów,

- jedna rata w miejsce kilku lub nawet kilkunastu,

- możliwość zatrzymania egzekucji komorniczej,

- proste warunki kredytowania,

- wysokość raty dopasowana do indywidualnych potrzeb Klienta,

- możliwość uniknięcia konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Z kolei do minusów zaliczamy:

- wysokie koszty kredytu,

- konieczność uzyskiwania regularnych dochodów,

- możliwy wymóg zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama