Nowy numer 15/2021 Archiwum

Ozonowanie mieszkania po pożarze – konieczność z kilku powodów

Ozonowanie mieszkania po pożarze pomaga zarówno w usunięciu odoru spalenizny, jak i pozbyciu się szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu oraz pokrywających różne powierzchnie w spalonym mieszkaniu.

Pożar mieszkania zawsze jest tragedią. Niszczący żywioł zagraża nie tylko naszemu dobytkowi, lecz także nam, naszym najbliższym i sąsiadom. Zniszczenia materialne spowodowane przez rozprzestrzeniający się ogień są tragedią, tym bardziej, że żywioł może także spowodować naruszenie konstrukcji budynku. Nie należy także zapominać o zagrożeniu zdrowia i życia, spowodowanym zarówno bezpośrednią obecnością ognia, jak i dymem oraz trującymi oparami powstałymi podczas spalania niektórych substancji.

Istnieje jednak jeszcze dodatkowy problem, o którym niekiedy się zapomina w chaosie po pożarze. Mowa o zapachu spalenizny, który nie pozwala zapomnieć o przeżytej tragedii i niesamowicie obniża komfort mieszkania, a niekiedy wręcz uniemożliwia powrót do normalności. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej pozbyć się kłopotliwego odoru. Wietrzenie rzecz jasna nie pomoże, szczególnie w sytuacji, gdy niedokładnie usunięto z mieszkania nadpalone powierzchnie – podłogę, tynki itp. Z pomocą przychodzi bardzo dokładne oczyszczanie lub usuwanie uszkodzonych powierzchni połączone z ozonowaniem mieszkania po pożarze.

Ozonowanie mieszkania po pożarze – główne przyczyny

Ozonowanie mieszkania po pożarze przeprowadzane jest z dwóch powodów:

  • Przede wszystkim jest to tani i bardzo skuteczny sposób na usunięcie niechcianych zapachów, w tym także spalenizny, środków gaśniczych czy stęchlizny. Szczególnie warto pamiętać, aby ozonowanie przeprowadzić PRZED wykonaniem jakiegokolwiek remontu. Pokrycie spalonej ściany farbą czy tapetą nie sprawi, że odór spalenizny zniknie. Co więcej, nawet usunięcie sadzy może nie wystarczyć. Niekiedy zrywa się tynki i dodatkowo wykonuje ozonowanie, a dopiero później odnawia się zniszczone przez pożar powierzchnie.
  • Poza tym ozonowanie to dobry sposób na dekontaminację. Szkodliwe substancje, które mogą powstać pożaru, nie znikną tak po prostu nawet po wielokrotnym wietrzeniu. Mogą osiąść na meblach, płaskich powierzchniach, książkach itp. - przecież nie każdy pożar kończy się całkowitym zniszczeniem mienia. Ozonowanie mieszkania po pożarze pozwala w tym przypadku na eliminację cząsteczek szkodliwych substancji.

Ozonowanie mieszkania po pożarze – jakiego wykonawcę wybrać?

Ozonowanie nie jest jedynym działaniem, jakie należy przeprowadzić w mieszkaniu zniszczonym pożarem. Niekiedy należy także wykonać kompletną dekontaminację, wyczyścić instalację wentylacyjną, wykonać daleko idące prace remontowe (na przykład zerwać tynki) czy w końcu wykonać kompleksowe osuszanie nieruchomości po intensywnej akcji gaśniczej. Do tego nie zapominajmy o kwestiach związanych z uzyskaniem ewentualnego odszkodowania. Z tego względu warto zdecydować się na specjalistów, którzy są w stanie wykonać dla nas każde z wyżej wymienionych zadań.

Firmą, która zatrudnia takich specjalistów, jest PSG Polska – jeden z rodzimych liderów w branży usuwania zagrożeń biologicznych oraz chemicznych, w tym usuwania skutków pożarów.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama