Nowy numer 14/2021 Archiwum

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

W wielu przypadkach wnioskując samodzielnie o kredyt w banku nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że otrzymamy pozytywną decyzję kredytową. Spokój ducha może nam zapewnić wyliczenie zdolności kredytowej przed złożeniem wniosku. Bank bowiem niewątpliwie również ją obliczy i między innymi na podstawie uzyskanego wyniku zadecyduje czy przyzna kredyt, czy też odrzuci wniosek. Tylko jak wyliczyć zdolność kredytową?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Wyliczając zdolność kredytową, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • dochody
  • koszty utrzymania
  • aktualne zobowiązania (w tym pozabankowe).

Banki mogą brać pod uwagę także między innymi formę zatrudnienia, wiek, wykształcenie czy ilość osób posiadanych na utrzymaniu. Spore znacznie ma także stan cywilny. Osoby pozostające w związku małżeńskim, posiadające wspólnotę majątkową, mogą mieć większe szanse na uzyskanie kredytu. Wynika to z faktu, że małżonek będzie współodpowiedzialny za kredyt, a więc w razie problemów ze spłatą zobowiązania szanse na wyegzekwowanie zwrotu należności będą wyższe.

Wyliczanie zdolności kredytowej

Do wyliczenia zdolności kredytowej można wykorzystać specjalne kalkulatory, umieszczone m.in. na stronach internetowych poszczególnych banków, ale nie tylko. Kalkulatory te będą wymagały wprowadzenia podstawowych danych na nasz temat (dochodów, wysokości aktualnie spłacanych rat kredytów i pożyczek i nie tylko), a następnie błyskawicznie obliczą nasz wynik.

Musimy przy tym pamiętać, że w każdym banku obliczanie zdolności kredytowej może obliczać się na nieco innych zasadach. Ponadto kalkulatory podają wyniki orientacyjne i zazwyczaj nie biorą pod uwagę wszystkich możliwych czynników. Dlatego też, jeśli skorzystamy z kilku różnych kalkulatorów, możemy otrzymać odmienne wyniki.

Niewykluczone jest także, że kalkulator wskaże nam, że mamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową, ale bank obliczy ją inaczej i będzie ona dla niego jednak zbyt niska. Co więcej, na szanse na uzyskanie kredytu wpływa nie tylko zdolność kredytowa, ale także między innymi historia kredytowa.

Jeśli nie wyliczamy zdolności kredytowej tylko z ciekawości, a chcemy sprawdzić, czy mamy szanse na otrzymanie potrzebnego kredytu, warto skontaktować się z dobrym pośrednikiem kredytowym, dostępnym tutaj: https://splatakredytow.pl/. Dokona on rzetelnej analizy sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba, a następnie pozyska korzystny kredyt.

Podsumowanie

Zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęstszych przyczyn odrzucania przez banki wniosków kredytowych, więc zdecydowanie warto wiedzieć, od czego ona zależy i jak ją sprawdzić. Jednak wyliczanie zdolności kredytowej nie jest proste, ponieważ zależnie od tego, z którego kalkulatora skorzystamy, możemy otrzymać nieco inny wynik.

Dlatego też, żeby oszczędzić swój czas i nerwy, lepszym wyjściem jest zwrócenie się o pomoc w wyliczeniu zdolności kredytowej do wykwalifikowanego pośrednika kredytowego, którego można znaleźć pod adresem https://splatakredytow.pl/. Pośrednicy doskonale znają zasady panujące w poszczególnych polskich bankach, dzięki czemu z łatwością są w stanie ustalić, w którym banku osoba znajdująca się w określonej sytuacji finansowej będzie miała największe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama