Nowy numer 14/2021 Archiwum

Zrównoważone budownictwo: domy z drewna

Prawdą jest, że w sferze budownictwa nie istnieje bardziej ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla domu z tradycyjnej cegły i betonu niż domki drewniane całoroczne. Budowanie konstrukcji z drewna niesie za sobą szereg rozmaitych zalet.

Prawdą jest, że w sferze budownictwa nie istnieje bardziej ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla domu z tradycyjnej cegły i betonu niż domki drewniane całoroczne. Budowanie konstrukcji z drewna niesie za sobą szereg rozmaitych zalet. Ten naturalny surowiec to nie tylko część natury, ale jego użytkowanie jest również korzystne dla środowiska. Niestety, w obawie przed nietrwałością lub łatwopalnością – to główne stereotypy na temat domów drewnianych – drewno jako materiał budowlany jest bardzo niedowartościowane. A może warto pomyśleć o mocnych stronach budowania z drewna? O korzyściach, którymi nie może pochwalić się żaden inny materiał konstrukcyjny? Jednym z nich jest to, że domy z drewna to idealny przykład zrównoważonego budownictwa.

Rodzaje domów drewnianych

Niewiele osób wie, że wybór rodzaju domu drewnianego jest naprawdę szeroki. Fakt, że dom jest zbudowany z naturalnego materiału, lub zupełnie innego materiału niż cegła, nie oznacza, że należy się ograniczać tylko do jednej standardowej opcji. Drewno jest surowcem cechującym się niezwykłą elastycznością, dlatego tylko od Ciebie zależy, czy Twój dom marzeń będzie piętrowy lub parterowy; z tarasem lub bez. Istnieją 3 główne rodzaje domów drewnianych, które cieszą się ogromną popularnością. Należą do nich:

  • Domy z bali

Domy z bali to zazwyczaj małe drewniane domki (mniej wyrafinowane konstrukcje architektoniczne), które w celu pozostawienia rustykalnej atmosfery są budynkami o mniejszych wykończeniach.

  • Domy z lekkiej konstrukcji drewnianej

Domy zbudowane z lekkiej konstrukcji szkieletowej to montaż wielowymiarowy drewna konstrukcyjnego, które jest regularnie rozmieszczone i mocowane za pomocą gwoździ w celu utworzenia zespołów podłóg, ścian i dachu.

  • Domy mobilne

Domy mobilne są budowane w fabryce, a następnie przetransportowane na docelową działkę. Takie konstrukcje są projektowane nie tylko z myślą o łatwej dostawie na miejsce, ale również z myślą o natychmiastowym zamieszkaniu.

To jedne z podstawowych typów domów wybieranych przez wiele osób na całym świecie. Jednak prawda jest taka, że opcji na rodzaj domu jest naprawdę mnóstwo, a przy budowie konstrukcji z drewna głównym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia lub nieodpowiednia firma. Dlatego warto wybrać najlepszego dostawcę konstrukcji drewnianych w Polsce jak, np.: www.dommistrza.pl.

Zalety domów drewnianych

Nie da się ukryć, że domy drewniane mają mnóstwo zalet, z których można czerpać radość nie tylko w czasie ich użytkowania, ale również we wczesnych etapach budowy. Jakie mocne strony ma budowanie konstrukcji z drewna? Domy drewniane są m.in.:

  • Szybsze i tańsze w budowie niż tradycyjne domy betonowe i murowane

Na szybki i tani proces budowy domów drewniany wypływa przede wszystkim charakterystyczna dla tego materiału budowlanego lekkość oraz ogólnodostępność. Postawienie konstrukcji drewnianej na działce zajmuje mniej więcej 10 razy szybciej niż budowanie domu z tradycyjnej cegły i betonu – drewniany dom może być wybudowany w kilka tygodni.

  • Łatwiejsze w konserwacji za sprawą różnorodnego wykończenia

Wykończenie domu z drewna może być dowolne. Do najbardziej sprawdzonych należą wykończenia z materiałów wykonanych z prasowanego drewna, kamienia naturalnego, sztucznego kamienia, płytek, łupków itp. Wybór takich materiałów ma znaczny wpływ na konserwację drewnianej konstrukcji – w znacznym stopniu ją minimalizuje. 

  • Bardziej ekonomiczne ze względu na właściwości izolacyjne

Domy drewniane mają niezwykłe właściwości izolacyjne, dzięki czemu w pomieszczeniach utrzymuje się chłód latem i ciepło zimą. Konstrukcje z drewna chronią przed surowością warunków zewnętrznych, co daje możliwość zaoszczędzenia funduszy na ogrzewaniu i klimatyzacji (nawet do 60%). Drewno posiada zdolność gromadzenia pęcherzyków powietrza w swojej strukturze komórkowej, dlatego ten materiał pełni funkcję idealnego izolatora.

Wady domów drewnianych

Oczywiście wszystko ma swoje słabe strony, nawet taki surowiec jak drewno. Zasadniczą wadą domów drewnianych jest to, że są bardzo podatne na warunki atmosferyczne. Nadmierne słońce, silny wiatr czy ulewny deszcz mogą w znacznym stopniu uszkodzić i osłabić drewnianą konstrukcję – prowadzą do pojawienia się szpar, pęknięć lub utraty naturalnego koloru. Co więcej, przy wyborze drewna trzeba się upewnić, że wybieramy materiał najwyższej jakości. Drewniany materiał konstrukcyjny zawsze musi być w idealnym stanie – drewno, które jest zbyt wilgotne i może zawierać ślady gnicia, nie posłuży długo jako materiał na dom.

Fałszywe mity o drewnianych domach

Stereotypy o domach z drewna są wszechobecne – nawet w dzisiejszych czasach. Fundamentalnymi mitami, przez które drewniane konstrukcje tracą zwolenników jest łatwopalność oraz nietrwałość. Co do bezpieczeństwa przeciwpożarowego tego materiału, to jest wiele sposobów, aby je zwiększyć. W celu zminimalizowania zagrożenia pożarowego, drewno jest poddawane obróbce w specjalistycznych środkach zmniejszających palność – takie substancje wydłużają czas zapalenia się tego surowca nawet do 90 minut. Jeśli chodzi o trwałość drewna, to jest ona niezwykle wysoka. Konstrukcje z drewna są budowane od wielu lat i niektóre z nich wciąż można podziwiać – najstarszy drewniany kościół w Polsce ma 450 lat. Co więcej, dobrym przykładem na trwałość drewna jest to, że ma zdolność do pochłaniania wstrząsów mechanicznych. To sprawia, że jest to jedyny materiał, z którego budynek idealnie nadaje się na miejsca, gdzie występują trzęsienia ziemi.

Czy wymienione kwestie sprawiają, że drewno w budownictwie jest materiałem zrównoważonym? Tak, ten naturalny surowiec pod wieloma względami nie narusza równowagi ekologicznej. Przede wszystkim, dlatego, że do budowy drewnianego domu wymagane jest mniejsze zużycie energii elektrycznej, co prowadzi do pozostawienia mniejszego śladu węglowego. Oszczędność na energii jest skutkiem niezwykłych właściwości izolacyjnych drewna – dom pozostaje chłodny latem, a ciepły zimą – co czyni go konstrukcją bardziej przyjazną dla środowiska. Co więcej, stawianie domów drewnianych zalicza się do zrównoważonego budownictwa, ponieważ drewno jest materiałem odnawialnym, świetnie nadającym się do recyklingu i biodegradacji. Budynki z tego naturalnego surowca w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy równowagi ekologicznej na świecie, korzystnie wpływając na środowisko.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama