Nowy numer 8/2021 Archiwum

Badanie efektywności preparatów do zamgławiania

Od niedawna widać stały wzrost zainteresowania produktami dezynfekującymi. Jednym z nich są preparaty stosujące zamgławianie jako metodę dezynfekcji.

Można tu mówić o nagłym wzroście. Skok ten głównie miał miejsce tuż po ukazaniu się normy 17272:2020-10 wydanej przez Europejski Komitet Normalizacyjny. Niebagatelne jest także pojawienie się koronawirusa, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozpowszechnienia się wiedzy o czystości i ochronie.  Upowszechnił też samą metodę dezynfekcji. Wraz z tym można odnotować zauważane zainteresowanie utrzymaniem maksymalnej czystości pomieszczeń. Ta świadomość przekłada się zwłaszcza w przypadku placówek zdrowotnych, szkolnych oraz miejsc większego skupiska ludzi i placówek weterynaryjnych.

Oczyszczanie pomieszczeń procesem zamgławiania polega na rozprzestrzenieniu środka dezynfekującego przy użyciu pary, aerozolu lub też gazu. Do rozproszenia gazu dochodzi poprzez użycie specjalnego aplikatora, który wraz z odmierzonym wcześniej czasem rozprowadza preparat po pomieszczeniu w określonej dawce. Nie zawsze jest to jedyny sposób aplikowania aerozolu. Producenci środków chemicznych już od jakiegoś czasu w branży środków dezynfekcyjnych chcą do minimum zniwelować udział pobocznych urządzeń i próbują wyeliminować udział dodatkowych sprzętów. Zapewniają, że ich praca skupia się obecnie na dostarczeniu produktu, który poprzez jednorazowy użytek aplikowałby aerozol pod ciśnieniem już na powierzchnię wprost z pojemnika.

Badania pokazują, że jest to słuszny kierunek, gdyż najnowsze wyniki w tym zakresie potwierdzają, że oczyszczanie poprzez zamgławianie jest o wiele bardziej skuteczną metodą dezynfekcji niż np. wycieranie powierzchni. Plusem, jaki daje metoda zamgławiania, jest skuteczność. Aerozol w ten sposób wytwarzany jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, również tych, które na ogół nie jest łatwo oczyścić. Skomponowany gaz nie ma jednocześnie wpływu na działanie sprzętów  czy powierzchni, a tym samym nie reaguje w kontakcie z nimi i nie ma wpływu na ich działanie już po zakończonej dezynfekcji. Cały proces  jest w pełni automatyczny i nie wymaga obecności człowieka.

Procedura aplikowania oraz badania wstępne

Testy początkowe

Pierwszym z testów gazu jest test dystrybucji który określamy też jako tzw. „preliminary test”. Ma za zadanie sprawdzić stan urządzenia w pomieszczeniu i ocenić czy będzie na tyle wydajne, by móc wykonać dezynfekcję. Samo badanie testowe przeprowadza się w miejsca o rozmiarach nie mniejszych niż 30 do 150 m³ (kubatura duża), choć zdarza się prowadzić testy w pomieszczeniach małych (do 4m³). Całość badania jednak zależy od prowadzonego testu i pomieszczenie musi być dostosowane wymiarowo do jego predyspozycji. Sam test dystrybucji musi być jednak prowadzony w identycznych warunkach, jak miało to miejsce w przypadku testu na skuteczność. Bez względu jednak na oczekiwania klienta co do zakresu badania, test powinien opierać się na szczepie typu Staphylococcus aureus. Test jest pomyślny, gdy zauważona redukcja patogenu obecna w powietrzu jest nie mniejsza niż 5 logarytmów. Ten stopień jest wymagany do dalszego przejścia do badania, a więc testu właściwego.

Test właściwy

Inaczej określa się go jako test skuteczności biobójczej. W przypadku tego badania w pomieszczeniu rozkłada się płytki testowe, następnie pokrywa się je w odpowiednim dystansie od związku trującego zawiesiną z dopracowanym organizmem tzw. wzorcowym. Umiejętne rozlokowanie szczepów do badania wymagane jest metodyką o normie EN 17272 oraz z czysto praktycznego punktu widzenia pozwala na dokonanie walidacji skuteczności przeprowadzonego zamgławiania. Kolejnym etapem jest już samo rozprowadzenie preparatu na podstawie instrukcji producenta. W tym momencie do głównych zadań preparatu należy jego równomierne rozprowadzenie po całości pomieszczenia. Proces ten jest ważny także ze względu na użycie odpowiedniego aerozolu. Równie ważny jest wybór aplikatora, który będzie współgrał z gazem. Przede wszystkim środek biobójczy okaże się wtedy łatwy do rozmieszczenia, a przez to  efektywność dezynfekcji wzrośnie. Tym samym zaoszczędzi się czas, ale także sam środek chemiczny. Dezynfekcja zamgławianiem trwa od kilku minut do nawet kilkunastu godzin, co jest zależne głównie od wielkości pomieszczenia. Na końcu laboranci dokonują analizy skuteczności dezynfekcji i oceniają jej przebieg. Wnioski są zawarte w sporządzanym przez nich raporcie końcowym.

Preparaty używane w zamgławianiu

Środki stosowane w zamgławianiu mają charakterystyczną strukturę. Ich skład nie oddziałuje na spryskiwane powierzchnie i nie zagraża im jak i urządzeniom elektrycznym znajdującym się w pobliżu. Zamgławianie jest jednocześnie łagodne dla człowieka (nie reaguje w kontakcie) oraz łatwe w późniejszym pozbyciu się pozostałości gazu. Wystarczy wywietrzyć pomieszczenie. Skład gazu to głównie substancje czynne jak np. nadtlenek wodoru lub chlorki benzalkoniowe. Innymi wartymi odnotowania związkami są te korzystające z podchlorynu sodu lub kwasu podchlorawego. Właśnie ostatni z nich jest nowością, którą stosuje się od jakiegoś czasu z powodzeniem w dezynfekcji pomieszczeń.

Norma prowadzenia dezynfekcji

Norma PN-EN 17272 określa zakres stosowania i wykorzystania środka biobójczego. Można tu mówić o użytkowaniu w kontekście odkażania z bakterii, wirusów, grzybów i prątków itp. Sama dezynfekcja jest zależna jednak od zlecenia i wymagań stawianych przez zleceniodawcę, a nawet samego pomieszczenia i jego kubatury. Na początku należy jednak zawsze dokonać początkowej dezynfekcji, sprawdzając metodykę oraz efektywność w danych warunkach i pomieszczeniu. Odkażanie polega wówczas na działaniu nakierowanym na odkażanie bakteriobójcze i drożdżakobójcze. Zamgławianie jako metodę z powodzeniem stosuj się nie tylko w domach i mieszkaniach. Znajduję zastosowanie również w branży medycznej, weterynaryjnej i handlowej.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama