Nowy numer 8/2021 Archiwum

Święte imiona męskie

Rodzice przy chrzcie swojego dziecka, albo młode osoby przygotowujące się do bierzmowania, stają przed trudnym wyborem imienia. Często stawia się na imiona świętych lub błogosławionych. Warto wiedzieć na jakich patronów najlepiej postawić. Nie tylko atrakcyjność imienia ma znaczenie, ale przede wszystkim życie świętych.

Święci i błogosławieni - wzorzec i inspiracja na imię dla dziecka

Imiona świętych nosiły osoby, które mogą być prawdziwymi wzorami. Swoim życiem realizowały one wartości określone przez Kościół. Święci są wzorami osobowymi i moralnymi. Cieszą się oni czcią, szacunkiem i kultem. Dlatego ich imiona mają takie duże znaczenie. 

W doktrynach kościoła katolickiego święci pełnią bardzo ważną rolę. Są oni traktowani jako pośrednicy, opiekunowie i orędownicy. Za ich pośrednictwem można zanosić prośby i modlitwy do Boga. 

Warto także podkreślić, że poszczególni święci są patronami różnych zawodów, krajów, miast czy grup społecznych. Należy o tym pamiętać podczas wyboru. 

Najbardziej popularne męskie imiona świętych

Wybierając imię należy zastanowić się, czyim patronem jest dany święty. Warto wybrać takiego, który może być prawdziwym wzorem do naśladowania. Do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych imion dla chłopców należą m.in.:

 • Adrian - patron strażników pracujących w więzieniu, 
 • Andrzej - patron osób zakochanych, 
 • Antoni - patron małżonków, 
 • Bartłomiej - patron osób wykonujących zawód rybaka, 
 • Damian - patron farmaceutów, 
 • Dominik - patron służby liturgicznej, 
 • Filip - patron ciastkarzy i cukierników, 
 • Jakub - patron miejsc opieki medycznej i szpitali, 
 • Kamil - patron osób chorych, 
 • Krzysztof - patron uczestników ruchu drogowego i kierowców, 
 • Łukasz - patron chirurgów, 
 • Paweł - patron księży i teologów, 
 • Stanisław i Wojciech - patroni Polski. 

Święte imiona męskie

Najbardziej popularne imiona biblijne 

Mówiąc o męskich imionach świętych, warto także wspomnieć o kilku najpopularniejszych postaciach biblijnych. Piotr to imię należące do apostoła, który został pierwszym papieżem. Był on synem Jana, a także bratem Andrzeja, pochodził z Betsaidy i był rybakiem. Paweł  to męczennik pochodzący z Tarsu. Mimo, że nie należał do grona apostołów, jest nazywany Apostołem Narodów. Mateusz, czyli celnik z Kafarnaum, a następnie apostoł, jest jednym z najbardziej znanych męczenników Kościoła katolickiego. 

Ważną postacią biblijną jest także Łukasz, autor Dziejów Apostolskich oraz jednej z Ewangelii oraz Jan, jeden z dwunastu apostołów, autor Ewangelii i Apokalipsy. Nie można też pominąć imion aniołów: Gabriel oraz Michał. Obie te postacie, mają bardzo duże znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Ciekawą postacią jest także Daniel, który jest jedną z najbardziej znanych osób w starym testamencie.

Wybór umienia to decyzja na całe życie. Warto więc dobrze ją przemyśleć. Święci nosili wiele pięknych imion. Dlatego nie należy brać pod uwagę  tylko brzmienia czy atrakcyjności, ale przede wszystkim to kim są patroni noszący to imię, jakie mieli życie, co ich spotkało. Warto zapoznać się z ich życiorysami i najważniejszymi informacjami na ich temat.

Artykuł zewnętrzny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama