Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak ocenić kredyt gotówkowy, jak szukać dobrej oferty kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to stosunkowo szybki i prosty sposób na pozyskanie dodatkowych środków na dowolny cel. Sprawę ułatwia (lub utrudnia) fakt, że ofert jest wiele. Tylko jak je porównać?

Jak porównać kredyty gotówkowe?

Napisaliśmy we wstępie, że duża ilość ofert kredytowych może ułatwić lub utrudnić zadanie. O co nam chodzi? Dzięki temu, że w każdym banku otrzymasz kredyt/pożyczkę gotówkową, możesz wybrać ofertę, której warunki najbardziej ci odpowiadają. Lecz jednocześnie poszukiwania i porównywanie ich między sobą może być trudne i męczące, zwłaszcza gdy to twój pierwszy kredyt. My mamy na to radę, a właściwie – trzy rady.

Możesz sprawdzić ranking kredytów, czyli zestawienie ofert najkorzystniejszych w danym miesiącu. Wtedy zwróć uwagę na to, czy ranking jest aktualny, a także jakie konkretnie parametry bierze pod uwagę. Kredyt gotówkowy pomagają ocenić kalkulatory online, porównywarki, które przedstawiają te same warunki kilku/kilkunastu ofert. Już na pierwszy rzut oka widzisz, gdzie jest najniższe oprocentowanie i czy faktycznie ten kredyt jest korzystny (przykładowo, wysoka prowizja może wpływać na wyższe RRSO). Trzeci sposób to skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który oceni twoją zdolność kredytową i na tej podstawie przedstawi wszystkie możliwości – ty zadecydujesz, co ostatecznie wybierasz.

A na co patrzeć, gdy porównujesz kredyty na własną rękę?

Oprocentowanie kredytów gotówkowych

Oprocentowanie, czyli w praktyce, odsetki, które płacisz co miesiąc, to największy koszt kredytu. Teoretycznie więc warto wybrać tę ofertę, która ma je najniższe. Czemu teoretycznie? Zaraz do tego przejdziemy. Obecnie poziom stóp procentowych jest na rekordowo niskim poziomie, co oznacza, że to dobry czas na wzięcie kredytu. Oprócz tego na oprocentowanie składa się marża, którą ustala już bank. Prowizja od kredytu gotówkowego Prowizja to jednorazowa opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu. Ze względu na niskie stopy procentowe, banki mogą zwiększać wysokość prowizji, co jednocześnie sprawia, że koszt zobowiązania się podnosi. Inne opłaty, ubezpieczenie Warunki kredytu mogą uwzględniać także dodatkowe opłaty, np. za weryfikację wniosku (choć tak zdarza się najczęściej w przypadku, gdy starasz się o wyższą sumę). Najczęściej oferowane jest także dodatkowe ubezpieczenie, np. polisa na życie lub polisa chroniąca od utraty pracy. Nie jest ono obowiązkowe, choć sprzedawca będzie zachęcać do wzięcia polisy. RRSO

Najważniejszym parametrem, podczas oceny kredytów gotówkowych, nie powinno być oprocentowanie, czy prowizja, lecz RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który uwzględnia różne koszty kredytu. Pamiętasz, jak pisaliśmy, że kredyt gotówkowy z najniższym oprocentowaniem wcale nie musi być najtańszy? Wynika to z dodatkowych kosztów, a najlepiej zrozumieć to na przykładzie. Znalazłeś dwie potencjalnie korzystne oferty na kredyt w wysokości 20 000 zł i w obu oprocentowanie wynosi 7,20% (jest najniższe ze wszystkich dostępnych). Lecz w jednym banku prowizja wynosi 12,50%, a w drugim aż 14,99%, co wpłynie na wysokość RRSO, wynoszącą kolejno 12,99% oraz 14,08%. Więc, mimo iż oprocentowanie jest takie samo, w jednym banku możesz zapłacić łącznie o ponad 500 zł więcej. Dlatego, jeśli chcesz na szybko ocenić atrakcyjność różnych kredytów, patrz na RRSO i jeśli jest taka możliwość, na całkowitą sumę do spłaty.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama