Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bożonarodzeniowa choinka - co symbolizuje?

Symbolika bożonarodzeniowej choinki ma bardzo głębokie korzenie. Warto poznać dokładne znaczenie świątecznego drzewka!

W okresie Bożego Narodzenia, w praktycznie każdym domu pojawia się choinka. Zdobi ona także galerie handlowe, rynki, kościoły, dziedzińce oraz ulice miast. Skąd jednak wzięła się tradycja ubierania choinek i co ona symbolizują? Sprawdźmy!

Historia choinki Bożonarodzeniowej 

Symbolika Bożonarodzeniowej choinki bezpośrednio dotyczy drzewka z Raju, w którym żyli Adam i Ewa. Z kolei światełka symbolizują Jezusa, który rozjaśnia życie i przywraca możliwość powrotu do dobra. 

Najstarszy zapis, dotyczący choinek, pochodzi z 1492 roku z ksiąg archiwalnych w Strasburgu i dotyczy zakupu zielonych jodeł do dziewięciu kościołów na Boże Narodzenie. Wcześniej do dekoracji używano różnych gałęzi i wieńców. Stąd też zapewne dziś większość z nas decyduje się na wybór żywej jodły lub jodły Kaukaskiej, jako dekoracyjnego drzewka świątecznego.

W okresie średniowiecza bardzo popularne było wystawianie przed kościołem przedstawień teatralnych, które prezentowały historię Adama i Ewy, ich grzech i proroków, którzy zapowiadali przyjście Chrystusa.

Symbolika choinki 

Zielona choinka, bez względu na to czy będzie to jodła Kaukaska, świerk Conica, świerk Kaibab czy świerk kłujący zielony, jest przede wszystkim symboliką życia. Jak wspomniano wcześniej, za nią kryje się symbol drzewka rajskiego. 

Warto także zaznaczyć, że zielone i ozdobione drzewko ma symbolizować chrześcijański rodowód. Drzewko to zdecydowanie najważniejszy symbol Świąt, a jego ubieranie to najpiękniejsza i najczęściej spotykana tradycja, o której pamięta się w każdym domu. 

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na początku kościół nie wyrażał zgody na zastąpienie w domach tradycyjnej szopki pod takim drzewkiem. Dopiero mniej więcej pod koniec XIX wieku, choinka stała się bardziej popularna w katolickich domach. Według tradycji, początkowo była zdobiona świecami. Z czasem zaczęto proponować coraz to bardziej wymyślne i ciekawe dekoracje

Symbolika świątecznych ozdób

Nie tylko drzewko choinkowe ma swoją symbolikę. Bardzo ważne są także symbole poszczególnych dekoracji. Dekorując żywą jodłę lub świerk, na szczycie drzewka powinna znaleźć się Gwiazda, która w swojej symbolice nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, za którą to podążali Trzej Królowie, i która zaprowadziła ich do stajenki. 

Kiedyś obowiązkową ozdobą każdej choinki były jabłka. Dzisiaj element ten jest zwykle pomijany, jednak jabłka symbolizują pamiątkę po rajskim jabłku, po które sięgnęli Adam i Ewa. Dzisiaj zamiast jabłek często wiesza się elegancki, czerwone bombki. 

Kiedyś na drzewku pojawiały się także złocone orzechy. Jest to pogański symbol siły i dobrobytu. Z kolei łańcuchy umieszczone na choince, to nic innego jak symbol węża, który był rajskim kusicielem. 

Mówiąc o symbolice świątecznych dekoracji, nie można także pominąć światełek. Jak wspomniano wcześniej, były one zastąpione zwyczajnymi świeczkami. Wiążą się one ze "światłością nad światłościami"

Na choince powinny się także znaleźć dzwoneczki, oznaczające dobrą nowinę i radość, którą niesie ze sobą nowonarodzone Dziecię. 

Nie bez znaczenia jest także kolorystyka dekoracji. Czerwono-złote ozdoby wiążą się z tradycją pogańską, gdzie kolory te symbolizują bogactwo. Czerwień odpędza także choroby, a złoto przyciąga urodzaj. 

Inna symbolika wiążąca się ze świętami Bożego Narodzenia 

Nie tylko okres Bożego Narodzenia wiąże się z najróżniejszą symboliką. Czas bezpośrednio poprzedzający Święta, czyli tzw. Adwent, także jest bardzo bogaty w symbole. Wieniec Adwentowy to dekoracja, która pojawia się nie tylko w kościołach, ale także w naszych domach. Znajdują się w nim cztery świece, a każda z nich zapala się w inną niedzielę adwentu. Światło to symbol nadziei i świętości Jezusa, która rozprasza mroki zła. Natomiast gałęzie to symbol życia wiecznego

Stopniowe zapalanie świec, symbolizuje czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej duże znaczenie ma także kolor świec. Trzy z nich powinny być fioletowe, a jedna różowa. Jest to zgodne z kolorystyką szat liturgicznych, które zakłada się w poszczególne niedziele Adwentu. Czasem używano także czerwonych świec, które symbolizują radość. 

Bogactwo tradycji i symboli

Okres Bożego Narodzenia to święta, które wiążą się z największą ilością tradycji i symboli. Dla wielu poszczególne dekoracje, mają jedynie za zadanie przystrojenie domu i stworzenie odpowiedniej atmosfery, jednak tak naprawdę nie są one używane przypadkowo i każdy z nich ma swoje znaczenie. Bez wątpienia najważniejszą tradycją Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Nic więc dziwnego, że jest ona taka bogata w symbolikę i znaczenia. 

Trudno sobie wyobrazić święta bez choinki. Dlatego warto już dziś przeglądnąć asortyment internetowego sklepu ogrodniczego PodkarpackieSady.pl na https://www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne i wybrać najpiękniejsze drzewko do swojego domu.

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. W domach można postawić żywe lub sztuczne drzewka, jednak bez wątpienia żywe okazy prezentują się najładniej i najbardziej okazale. Internetowy sklep ogrodniczy to idealne miejsce, w którym można ją zakupić. Warto wybrać jodłę Kaukaską, jodłę, świerk Conica, świerk kłujący, świerk kłujacy zielony lub świerk Kaibab. Te gatunki drzew sprawdzą się najlepiej. Należy dobrać choinkę do możliwości pomieszczenia, tak aby nie była ani za mała ani za duża. Jest także kilka innych czynników, o których warto pamiętać wybierając świąteczne drzewko. Przeczytać o nich można w artykule "Żywa choinka świąteczna - czym należy się kierować przy jej wyborze?".

Bożonarodzeniowa choinka - co symbolizuje?  

Po świętach zadbane drzewko, z powodzeniem można posadzić w swoim ogrodzie i pozwolić, aby rosło tworząc nową dekorację podwórka. Zimą, drzewka w ogrodzie, można z powodzeniem przyozdobić światełkami.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama