Nowy numer 48/2020 Archiwum

Doniczki na balkon

Rośliny doniczkowe potrafią odmienić każdy, nawet najbardziej nieatrakcyjny balkon. Nieważne czy jesteśmy posiadaczami małego balkonu, czy dużego tarasu, na każdym możemy wyczarować namiastkę ogrodu.

Najpierw musimy jednak dobrać nie tylko odpowiednie gatunki roślin, ale także doniczki, które podkreślą urodę kwiatów i upiększą otoczenie. Warunki jakie panują na balkonie rządzą się swoimi prawami i wymagają odpowiednich rozwiązań. Jakie więc doniczki i pojemniki sprawdzą się najlepiej? Sprawdź poniżej. Wiele ciekawych modeli znajdziesz tutaj: https://gardenseedsmarket.com/balcony-and-terrace-pots-and-planters/

Doniczki na balkon - podstawowe zasady

Doniczki i pojemniki, w których będziemy uprawiać rośliny na balkonie powinny cechować się:

  • Odpowiednim rozmiarem – swoją wielkością muszą zapewniać roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i swobodnego rozwoju systemu korzeniowego. Błędem jest również przesadzenie w drugą stronę, mała roślina nie potrzebuje ogromnej doniczki. Wielkość pojemnika zawsze powinna być dostosowana proporcjonalnie do wielkości rośliny. Drugą kwestią jest dopasowanie rozmiaru do powierzchni balkonu. W tym przypadku zasada jest taka sama, im mniejszy balkon tym mniejsze doniczki. Małej przestrzeni nie ma sensu zagracać wielkimi pojemnikami. Warto wtedy pomyśleć o podwieszanych skrzynkach, które efektownie się prezentują, a dzięki którym zaoszczędzimy sporą ilość miejsca.

  • Użytecznością – doniczki balkonowe nie powinny sprawiać kłopotów w codziennym utrzymaniu oraz czyszczeniu.

  • Odpornością na warunki atmosferyczne – to bardzo ważna cechą na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując doniczki na balkon, szczególnie jeśli chcemy pozostawić je na zewnątrz przez cały rok. Materiał z którego są wykonane powinien być odporny na mróz oraz silne działanie promieni słonecznych, na które będą narażone.

  • Odpowiednim drenażem – wszystkie doniczki i pojemniki muszą być wyposażone w otwory odprowadzające nadmiar wody, ponieważ ich brak może doprowadzić do dużej wilgoci i gnicia korzeni. Zazwyczaj otwory te znajdują się na dnie, może być jeden większy lub kilka mniejszych.

  • Korzystnym wpływem na wizerunek balkonu – powinny eksponować piękno roślin, tworzyć z tłem harmonijną całość i podkreślać charakter balkonu lub tarasu. Jeśli uprawiamy na balkonie więcej roślin to całość musi tworzyć spójną koncepcję. Kolor doniczki możemy dobrać do liści i kwiatów lub np. do koloru balustrady.

Rodzaje doniczek balkonowych

Doniczki i pojemniki na balkon wykonane są z różnych tworzyw. Największą popularnością cieszą się te wykonane z plastiku oraz ceramiki. Które wybrać? Każde mają swoje wady i zalety.

  • Doniczki plastikowe są tanie i powszechnie dostępne, a w dodatku oferują mnogość kształtów i kolorów. Są bardzo lekkie więc, bez trudu można je przenieść i przestawić w inne miejsce. Niestety równie łatwo może je przewrócić silniejszy podmuch wiatru, kot czy dziecko. Tworzywo sztuczne nie przepuszcza powietrza, woda więc nie paruje. W gorące dni jest to zaletą, ale w okresach deszczowych może dojść do nadmiernego uwilgotnienia podłoża i gnicia korzeni. Jeśli chcemy zawiesić doniczki na balustradzie lub na suficie lepiej wybierać właśnie te wykonane z plastiku, ponieważ są lżejsze więc łatwiej je umocować i ryzyko że spadną jest dużo mniejsze.

  • Doniczki ceramiczne bardzo efektownie się prezentują, są masywne i eleganckie. Są też jednak dużo cięższe niż plastikowe, więc ciężko je przestawiać. Z drugiej jednak strony nie musimy się martwić, że zostaną przewrócone przez wiatr. Jeśli chodzi o podlewanie różnica jest zasadnicza. Materiał ten oddycha, a więc umożliwia parowanie wody. Dlatego podczas gorących okresów może dojść do wysuszenia ziemi, jeśli zapomnimy o częstszym i regularnym podlewaniu. Ze względu na swoją wagę lepiej będą sprawdzać się do stawiania na podłodze. Jeśli jednak chcemy je zawiesić to musimy zadbać o solidne umocowanie.

  • Drewniane skrzynki możemy wykorzystać na większych balkonach lub tarasach.

Więcej ładnych doniczek na balkon: https://gardenseedsmarket.com/balcony-boxes-planters/

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama