Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jak bezpiecznie kupić używane auto? Przewodnik

Zakup samochodu to zawsze poważny i dość kosztowny krok. Niezależnie od tego, jaki mamy budżet, chcemy nabyć najlepszy możliwy pojazd, który się w nim zmieści.

A dobre auto to takie, które spełnia większość stawianych mu przez nas warunków. Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód? Jak nie dać się naciągnąć i podjąć najlepszą możliwą decyzję? Sprawdzamy!

Czujność przede wszystkim

Pierwsza zasada zakupów tego typu głosi – jeśli coś wydaje się nieprawdopodobne, nie wierz w to. Samochód jak nowy, przebieg prawie niezauważalny, a cena bardzo niska? Niestety, takie cuda się nie zdarzają. Jeśli czujemy, że coś jest z danym pojazdem nie tak, istnieje spora szansa, że mamy rację. Nikt nie sprzeda nam prawie nowego auta za cenę zdezelowanego staruszka. Bądźmy czujni, obserwujmy uważnie, czytajmy wszystkie dokumenty, pytajmy. Nie dajmy się zwieść trickom wyszkolonych sprzedawców. Jeśli nie jesteśmy ekspertami motoryzacyjnymi, postarajmy się zabrać ze sobą na oględziny kogoś, kto zna się na samochodach nieco lepiej niż my. Wprawne oko szybko oceni, czy informacje z ogłoszenia są prawdziwe, czy może to wynik bujnej wyobraźni sprzedającego. Nigdy nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji, chwilowego zauroczenia. Nie kupujmy „na już”. Dajmy sobie czas i przestrzeń do namysłu. Zachwyt nie jest tutaj dobrym doradcą.

Budżet na początek

Na początek – zanim jeszcze umówimy się na spotkanie w komisie – ustalmy budżet, który chcemy przeznaczyć na zakupy. To podstawa jakiekolwiek dalszej aktywności. Inne samochody będziemy oglądać, mając do dyspozycji 10 tys. zł, inne przy budżecie kilkukrotnie większym. Mierzmy siły na zamiary, ale nie obniżajmy za bardzo swoich potrzeb. W razie potrzeby warto wesprzeć się przy takich zakupach kredytem na samochód, który pozwoli nam zainwestować w pojazd w lepszym stanie. Lepiej wydać nieco więcej i mieć pewność, że auto nie zepsuje się po pierwszym zakręcie, niż wydać kilka tysięcy mniej i dzień później witać się z mechanikiem. Kredyty samochodowe potrafią naprawdę bardzo pomóc. Pamiętajmy jednak, by zaciągnąć je tylko u zaufanych partnerów. Santander Consumer Bank – bank od kredytów będzie dobrym wyborem. Szukając auta, określmy też dokładnie nasze potrzeby. Czy zależy nam na dużym samochodzie rodzinnym, czy raczej zwinnym, niewielkim pojeździe do miasta? A może marzy nam się SUV z podwyższonym zawieszeniem?

Stan prawny i techniczny

Oglądając samochody, pamiętajmy, żeby dokładnie je sprawdzać. Chodzi nie tylko o stan techniczny, który pomoże nam ocenić doświadczony pomocnik, ale też o stan prawny pojazdu. Koniecznie przeanalizujmy, czy wszędzie znajdziemy taki sam numer VIN. Sprawdźmy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu – czy nie ma tu wpisów o zastawach i kredytach? Kolejna rzecz – ważna polisa OC. Dokładnie zbadajmy też dane sprzedającego, upewnijmy się, że na pewno jest on właścicielem pojazdu – najlepiej zrobić to na podstawie umowy sprzedaży lub faktury zakupu.

Nie zapominajmy oczywiście o tym, by upewnić się, że auto jest w dobrym stanie i czy stan ten odpowiada opisowi z ogłoszenia. W tym celu najlepiej udajmy się ze sprzedającym do ASO – eksperci skrupulatnie sprawdzą wszystkie elementy samochodu i wydadzą swoją opinię na jego temat. Jeśli sprzedający nie zgadza się na takie oględziny, możemy zacząć coś podejrzewać. Jeśli nie ma nic do ukrycia, nie będzie mieć problemu ze skrupulatnym badaniem w stacji obsługi.

Kolejna rzecz – jazda próbna. Zabierzmy na nią ze sobą kogoś, kto zna się na motoryzacji. Tylko doświadczone ucho będzie w stanie ocenić pracę silnika i sprawdzić, czy wszystko chodzi, jak należy. Jazda próbna to ważny punkt na zakupach samochodowych. Jeśli sprzedawca nie chce się na nią zgodzić, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Im więcej będziemy wiedzieć przed zakupem, tym pewniejsi będziemy, że samochód posłuży nam długie lata. Więc sprawdzajmy, analizujmy, dowiadujmy się. Dla własnego dobra.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama