Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przeszłość przyszłości

Dla dzieci swoich włościan Izabela Czartoryska ufundowała szkołę, pisała dla nich również książki, w których pokazywała różnice między dobrem a złem. Dziś także warto sięgnąć do nauk księżnej za sprawą współczesnej wersji jej powiastek, których wymowa wciąż jest aktualna.

Z troski o dzieci

Pamiętając o swoim smutnym dzieciństwie, rozumie potrzeby najmłodszych. Dla dzieci swoich włościan funduje szkołę we Włostowicach i Puławach. Pisze dla nich książki, wśród których jest „Pielgrzym w Dobromilu”. To zbiór opowiastek z morałem, które pokazują, co jest dobre, a co złe, i jak należy się zachować w różnych sytuacjach. – Gdy sięgnęłam po te nauki księżnej, dotarło do mnie, jak bardzo musiało jej zależeć na wychowaniu dzieci, nie tylko sześciorga swoich czy tych pochodzących ze szlacheckich rodów, ale zwykłych włościan mieszkających w okolicy Puław. W dzisiejszych czasach, kiedy mówi się, że tak wiele rzeczy jest względnych, kiedy czasem trudno określić, co jest dobre, a co złe, nauki księżnej wydają się bardzo aktualne. Gdy podzieliłam się tą refleksją z moimi bliskimi, zrodził się pomysł uaktualnienia „Pielgrzyma w Dobromilu” i wydania go w formie współczesnych opowiastek dla dzieci, tak jak to uczyniła Izabela. Tak powstała książka „Przeszłość Przyszłości, czyli nauki księżnej Izabeli dla dzieci”. Mam nadzieję, że piękne wydanie wzorowane na szkatule królewskiej, w której księżna przechowywała swoje skarby, będzie małym przyczynkiem do wychowania współczesnej młodzieży – mówi Katarzyna Zamoyska, autorka współczesnej wersji książki.

Sięgając po nią, wracamy nie tylko do czasów, które minęły, ale i patrzymy w przyszłość mądrzejsi o doświadczenia przodków, na czym tak bardzo zależało księżnej Izabeli.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama