Nowy numer 32/2020 Archiwum

Czy polski rynek meblarski będzie liderem w Europie?

Nie od dziś wiadomo, że Polska jest jednym z największych eksporterów mebli w Europie.

Ten sektor gospodarki jest bardzo ważny dla naszego kraju, dlatego nie dziwią liczne analizy i prognozy mówiące o tym, że Polska ma szansę stać się liderem. Wirus Covid-19 sporo namieszał w ostatnich miesiącach, więc trudno przewidywać przyszłość , ale przyjrzyjmy się ogólnemu trendowi w 2020 roku.

Korzystna sytuacja dla Polski wynika z kilku charakterystycznych czynników. Jednym z nich jest utrata klientów z Rosji przez Włoski przemysł. Niemcy straciły wiele na eksporcie do Chin. Ponadto Wielka Brytania nie zamawia już tyle z Włoch i Niemiec, a korzysta na tym właśnie Polska, która oferuje solidne, nowoczesne meble.

Cena odgrywa kluczową rolę

Duże znaczenie dla wzrostu eksportu polskich mebli ma cena. Przez ostatnie lata trend był taki, że polscy producenci mebli zarabiali rokrocznie o 1-2% mniej, ale za to coraz więcej sprzedawali za granicę. Wyjątkiem był przełom 2018 oraz 2019 kiedy polscy producenci podnieśli ceny. Wówczas wzrost eksportu nieco zahamował.

Zdaniem ekspertów atrakcyjne ceny dobrych, solidnych mebli produkowanych w Polsce to największy magnes dla zagranicznych importerów. Przeżywające kryzys takie kraje jak Włochy czy Niemcy nie obniżają cen, a wręcz przeciwnie. Może to skutkować utratą przez te kraje swojej pozycji w eksporcie.

Obniżka konsumpcji w Unii Europejskiej

Według prognoz w całej Unii Europejskiej zanotujemy spadek koniunktury konsumenckiej, jednak najbardziej odczują to takie kraje jak Niemcy oraz Włochy. Polski przemysł meblarski nie powinien znacząco ucierpieć. Tym bardziej, że kwitnie eksport na rynki Wielkiej Brytanii, która w przeciwieństwie do Unii Europejskiej prognozuje wzrost konsumpcji prywatnej.

Wpływ pandemii na gospodarkę europejską

Bardzo zmienna sytuacja spowodowana pandemią koronowirusa sprawia, że aktualne prognozy często przestają być aktualne już po 2 tygodniach. Trudno zatem jednoznacznie wyrokować jak będzie wyglądał rynek meblarski za miesiąc, pół roku czy rok. Wszyscy wiemy jednak jak wygląda sytuacja epidemiczna we Włoszech. W tym kraju przewiduje się spadek PKB nawet o 9%. To jeden z najbardziej dotkniętych gospodarczo krajów na świecie, a przed pandemią jeden z głównych rywali Polskiego Sektora Meblarskiego. Nasz kraj również ucierpi i tu nie ma polemiki, jednak spadek PKB przewiduje się na 4,5%, a więc mniej niż większości krajów mocno rozwiniętych. Zdaniem analityków przy odrobinie szczęścia Polska powalczy z Niemcami o status lidera w eksporcie mebli.

Wysoka jakość polskich mebli

Należy podkreślić, że polscy producenci mebli słyną z produktów wysokiej jakości. Mowa oczywiście o polskich fabrykach, zlokalizowanych w naszym kraju. Nie można mylić z polskimi firmami, które sprowadzają meble z dalekiego wschodu i chcą podczepić się pod „solidne, polskie meble”. Połączenie dobrej jakości z atrakcyjnymi cenami to kolejny czynnik przemawiający za tym, że polski rynek meblarski będzie nadal się rozwijał.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama