Nowy numer 2/2021 Archiwum

Oświetlenie w kościele dawniej a dziś

Kościół to miejsce pojednania z Bogiem, lecz nawet najwierniejsi nie są w stanie oprzeć się pięknie tych miejsc.

W kościołach panuje szczególna aura, budowana przez oświetlenie, które od wieków ewoluuje wraz ze zmieniającymi się trendami. Jak oświetlano kościoły dawniej, a jak oświetla się je dziś?

Oświetlenie kościołów - jak się zmieniało? 

1. Świece

Niegdyś głównym oświetleniem kościołów były świece. Ich blask skłania do kontemplacji i pomaga się wyciszyć, dlatego do dziś wciąż znajdują się w kościołach. Dziś nie stanowią już jednak głównego oświetlenia, a element nabożeństwa.

Do wytworzenia większej jasności świece umieszczano w żyrandolach. Takie oświetlenie budowało dobre warunki do modlitwy, lecz jednocześnie stanowiło zagrożenie pożarowe, szczególnie kościołów budowanych z drewna i słomy. Świece są przyczyną spłonięcia wielu kościołów w Polsce. 

2. Lampy naftowe

Tuż po wynalezieniu lamp naftowych, zaczęto je wykorzystywać w oświetleniu kościołów. Ich światło pozwoliło na utrzymanie przestrzeni w służącym modlitwie ciepłym półmroku. Wadą lamp naftowych było dymienie się i wytwarzanie spalin oraz w dalszym ciągu zagrożenie pożarowe.

3. Oświetlenie elektryczne

Lampy elektryczne w końcu pozwoliły zapomnieć o zagrożeniu pożarowym. W opasłych żyrandolach pojawiły się nowe źródła światła. Tradycyjne żarówki wkomponowały się w przestrzeń kościołów, emitując strumień w barwie ciepłej, która przypomina płomień świecy. Głównym problemem takiego oświetlenia jest mała wydajność świetlna oraz duże koszta za stale drożejącą energię elektryczną.

4. Oświetlenie LED

Oświetlenie LED to technologia pozbawiona wad wszystkich poprzednich źródeł światła. Źródła LED nie nagrzewają się, nie stanowią zagrożenia pożarowego, a niemal całą energię przetwarzają w strumień światła. Wysoka wydajność świetlna pozwala na osiągniecie dużej jasności przy znacząco niższym poborze energii w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. Oświetlenie LED rozwiązuje więc problemy wysokich kosztów, redukując je nawet do 80%.

 

Jak oświetlić obiekt sakralny?

Osoby odpowiedzialne za oświetlenie budynku wspólnoty kościoła mają na uwadze budowanie klimatu sprzyjającego rozmowie z Bogiem. Jak taki klimat zbudować? Należy zwrócić uwagę na kilka czynników. 

- Barwa światła

Najlepszy klimat buduje relaksacyjna biała ciepła barwa światła zbliżona do tradycyjnych żarówek. Wybierając oświetlenie LED należy więc zwrócić uwagę na temperaturę barwy światła. Powinna mieścić się w granicach 2700K - 3500K. Nowoczesne kościoły odchodzą od barwy ciepłej wprowadzając w pomieszczeniu większą dynamikę i ożywienie dzięki barwie neutralnej 4000K. 

- Natężenie światła

Są momenty zadumy, gdy wspólnota modli się razem w ciszy do Boga - takim chwilom sprzyja półmrok. Mocne i wyraźne oświetlenie o pełnej jasności jest wymagane np. w momencie wygłaszania przez proboszcza ogłoszeń parafialnych. Aby się nie ograniczać do wyboru lamp o jednym charakterze, najlepiej zaufać lampom LED z możliwością ściemniania. 

- Oświetlenie główne

W kościele nie może zabraknąć oświetlenia głównego. W tej roli najlepiej sprawdzają się żyrandole z żarówkami LED. Ze względu na ich wysokie zawieszenie, warto szukać żarówek o dużej żywotności zwalniającej z konieczności częstej wymiany. Do takich źródeł światła należą żarówki LED Blaupunkt o żywotności 50 000 godzin. 

- Oświetlenie punktowe

Do oświetlenia punktowego najlepiej zastosować eleganckie kinkiety w wytwornym stylu. Do podświetlenia obrazów można zastosować np. spoty i reflektory z możliwością regulacji kąta padania światła. To także najefektowniejszy sposób na uwydatnienie dekoracji. 

 

Umiejętne oświetlenie kościołów tworzy idealne warunki do modlitwy i pomaga pojednać się z Bogiem. Oświetlenie często jest czynnikiem zachęcających wiernych do wzięcia udziału w nabożeństwach. Duże koszty oświetlenia niestety sprawiają, że brakuje na inne wydatki. Oświetlenie LED obniża rachunki za prąd, pozostawiając większe środki, które można wykorzystać na sprawy bieżące kościoła.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama