Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jak poprawnie dobrać materac do spania?

Praktyczne wskazówki doboru prosto od ekspertów Hilding Anders.

 

Dobrze dobrany materac jest przepisem na zdrowy i jakościowy sen. Hilding radzi, co warto wziąć pod uwagę, wybierając wypełnienie łóżka.

 

1. Rozmiar materaca

To dość oczywista, a mimo to często bagatelizowana kwestia. Materac odpowiednio dobrany pod kątem rozmiaru jest gwarancją dobrego snu, podczas którego partnerzy nie wpadają na siebie i wzajemnie się nie budzą. Zbyt małe łóżko, z którego wystają nam stopy lub łokcie będzie niewygodne, ale - co ważniejsze - może wymuszać przyjmowanie skulonej pozycji, narażając nasz kręgosłup na skrzywienia i poważne deformacje.

Dobierając rozmiar materaca, należy kierować się przede wszystkim swoimi gabarytami. Cięższe i większe osoby potrzebują szerszej powierzchni, by porządnie się wyspać (90 lub 100 cm w przypadku łóżek pojedynczych i min. 160-180 cm, jeśli chodzi o meble małżeńskie). Długość rozwiązania powinna być natomiast uzależniona od wzrostu - przyjmuje się, że dobry materac jest dłuższy o ok. 20 cm od tego, ile mierzy użytkownik.

W ofercie Hilding każdy model jest dostępny w różnych wariantach (węższy i szerszy, zaprojektowany z myślą o łóżkach pojedynczych, jak i podwójnych), tak by z łatwością dobrać rozmiar dopasowany do własnych potrzeb.

2. Wysokogatunkowe materiały

Bez względu na to, czy preferujesz spać na materacach sprężynowych czy piankowych, kluczową kwestią w doborze sprzętu jest jakość stosowanych materiałów. Decydując się na rozwiązanie sprężynowe, warto postawić na nowoczesne modele kieszeniowe wykonane z solidnego drutu. W przypadku materacy piankowych zamiast tanich pianek poliuretanowych zalecamy wybrać pianę wysokoelastyczną, materac termoelastyczny bądź lateksowy, który nie tylko zapewni niezbędną ergonomię snu, ale także będzie trwały i odporny na odkształcenia.

Materace wykonane z tanich, niskojakościowych surowców mają krótką żywotność, a także mogą okazać się niebezpieczne na zdrowia, np. na miękkich piankach poliuretanowych kręgosłup nie ma odpowiedniego wsparcia, a tym samym warunków do regeneracji. Jak rozpoznać sprzęt z lichego poliureatnu? Materace tego typu zaraz po otwarciu wydzielają charakterystyczny chemiczny zapach. Ten problem nie występuje w przypadku wysokogatunkowych materiałów, z których produkowane są flagowe modele Hilding Anders. 

3. Twardość materaca

Twardość jest jedną z najważniejszych charakterystyk materaca - to w końcu ten aspekt w dużej mierze odpowiada za wygodę wypoczynku. W doborze rozwiązania pod kątem sztywności warto kierować się:

  1. ciężarem ciała - cięższe osoby potrzebują solidnej podpory, dlatego powinny sięgnąć po twarde lub bardzo twarde materace. Za najbardziej uniwersalne uważa się materace średnio twarde (H2), które będą odpowiednie dla użytkowników o wadze ok. 60-80 kg.
  2. ulubioną pozycją snu - osoby śpiące na boku docenią miększe podłoże, które nie generuje nadmiernego nacisku na newralgiczne partie ciała (ramiona, biodra). Dla tych, którzy wolą spać na plecach lub brzuchu dedykowane są twardsze materace, na których ciało nie zapada się, a kręgosłup nie wygina się w nienaturalny sposób.
  3. wiekiem - w przypadku starszych osób, które cierpią na bóle pleców i stawów lepiej sprawdzą się miękkie materace, które nie będą uciskać na problematyczne miejsca,
  4. osobistymi upodobaniami.

Twardość materaca jest ważna, ale równie istotne jest jej optymalne rozmieszczenie. O co chodzi? Materace podzielone na ergonomiczne obszary o zróżnicowanej wyporności - twardsze pod głową, lędźwiami i miednicą, a miększe w strefie barków i łydek - optymalnie dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała, promując zdrowe ułożenie kręgosłupa i komfortowy sen przez całą noc. Udowodniono, że najlepszy pod tym kątem jest system 7 stref twardości, w który został wyposażony każdy materac Hilding.

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama