Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ubezpieczenie lekowe – na czym polega i czy warto je mieć?

Zakres usług państwowej służby zdrowia często nie jest wystarczający. Długie kolejki do specjalistów, mała liczba refundowanych leków, niemiłe traktowanie pacjenta – to wszystko sprawia, że Polacy chętniej wybierają wizyty w prywatnych placówkach.

W takim przypadku muszą liczyć się z brakiem refundacji kosztów leczenia.  Na szczęście istnieje ubezpieczenie lekowe. Dowiedz się, z czym ono się wiąże. Ubezpieczenia lekowe to nowość na rynku ubezpieczeń. Są bardzo popularne w zachodnich krajach, w Polsce dopiero podbijają rynek. Ta oferta jest skierowana głównie do osób chorych przewlekle, ale i nie tylko. Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie lekowe. 

Ubezpieczenie lekowe – co to jest?

Ubezpieczenie lekowe to uzupełnienie dotychczasowych polis medycznych oraz szpitalnych. Ubezpieczyciele, tacy jak np. PZU lub TU Zdrowie, podjęli się stworzenia oferty na wzór zachodnich firm ubezpieczeniowych. Tak powstało ubezpieczenie, które polega na opłacaniu przez towarzystwo 80% lub nawet 100% ceny danego leku, który jest Ci niezbędny. Na przykład:

Lek kosztuje 60 zł. Ubezpieczyciel pokrywa 80% tej kwoty, więc zapłacisz tylko 12 zł za swoje lekarstwa.

Aby otrzymać zwrot pieniędzy, wystarczy okazać np. Kartę Lekową w aptece, która współpracuje z ubezpieczycielem lub zwrócić się do towarzystwa i przedstawić fakturę z poniesionymi kosztami. Firma zobowiązuje się jak najszybciej zwrócić należne pieniądze. 

Dla kogo jest ubezpieczenie lekowe?

Ubezpieczenie lekowe jest skierowane przede wszystkim do osób przewlekle chorych. Nie znaczy to jednak, że aby podpisać umowę, nie trzeba spełnić określonych warunków. Polisą nie mogą zostać objęte osoby, które:

 • mają wadę wrodzoną lub zdiagnozowaną w pierwszym roku życia,
 • spożywają alkohol lub przyjmują środki odurzające,
 • podejmują leczenie niepłodności,
 • nie zgłosiły ubezpieczycielowi złego stanu zdrowia.

Ubezpieczenie nie obowiązuje także w różnych wyjątkowych sytuacjach, takich jak wojna, stan wojenny lub wyjątkowy. 

Ubezpieczyciele wprowadzili obostrzenia także dla osób, które stosują leki:

 • hormonalne,
 • do leczenia chorób psychicznych,
 • przeciw uzależnieniom,
 • alergiczne,

a także:

 • zamienniki mleka modyfikowanego, 
 • testy diagnostyczne, 
 • opatrunki i strzykawki.

Na stronie https://porownywarka-ubezpieczen.pl/ubezpieczenie-lekowe-na-czym-polega-i-czy-warto-je-miec/ znajdziesz listę produktów, na które udzielane jest ubezpieczenie. Wśród wymienia się między innymi lekarstwa na nadciśnienie, nowotwór i choroby układu pokarmowego. 

Ile kosztuje ubezpieczenie lekowe?

Jesteś zainteresowany tym produktem? Nic dziwnego – zwłaszcza, że osoby chore zostawiają w aptece duże pieniądze. Ubezpieczenie lekowe pozwala na znaczące obniżenie kosztów leczenia. A ile wynosi składka na ubezpieczenie? To zależy od tego, jakiego ubezpieczyciela wybierzesz. W przypadku PZU polisa lekowa jest elementem pracowniczego ubezpieczenia grupowego i opłaca ją pracodawca. TU Zdrowie ma bardziej elastyczną ofertę. 

Miesięczna składka wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, a jej wysokość zależy od sytuacji zdrowotnej klienta. Warto zainteresować się tym tematem – zwłaszcza, jeśli wcześniej zostało wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Polisa lekowa będzie wtedy tańsza i może kosztować tylko kilka złotych.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama